Kuthy Lajos: Hazai rejtelmek I-II. (A kötet szerepelt az ÁKV 1977. évi, XI. aukciójának 424. tételeként.)
Kuthy Lajos
, Korabeli félbőr kötés
, 1.189 oldal
22 cm x 16 cm
2023-09-24 20:20
Pesten, 1846, k. n., 560 p., 629 p.
Első kiadás. Hazai rejtelmek I-II. (egységes külön kötetekben). Írta: Kuthy Lajos. A könyv szerepelt az ÁKV 1977. évi, XI. aukciójának 424. tételeként (címke az I. kötet hátlap felőli előzéklapján). Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, kopott, négybordás könyvgerinccel, néhány foltos lappal, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban. Az I. kötet hátlapja és a II. kötet gerince sérült. A Hazai rejtelmek c. regény először nem könyvalakban, hanem az akkor népszerű olcsó füzetekben jelent meg. A nagyívű, monumentális regény fordulatos, romantikus, "bűnügyi" tartalma szoros rokonságot mutat E. Sue klasszikus romantikus regényeivel. A kötetek szerzője, Kuthy Lajos (Érmihályfalva, 1813. január 9. – Nagyvárad, 1864. augusztus 27.) regény- és drámaíró, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság tagja. 1843-tól Batthyány Lajos titkára volt, majd 1848-ban kinevezték a miniszterelnökség irodaigazgatójának, ezt követően pedig miniszteri osztálytanácsosként tevékenykedett. Mikor megélhetési gondjai miatt 1853-ban megyei főbiztosságot vállalt, a közönség és az írótársai egyaránt elfordultak tőle.
A műről A Szüry-gyűjtemény katalógusa (Budapest : FSZEK, 1987, 155 p.) is említést tesz, melyet a 2721x. tételszámon jegyez.
Részlet az első kötetből:
Hortobágy
Túl a' rónát lepő öntéseken angol ló látszik nyargalni. Hátán karcsu lovagot repít, kinek körrajzát összeolvasztja a' távolság.
Részlet az első kötetből:
Hortobágy
Hortobágyot özön borítá. A' Tisza, Füred és Nánás felől kiöntött; a' Hortobágyfolyam feldagadt; a' pusztai tavak megnőttek, káka és nád közepén felül; 's a' hortobágyi csárda mint egy félemlett Ninive állt a' szennyes tenger között. Az ó testamentomi szűzvizen isten lelke járt; itt döglött marhák, kósza tutajok, czibált széna kazlak, 's megmosdatott utczák minden szemetje uszkált a' habtalan síkon, mellyre bőségben teríte nádpelyhet a' büszhödt szellő.
Néhol zöld oazok szorultak szigetül az öntések közé, miken ló, birka, szarvasbarom, ember 's juhászkutyák éltek szoros közelben, remegve az inség' főfokát, melly a' koppadt gyepen, a' nem szabaditás' bizonyos hitében rájok várt.
Leütési ár:
30.000 Ft