Takáts Sándor: Szalai Barkóczy Krisztina (dedikált példány) (A kötet szerepelt az ÁKV 1979. évi XIII. aukciójának 585. tételeként.)

1671-1724

Takáts Sándor
Szalai Barkóczy Krisztina
Franklin-Társulat Nyomdája (Budapest) ,
Korabeli félbőr kötés , 280 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm
2023-09-24 20:30

Budapest, 1910, Franklin-Társulat Nyomdája, 280 p. + [1] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Szalai Barkóczy Krisztina. 1671-1724. Írta: Takáts Sándor.
A címlapon a szerző, Takáts Sándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Ngs. S. A. urnak barátságos üdvözlettel Takáts Sándor"
Kötetvégi tartalomjegyzékkel. Készült a Franklin-Társulat Nyomdájában Budapesten. A címlapon régi tulajdonosi névbélyegzés, valamint ceruzával írt bejegyzések láthatók.
A könyv szerepelt az ÁKV 1979. évi XIII. aukciójának 585. tételeként.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozással díszített címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, márványmintás előzéklapokkal, felül aranyozott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője Takáts Sándor (Komárom, 1860. december 7. – Budapest, 1932. december 21.) piarista tanár, történész, művelődéstörténész, könyvtáros, levéltáros, az MTA tagja. A budapesti egyetem bölcsészkarán történelmet, magyart és latint hallgatott. Piarista növendékként a váci noviciátus után két évet Nyitrán tanult teológiát, majd Budapesten folytatta az egyetemet. 1886-ban pappá szentelték, ezt követően a nyitrai gimnázium tanára lett. 1898-ban a bécsi udvari kamarai levéltár szétosztási munkálatait végezte. A magyar képviselőház meghívására elvállalta az 1791-1865-ig terjedő országgyűlési emlékek szerkesztését. 1903-tól haláláig a képviselőház elismert levéltárosa volt. Kutatási területe a 16-17. századi magyar történelem volt. Ennek a kornak a mindennapi történetét tárta föl levéltári anyagokra támaszkodva.

Volt idő, - még pedig hosszú idő - mikor a római mester a nagy matrónáknak életét töviről-hegyire magyarázgatta. Volt idő, mikor e matrónák példáján öregek és ifjak egyaránt lelkesedtek és... Tovább

Volt idő, - még pedig hosszú idő - mikor a római mester a nagy matrónáknak életét töviről-hegyire magyarázgatta. Volt idő, mikor e matrónák példáján öregek és ifjak egyaránt lelkesedtek és tanultak. Nagy történetírók vették tollukra a neveiket és ékes festékkel írták meg lélektápláló és szívnemesítő dolgaikat. A római nagyasszonyok imigyen a hír szárnyán mindég magasabbra emelkedtek; emlékük - mint az örök tűz lángja - folyton lobogott és világított. A késő utódok e kegyeletes emlékezésben csodálatos erőt nyertek a szép, az igaz és a nemes szolgálatára. S a mig a mult szép emlékeit vissza-vissza álmodták, a mig a nagy matrónák emléke a szivekben eleven volt, a római erkölcs nemcsak virágot, de gyümölcsöt is termett. Vissza

Előszó 3
I. Barkóczy Krisztina grófnő 12
II. Barkóczy Krisztina a kurucvilágban 96
III. Barkóczy Krisztina mint anya 194
IV. Barkóczy Krisztina gazdasszonykodása 231
V. Utolsó esztendők 249 Vissza
376

Kikiáltási ár:
36.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
36.000 Ft Licitek száma: 0