Mikszáth Kálmán: Beszterce Ostroma (Illusztátor: Mühlbeck Károly) (A kötet szerepelt az ÁKV 1979. évi, XIII. aukciójának 391. tételeként.)
Mikszáth Kálmán
Légrády Testvérek(Budapest)
Kiadói kaucsuk félbőr kötés
, 297 oldal
23 cm x 15 cm
2023-09-24 20:46
Budapest, 1896, Légrády Testvérek, 297 p., ill.
Első kiadás. Beszterce ostroma. Egy különc ember története. Írta: Mikszáth Kálmán. Mühlbeck Károly fekete-fehér rajzaival és fekete-fehér könyvdíszekkel illusztrált kiadás. A könyv szerepelt az ÁKV 1979. évi, XIII. aukciójának 391. tételeként (címke a hátlap felőli előzéklapon). A címlapon tollal beírt tulajdonosi bejegyzés látható. Kiadói kaucsuk félbőr kötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott díszítéssel ellátott, illusztrált, kaucsukkal bevont címfedéllel, aranyozott feliratos, könyvdíszes, kopott könyvgerinccel, aranyozott díszítésű, kaucsukkal bevont, sérült hátlappal, színes, mintás kiadói előzéklapokkal (hátlap felől javított), színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Mikszáth Kálmán (Szklabonya, 1847. január 16. – Budapest, Józsefváros, 1910. május 28.) író, újságíró, szerkesztő, az MTA, a Kisfaludy Társaság és a Petőfi Társaság tagja. Nehezen induló írói pályáját újságírói tevékenysége és az ebből származó népszerűsége segítette. Többek közt dolgozott a Szegedi Naplónál, az Ország-Világnál és a Pesti Hírlapnál is. Karcolatai, szellemes cikkei révén az 1880-as évekre már az egyik legnépszerűbb hazai szerzővé vált Jókai Mór mellett. 1896-ban a Budapesti Újságírók Egyesületének elnökévé választották. Önálló kötetei az 1870-es évektől jelentek meg. A Beszterce ostroma a szerző egyik legismertebb regénye, amely először a Pesti Hírlapban került közlésre folytatásokban, 1894-ben.
Esztendők sora óta együtt szoktam vacsorálni az István főherceg vendéglőben az én igen t. barátommal, gróf Pongrácz Károly képviselővel és tábornokkal. A hosszu téli estéken sokszor csak ketten ülünk a szokott asztalnál, lenge fátyol alatt, mely szivarjaink füstjéből szövődik s ha már kifogyott az aktuális beszélgetési anyag, szivesen csuszunk kijebb a jelentől, az élményekben, szinekben duzzadó mult felé. Egymást ilyenkor szinte nem is látjuk, hanem csak a multat.
Sok, sok év alatt egyszer is, másszor is fölemlegette Pongrácz István grófot, az ő vitézi cselekedeteit, hadjáratát, egész excentrikus lényét. Rokonok jöttek az asztalhoz; azok ismét uj meg uj vonást fedtek fel előttem Pongrácz Istvánról. Egy napon rájöttem, hogy a megboldogult gróffal magam is találkoztam volt egy izben, láttam szemtől szembe és beszéltem vele.
Leütési ár:
43.500 Ft