Radvánszky Béla, Báró: Magyar családélet és háztartás a XVI. és XVII. században

Különkiadás egy kötetben

Báró Radvánszky Béla
Hornyánszky Viktor Könyvkereskedése (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 494 oldal
Méret: 24 cm x 15 cm
2023-09-24 20:32

Budapest, 1896, Hornyánszky Viktor Könyvkereskedése (Franklin-Társulat Nyomdája), V p. + [1] p. + 494 p.

Magyar családélet és háztartás a XVI. és XVII. században. Külön kiadás egy kötetben. Írta: báró Radvánszky Béla.
Szerzői bevezetéssel, valamint részletes tartalom mutatóval kiegészített kötet. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban.
"Báró Radvánszky Bélának a XVI. és XVII. századi régi magyar családi élet és háztartásról írt többkötetes munkája fontos és kikerülhetetlen könyv mindazok számára akik komolyan érdeklődnek ennek a korszaknak a ritkán tárgyalt érdekes magyar családi világáról." - írta a kötetről Nemeskürty István író.
A szerző, báró Radvánszky Béla (Sajókaza, 1849. március 1. – Budapest, 1906. május 2.) művelődés- és irodalomtörténész, politikus, császári és királyi kamarás, belső titkos tanácsos, koronaőr, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A budapesti egyetemen szerzett jogi diplomát. Az 1860-as évektől kezdve foglalkozott oklevelek másolásával, vízjegyek, pecsétek, címerek gyűjtésével. Ekkor vetette meg alapját a 20. század elejére már mintegy 14 000 kötetre menő ritkaságokban gazdag sajókazai könyvtárának is. 1875 és 1882 között országgyűlési képviselőként tevékenykedett, majd Zólyom vármegye főispánja lett. 1875-ben megkapta a bárói címet. Később az általa alapított Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaságnál elnöki, valamint a Magyar Protestáns Irodalmi Társaságnál alelnöki tisztséget töltött be. 1895-ben kinevezték koronaőrnek.

Ősapáink, ősanyáink életmódja, viselete, benső családi élete, valamint nemzeti szokásaink vizsgálata az utóbbi időkig nem igen volt kimerítőbb kutatás tárgya, pedig már régen felismerték ennek... Tovább

Ősapáink, ősanyáink életmódja, viselete, benső családi élete, valamint nemzeti szokásaink vizsgálata az utóbbi időkig nem igen volt kimerítőbb kutatás tárgya, pedig már régen felismerték ennek szükségét. Hatvankét évvel ezelőtt Kovachóczy «Arpadia»1) czímű zsebkönyvében egy névtelen író, midőn Thurzó Imre lakadalmi rendjét kiadta, ezt irta: «Ha visszatekintünk elő-korunkra, fájdalommal kell megvallanunk, hogy szokásairól vagy semmit, vagy igen keveset tudunk s ezen szempontból tekintvén Thurzó Imre, a nevezetes nádor fiának lakadalmát, — senki rosszalni nem fogja, hogy itt közrebocsátjuk. De több figyelmet is ébreszthet ezen közlés a szemes vizsgálódóban s a történetírót (több) kérdés megfejtésére is serkentheti. ». Az érdekes kis közlemény figyelmet bizonyára ébresztett, de a történetírókat valami nagyon nem serkentette, igen sok volt még más irányban teendő. Évtizedek évtizedek után multak, de ezen a téren egyes adatoknak elszórtan való közlését kivéve, nem sok történt. A hozzánk közelebb eső korban örvendetes változás állott be, nagybecsű dolgozatok jelentek meg egyes udvartartásokról. Ilyenek pl. a Nyáry Albert, Fraknói Vilmos és Thallóczy Lajos által Írott értekezések Hyppolit érsek, 2) II. Lajos király,3) 1833. évf. 335. 1. Századok 1867., 1870. és 1874. évf. Budapesti Szemle, 1876. évf. különkiadás 1878. Vissza

TARTALOMMUTATÓ.
I. Lakás. Bútorzat.
Házak — — — ___ ___ ___ 1 Theca 25
Kert — — — ___ ___ ___ 2 Pohárszék 27
Kastélyok fekvése és belseje 5 Tálas 27
Szakálszárító — ___ ___ ___ 6 Kerevet, diván __. ___ 28.
Ajtó - — - ___ ___ — 7 Székek 28
Ablak — — ___ ___ ___ 8 Ágy . . 30
Padló — — ___ ___ ___ 9 Superlat . —_ — 31
Kályha — ___ ___ ___ 10 Ágyasztalka ___ __. 31
Festés — .— — ___ ___ ____ 12 Bölcső — - _ 31
Szőnyegek- — ___ — — 12 Tükör - --- --- 32
Ház öltözék ___ ___ ___ ___ 12 Fogas — — —- — - 33
Kárpitok — ____ ___ 15 Gyertyatartó falon 33
Képek — ___ ___ — 17 Spanyol fal -- 33
Tentatartó--- ___ ___ ___ 22 Állvány --- --- 34
Ládácskák ___ 23 Óra. . --- — - 34
Patikaláda 24 Bútorokról általában 34
Varróláda —. — ___ ___ ___ 24 Zongora__ 36
Nagy ládák ___ ___ ___ 24 Pitvar, ebédlő ___ ___ 36
Szekrény ___ .__ ___ ___ ___ 25 Könyvtárszoba ___ _ 36
Almáriom ___ - - — - 25 Füstölő ___ 38.
II. Ágynémű. Alvás. Mosdás.
Kárpitos, vagyis superlatos ágyak 39 Paplan ___ - 57
Agyterítő .__ 44 Dunna — —. 62
Matrácz --- --- --- 44 Agymelegítő - 63
Derékalj ___ ---- --- --- 44 Mosdómedenczék ___ 63
Diktahéj ___ --- --- --- 45 Törülköző — -. . ___ 63
Lepedő ___ --- --- --- 46 Szivacs — .— 64
Párna___ ___ ___ ____ 51 Fürdés — — - . — 64
Vánkos —_ ___ ___ ___ 53 Szappan — — 65
Fejalj__. ___ ___ ___ 55
III. Ruházat.
1. Fehér ruha.
Hálóing, hálófőkötö, hálóöv . 67 Ing 72
Hálósuba — — — — -- 68 Ingváll — -76
Kapcza — --- — -- --- -- . 69 Kézelő 80
Férfiing — — -- -- — 69 Gallér 81
Pánczéling — -- -- --- — . 70 Fodor___83
Női fehérruhák: selyemkapcza 71 Torokhím 84
Harisnya — — -- . 71
2. Lábbeli
Czipö - 86 Sólya 96
Saru --- -- 87 Szekernye 97
Papucs — - 88 Telekes bocskor 97
Bőrkapoza — 90 Salavári 97
Deli saru 91 Sarkantyu 99
Csizma 92
3. Férfi öltözetek
Nadrág — -- — 102 Kaczagány 139
Zsinór — --- 103 Nyakravaló 140
Mellény-- — — 105 Süveg 141
Dolmányok 106 Medály vagy forgó 143
Csatt, horog, gomb 112 Tollak 144
Vitézkötés -- — 116, 130 Kalapos süveg 145
Öv--- — - - 118 Kalap 145
Pártaöv — — 119 Bretra 146
Mente — --- -- 120 Kalpag 146
Mentegombok — 129 Keztyű 146
Szörmebélés — --- 131 Kezkenő 148
Suba — — — 132 Idegen divat 149
Kabanicza --- --- 135 Zubbony 150
Haczoka --- 135 Köpenyeg 151
Felső ruha 136 Kaftán 151
Palást 137 Gyermeköltözet 152
Köntös 137 Gyász 153
Gerezna 137 Színek 155
Ködmön 138
4. Női öltözetek.
Divat — -- - — - 157 Spanyol köntös 202
Szoknya —. --- —- • - 159 Bomez -— 205
Gyöngyös szoknya — - --- 163 Kis köntös -- --206
Spanyol köntös--- --- 163 Gelezna —. --207
Kláris — -- -- -- — 164 Mente 207
Islog -- ---- -- -- - 165 Suba — 208
Vont arany . . -- — — -- 165 Kozsók —218
Vont ezüst —. --- --- --- 167 Palást.- '218
Bársony___ —- — --- — - - 167 Köpönyeg -221
Kamuka ___ — -- 172 Idegen divat 222
Atlasz — --- — --- 174 Gyermekruha 222
Tafota -- -- -- -- 176 Udvarló leányok 223
Tarczolán . --- —- - - . 177 Szőrmebélés .„ .-225
Tabit-_- —, — — , • 179 Párta 229
Tubin — 180 Rózsaboglár 232
Kanavász --- --- 180 Alakos aranyboglár 233
Tsemelet — — — - 181 Koronka 235
Mohár -- -— 181 Kopet — —237
Skarlát, gránát, angliai, rázsa stb. posztók - - 182 Haj nyomtató—. .-238
Homlokelő 239
Váll — 183 Fedél 239
Korczovány ___ ___ ___ —_ 186 Főkötő 240
Mellfüző — - - 187 Orczatakaró 247
A vállnak különféle újjal 188- -190 Fátyol --247
Kivágott szoknya-- ___ -- 190 Fejre való kendő 248
Nyitott váll — 191 Süveg-. 248
Magyar váll_ ___ „_ 192 Árnyéksüveg - 251
Pruszli „._ 193 Kalapos süveg 251
Franczia váll . . , 194 Bretra . - 251
Lengyel szoknya ___ 194 Kezkenők 252
Öv és pártaöv ___ . 195 Keztyű 254
Előruha ___ ___ ___ ___ 196 Karzsák 256
Előkötő — . 198 Legyező —. 256
Haczuka 202 Napernyő .— 257
IV. Hajzat.
Bajusz 258 Paróka 261
Bajusz borotválás 258 Porozott haj 261
Szakáll ___ 259 Kefe, fésű 262
Haj, férfiaknál . 260 Női haj alakítása 262
Hajfonás 262 Álhaj, paróka 265
Fürt — 263 Hajolaj 265
Konty — -263 Illatszerek 265
Porozott haj 264
V. Arany- és ezüstművek.
1. Ékszerek.
Érczbányászat -- . . — 266 Medály __. ___ ___ . 295
Aranyművesség — . 267 Forgó.___ -__ . . 295
Ötvös művészetünk — 269 Tolltok _-. ___ .- 296
Külföldi müvek . - - . 270 Fülbevaló - . — 297
Ékszerek mennyisége — — 270 Fülrevaló -. -. — - 298
Ezüstmüvek mennyisége. -¦- 271 Gyöngyláncz . 298
Thurzó György kincstára - - — 271 Kláris füzér _„ ____ 300
Nyakbavető ' — , - - — 274 Karperecz —_ . .- — 301
Nyakravaló — .— 275 Kézrevaló —- —. — 302
Nyak- és torokszorító - .'277 Gyűrű --- __. — . 303
Násfa — — -- .— — 278 Arany láncz • 304
Függő -- — . - — 284 Arany kereszt _ - 307
Mellre valók___ ___ — — 289 Zsebóra___ -- -- 307
Párta.-- —- —- — - -. 292 Heveder öv —. .-- 309
Köpet —. -- -- — — 292 Lánczöv -.- _ —. :._ — 311
Haj nyomtató --- — - - - — 292 Pártaöv --. - -- 313
Koronka -„ — —. 292 Csecse-becsék _— 314
Koszorú —- --- — - — 294
2. Pohár székre való edények.
Általános _-- -- -- — 316 Kanna --- -— — ' 333
Ezüst edények _ 318 Palaczk 334
Arany pohár._. --319 Csészék 334
Zománczos pohár - 320 Mosdómedencze 336
Ezüst poharak 321 Korsó 336
Kupák — — -327 Tálcza 336
Serleg — --- , 332 Gyergyatartó 336
Bilikom -- ¦ -332 Koppantó 337
3. Evőeszközök
Tálak --338 Villa 342
Tányérok ___339 Sótartó 344
Kés — 340 Nádméz porozó 345
KanáL -341 Tojástartó 346
VI. Házasság. Keresztelés. Nevelés.
Általános -. — 347 Örömmondók 362
Leánynéző 349 Nászajándékok 362
Megkérés 350 Lakadalmas ház 364
Kézfogás . 351 Leány kikérés 365
Gyürűváltás 351 Menyasszony 365
Mátkaság — . 352 Lakoma 366
Házassági szerződés 354 Táncz 367
Lakodalom ,354 Menyasszonyruha 368
Vőfély 359 Menyasszony táncza 369
Nászoló leányok 359 Bucsuztató 369
Főgazda 359 Hozomány 371
Algazda . 360 Keresztelő 373
Sirató este 360 Nevelés 375
Elölköszöntök .361
VII. Társadalmi élet.
Magyar nyelv használata 380 Vendéglátás 389
Illem 383 Névnap . 391
Czimezés .— 385 Húsvéti öntözködés 392
Levelezés 386 Újévi ajándék . 392
Emberszólás 386 Dohányzás 392-
Társas élet . . 388
VIII. Foglalkozás. Időtöltés. Játék.
Gazdasszonykodás 394 Vadászat: Lovas vadászat 403
Női kézimunkák . 395 Agarak___ — 404
Férfiak foglalkozása általában 397 Agárverseny . ._ 406
Testgyakorlat . 398 Solymászat 407
Lovagjáték 399 Vizslák . 407
Lovaglás 400 Puskavadászat —. 409
Lóverseny 400 Vadaskertek . 412
Vadászszemélyzet-. 413 Hegedű 420
Halászat, rákászat — 413 Hárfa 421
Farsang.- —. 414 Zongora 421
Álarczok — —414 Társasjáték 421
Táncz: Egeres táncz -417 Zöld-táblajáték 422
Gyertyás táncz.— —. "418 Ostábla 422
Süveges táncz -418 Szerencsejátékok 422
Hajdutáncz . - .— 418 Kártya 422
Lengyelváltozó 418 Szindarabok 423
Zene — 419 Gyermekjátékok 424
Zenekar — --420
IX. Háztartás, Udvari személyzet.
Hyppolit érsek udvartartása 425 Fűszerkészítő 438
Bakócz Tamás udvara —. 426 Borsoló _„. 438
Erdélyi fejedelmek és főurak udvartartása 427 Szakácsinas, kukta 439
Konyhaszolga, -szolgáló 440
Várkapitány vagy várnagy ___ 429 Konyhaajtónálló 440
Várkatonák —. . . 429 Sütő 440
Pattantyúsok . 429 Sütőinas 440
Testőrség 429 Konyhasáfár 440
.Ajtónálló — 429 Kulcsárinas 441
Virrasztó .— „ _ 430 Kulcsárleány ___ 441
Hajdúk . ._ 430 Tárnokmester ___ 441
Drabantok _ . 430 Komornyik 441
Udvarbíró . 430 Inasok .— 442
Palotások —. . . 430 Fördős ___ — 442
Udvari ifjak . 430 Borbély — 442
Secretarius 432 Kályhafütő 442
Iródeák 432 Vadászmester 442
Udvarlóleányok -. 432 Peczér — 443
Vénasszony . - 433 Agárhordozó . 443
Asszonynépek, fraj, kulcsárleány, Madarászmester .— 443
fonóasszony, varró- , mosóleányok 434 Lovászmester — , ., 443
Udvarmester .- 434 Istállómester .-. —. 443
Pohárnok 436 Szekérmester - 443
Bortöltő inas — 436 Lóidomító . - .— — -. 443
Asztalnok 437 Lovászok —. - 443
Apródok . 437 Gyermeklovász —. 444,
Tálhordó 437 Kocsis -- - . 444
Tálmosó- 437,440 Fellajtár — 444
Konyhamester .- .- 438 Söprőgyerekek 444
Tálnok .- 438 Kengyelfutó — 444
Csatlós — — 444 Zenekar 445
«Kis úr» háztartása 445 Udvari mesteremberek: Fővarró, szabó, gombkötő, órás, szijgyártó, kovács 446
Udvari, bolond - 445
Törpe -.- —445
Képíró 445 Kertészek 446
Énekesek —445 Udvari nép étkezési rendje 446
X. Asztali edények.
Ón-tál — — — — 448 Majolica-edények 451
Ón-tányér — — — — 449 Porczellán 451
Ón-csésze — — —449 Kristálypohár 451,453
Ón-kanna 449 Üveg, ivóedények 452
Ón-palaczk ---450 Közönséges üvegpohár 452
Ón-mosdókorsó, ón-medencze --450 Kristálycsésze 453
Fatányér — —-450 Kristálypalaczk 453
Agyag- és cseréptál --- . 450 Kristálykanna 454
Fehér tál — — — 450 Kortyogós üveg 454
Levesnek való csésze —. .450 Üvegkorsócska 454
XI. Asztali feüérneműek.
Abroszok: Kamuka abrosz 455—57 Asztalkerület 463
Sahos és sakhos abrosz 458 Alsó abroszok 464
Sávos abrosz 458 Asztalkendő 466
Kötéses abrosz ._. 458 Kis keszkenő 467
Reczés abrosz ___ 458 törülköző kendő 468
Abrosz közepének diszítése- 459 Czipótakaró kendő 468
Hímzett abrosz.-- -- -- 460 Étekfogó keszkenő 468
Asztal közepére való kendő vagy asztalfutó -- - --- -461
XII. Asztali rendtartás.
Ebéd- és vacsoraidő .-, 470 Étkezés 476
Asztali dísztárgyak -- - 471 Étlapok 476
Asztalterítés --. 472 Ital 484
Étek előtt járás --- . 472 Pohárköszöntés 485
Kézmosás — 473 Gyermekasztal 486
Asztaláldás— .— --474, 485 Ebédre hívás 486
Asztalnál ülés sorrendje 474 Vendégeskedés 486
Kanál-- -.- -- .475 Vissza
319

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
23.100 Ft Licitek száma: 0