Dugonics András: Magyar példa beszédek és jeles mondások I-II.
Dugonics András
Dugonics András
(Szeged) ,
, Korabeli félbőr kötés
, 684 oldal
20 cm x 13 cm
2023-09-24 20:00
Szeged, 1820, Nyomtattatott Grünn Orbán' Betűivel 's Költségével, [1] t. + XXXII p. + 300 p., ill.; 352 p.
Első kiadás. Magyar példa beszédek és jeles mondások I-II. Öszveszedte, és meg világosította Dugonics András királyi oktató. (két rész egy kötetben)
Az első részben Dugonics András Czetter János rézmetszetű címképével, a második rész végén tartalomjegyzékkel, Dugonics András további munkáinak jegyzékével, az előfizetők listájával és Grünn Orbán szegedi könyvnyomtató könyvreklámjával. A címlapokon régi tulajdonosi bélyegzés látható.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, bordázott, kis mértékben sérült könyvgerinccel, színes, márványozott előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, egy sérült, hiányos lappal (II. kötet, 311-312. p.) – a hiány szöveget is érint, a fotókon jól látható mértékben –, tiszta belívekkel.
A kötet szerzője Dugonics András (1740–1818) piarista szerzetes, író, egyetemi tanár. Tanulmányai elvégzése után Erdélyben, majd Nyitrán, Nagyszombaton és Budán tanított. 1788-ban az akkor már egy évtizede Budára helyezett nagyszombati egyetem rektora lett. Fiatal korától érdeklődött a történelem, a mondavilág és a költészet iránt, ez nagyban meghatározta szépírói munkásságát is. Fő műve az 1788-ban megjelent Etelka című, történelmi tárgyú regénye, amely a korai magyar regényirodalom egyik kiemelkedő alkotása. "1820-ban Szegeden jelenik meg szólásgyűjtemény, Dugonics András Magyar példa beszédek és jeles mondások című könyve. [...] Dugonics a szólásgyűjtőknek ahhoz a csoportjához tartozott, amely a vegyes szempontokat becsülte. Művének anyaga csak részben saját gyűjtés, 'melyért sokat forgolódott a nép közt, részben elődeinek gyűjteményeiből való. Gyengéje sok idegen szólás fordítása, hogy a magyar anyag minél gazdagabbnak lássák, ezért óvatosan kell használni.'" – írta a műről Balázs Géza a Tiszatáj folyóiratban. (Tiszatáj, 1987/8. sz., 51.)
A' HAZAFI OLVASÓHOZ!
A' HAZAFI OLVASÓHOZ!
Számos munkáibul boldogúlt Dugonics András Úrnak írásban maradt és közel negyven esztendő le folyása alatt, különös szorgalommal öszve szedett MAGYAR PÉLDA BESZÉDEIT, 'S JELES MONDÁSAIT sajtó alá botsátván Szegedi Könyvnyomtató Grünn Orbán Úr, azzal akarta e' munkának betsét nevelni, hogy egyszer'smind a' tudós Szerzőnek életét némely észre vételekkel közre botsátaná.
Nem annyira tselekszi ő ezt az egykoriakra nézve, kik többnyire Dugonicsot esmérték, mint sem hogy a' maradék előtt érdemessé tegye magát, melly háladó szívvel fog emlékezni ama derék férfiakrúl, kik édes nyelvünket bajnoki tusakodással méltóbb tiszteletre emelték.
Leütési ár:
52.333 Ft