Endrődi Sándor: Bokréta

A magyar népköltés java termékeiből

Andrássy Béla
Arany János
Bajza József
Bartók Lajos
Bényei Gábor
Bernáth Gáspár
Boruth Elemér
Bulla János
B. Büttner Lina
Csepreghy Ferencz
Csokonai
Czóbel Minka
Czuczor Gergely
Dengi János
Dankó Pista
Dóczy Lajos
Dobsa Lajos
Endrődi Sándor
Fejes István
Gaál József
Gálfi Sándor
Gárdonyi Géza
Gyulai Pál
Hóri Farkas
Illyés Bálint
Inczédy László
Jakab Ödön
Jékey Aladár
Kisfaludy Atala
Kölcsey Ferencz
Kriza János
Kunoss Endre
Lisznyai Kálmán
Lévay József
Losonczy László
Németh János
Pap Zoltán
Pálmai Kálmán
Petőfi Sándor
Pósa Lajos
Rudnyánszky Gyula
Somló Sándor
Szabó Endre
Szakál Lajos
Sárosy Gyula
Szávay Gyula
Székely József
Szelestey László
Szentirmay Elemér
Szemere Miklós
Thaly Kálmán
Szomory Károly
Tóth Ede
Tóth Kálmán
Vecsey Sándor
Ujfalvi Krisztina
Vargha Gyula
Vida József
Zsutai János
Zalár József
Endrődi Sándor
Magyar Könyvkiadó Társaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 319 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2023-09-24 20:10

Budapest, 1905, Magyar Könyvkiadó Társaság (Révai és Salamon Könyvnyomdája, Bp.), XVI p. + 319 p.

Bokréta. A magyar népköltés java termékeiből. Összeállította: Endrődi Sándor.
Előszóval, a dalok betűrendes mutatójával és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a Révai és Salamon Könyvnyomdája nyomtatta és Dörner és Heimberg Könyvkötészete kötötte Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, aranyozott díszítéssel és színes illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, díszes könyvgerinccel, mintás előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, az illusztrációval ellátott hátlapon a kötészet feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötetet összeállította, Endrődi Sándor (Veszprém, 1850. január 16. – Budapest, 1920. november 7.) költő, író, a Magyar Tudományos Akadémiai levelező tagja. Tanulmányait Nagyszombaton, Veszprémben, Kecskeméten és a székesfehérvári katolikus gimnáziumban végezte. Az önképzőkörben, melynek elnöke akkor Wekerle Sándor volt, már kitűnt költői tehetségével. Pozsonyban és Pesten színészettel próbálkozott, majd Pápán leérettségizett. Ezt követően Berlinben és Lipcsében esztétikai és irodalmi előadásokat hallgatott. Visszatérve Budapestre előbb a jogra, később a bölcsészetre iratkozott be. Miután első verse megjelent a Nefelejtsben (1868), csakhamar a Fővárosi Lapok, a Hazánk, a Külföld, a Magyarország, a Nagyvilág, a Figyelő, az Athenaeum és az Otthon is közölte az írásait. A Csávolszky-féle Baloldal és a Fővárosi Lapok belső munkatársaként is működött.

Most, hogy az izlés - irodalomban és közönségben egyaránt - sokban eltávolodott a nemzeti iránytól: talán nem végez fölösleges és haszontalan munkát, ki az idegen áramlatok közt vergődő elmék... Tovább

Most, hogy az izlés - irodalomban és közönségben egyaránt - sokban eltávolodott a nemzeti iránytól: talán nem végez fölösleges és haszontalan munkát, ki az idegen áramlatok közt vergődő elmék figyelmét a magyar nemzeti költés mindenkori forrására, a népköltésre irányitja, a gondolat éppenséggel nem uj, de ez is azok közé a gondolatok közé tartozik, melyeket a mi különleges viszonyaink közt nem lehet elég gyakran ismételni. A magyar népköltésnek annyi szépsége és kincse van, hogy szinte kimerithetetlen. Az Erdélyi János három kötetes nagy gyűjteménye, majd folytatólag szintén a Kisfaludy-Társaság által meginditott ujabb népköltési gyüjtemény öt kötete, továbbá Kriza János Vadrózsái és Kálmány Lajos öt kötetre terjedő gyüjtése: rendkivüli gazdag anyag összehalmozása. Ezekből s a kisebb aránya, hasonló jellegű gyüjteményekből bokrétába szedni a legjava termékeket: volt czélja ennek az én kis kötetemnek. Könnyebb áttekintés végett a felvett anyagot cziklusokra osztottam a szerint, a mint a dalok más-más körre és csoportra oszthatók, végül pedig "Dalköltőink'' czimmel külön csoportositottam azokat a dalokat, melyeket ismert nevü költők iratuk, s a nép nagyrészt országszerte énekel. Ezeket a dalokat azonban kellő szigorusággal alig lehet ellenőrizni. Igy a népdalokul jelzett cziklusokba is tévedt nem egy, mely működő terméke. De viszont sok régi, elfeledett szép dal s az ujak közül is sok értékes és becses foglalja el méltó helyét e gyüjteményben, melyet egészében véve a népköltés termékei iránt érdeklődő olvasók élvezettel fogathatnak s a tanuló ifjuság is jól használhat segédkönyvül az irodalomtörténeti oktatáshoz. Budapest, 1904 julius 10. Endrődi Sándor. Vissza

Szerelem rózsái3
Katona-élet87
Pásztorélet, betyárvilág127
Bordalok, korhelynóták159
Dévajságok, mókák191
Vegyes dalok231
Dalköltőink253
105

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
10.000 Ft Licitek száma: 0