Jókai Mór: Népvilág I-II.

Elbeszélések

Jókai Mór
Heckenast Gusztáv kiadása (Pest) ,
Korabeli egészvászon kötés , 404 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm
2023-09-24 20:10

Pest, 1857, Heckenast Gusztáv (Landerer és Heckenast, Pest), [4] p. + 188 p., [4] p. + 216 p.

Első kiadás. Népvilág. Elbeszélések. I-II. (két kötet egy könyvben). Írta: Jókai Mór.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. A címfedél belső oldalán fekete-fehér, feliratozott (Ex libris Hegyeshalmy), illusztrációval ellátott, Várkonyi Károly (1910-2001) által készítette Ex-libris címke, az I. kötet címlapján tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomattak Landerer és Heckenastnál, Pesten.
Korabeli egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, elszíneződött könyvgerinccel, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban.
A szerző, Jókai Mór (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, 1904. május 5.) író, újságíró, politikus, a "Márciusi Ifjak" egyike. Első regényének a "Hétköznapok"-nak a sikere után az írásnak szentelte az egész életét. A "Pesti Füzetek", majd az "Életképek" szerkesztője volt. Az "Életképek" az idők folyamán egyértelműen politikai lappá alakul át. Jókai ebben cikkeivel a nemzeti politikát támogatja a "Szabadság, egyenlőség, testvériség" eszméjének jegyében. Az "Életképek" után a "Pesti Hírlap" szerkesztését vállalta el, majd megindította az "Esti Lapokat", a radikálisok főorgánumát. A forradalom bukása után Jókai tevékenységét többnyire a "Vasárnapi Újságnak" szentelte, ami ugyan eszmeiségben megegyezett a nagy író gondolataival, de a lapnak politikai okokból a szerkesztője nem lehetett. A 19. századi magyar irodalom rendkívüli népszerűséget elérő, nagy regényírója volt, gazdag és tartalmas életművet hagyott hátra. Regényeinek befogadását, értelmezését a keletkezésüktől az utóbbi évtizedekig a realista és a romantikus stílus kettőssége határozta meg; e két irodalmi stílus ötvözése tette Jókait "a magyar nemzet íróóriásává".

Mások a költészetet az égben keresik, mi keressük azt a földön. Máskor a költő tanitotta a népet, most tanits te engem lelkem hajlamaitól ölelt nép!... Jőjetek elém ti rétek, mezők, delibábos... Tovább

Mások a költészetet az égben keresik, mi keressük azt a földön. Máskor a költő tanitotta a népet, most tanits te engem lelkem hajlamaitól ölelt nép!... Jőjetek elém ti rétek, mezők, delibábos rónák, csendes fehér házak, pusztai karámok; - álljatok ki vidám piros lyánkák házaitok ajtajába; gyujtsátok meg a mécset a fonóházban, hadd álljanak a legények leskelődni ablakaitok alá; kelepeljetek szorgalmas vizi malmok a holdvilágban rezgő folyam tükrén, mikor a fehér ruhás molnár az ablakon kihajolva, csendesen hallgatja a távozó hajósok tülkölését; - hitségtek be az utszákat frisen kaszált füvel, rakjátok ki illatos jegenyeágakkal, midőn az urnapi zászlókat ünnepélyes menettel körülhordják; hagyjátok szólani a zenét, rikoltozni a tánczolókat, sirni a menyasszonyt, örülni a vőlegényt a menyegzőben; - lássalak benneteket ti a szabad égnek fogadott fiai, jó kedvü pásztornép, gulyások, csikósok szellő paripákon, regényes, magányos csárdákat látogatva. Vissza

I. kötet
I. Kedves atyafiak 5
II. A falu bolondjai 135
III. A világ vége 159
II. kötet
A népdalok hőse 1
Keselyeő Péter 31
Kötél áztatva jó. (Komáromi mendemonda) 55
Emberek és kétlábu állatok (Orbis pictus) 69
Sic vos non vobis 87
A hazajáró lélek 105
A rézpataki lelkész 135 Vissza
180

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
25.000 Ft Licitek száma: 0