Bisztray Gyula/Szabó T. Attila/Tamás Lajos: Erdély magyar egyeteme

Az Erdélyi Egyetemi Gondolat és a M. Kir. Ferenc József Tudományegyetem története

Bisztray Gyula
Gáldi László
Szabó T. Attila
Bíró Sándor
Makkai László
Tamás Lajos
György Lajos
Mátrai László
Szily Kálmán
Hóman Bálint
Szalai Béla
Dr. Hóman Bálint
Dr. Domanovszky Sándor
Dr. György Lajos
vitéz Nagy Iván
Dr. Bartók György
Ifj. Gyallay-Pap Domokos
Rudai Rezső
V. Nagy Iván
Lendvai Sándor
Erdélyi Tudományos Intézet (Kolozsvár) ,
Kiadói egészvászon kötés , 470 oldal
Méret: 27 cm x 20 cm
2023-09-24 20:07

Kolozsvár, 1941, Erdélyi Tudományos Intézet (Athenaeum, Bp.), [1] t. + 1-136. p. + VII p. + 137-470 p. + [3] térk. (kihajtható, részben színes), ill. + 1 mell. (levélmásolat)

Első kiadás. Erdély magyar egyeteme. Az erdélyi egyetemi gondolat és a M. Kir. Ferenc József Tudományegyetem története. Szerkesztette: Bisztray Gyula, Szabó T. Attila és Tamás Lajos.
Címlapképen Horthy Miklós kormányzó hártyapapírral védett, rézmetszésű portréjával, továbbá 311 fekete-fehér, szövegközti képpel, valamint 1 fekete-fehér (Erdély művelődéstörténeti térképe XV-XIX. század) és 2 színes (A magyar királyi Ferenc József tudományegyetem ingatlanainak helyszínrajza - Kolozsvár, A magyar királyi Ferenc József tudományegyetem ingatlanainak helyszínrajza - Szeged), kihajtható, jelmagyarázattal ellátott térképmelléklettel. A könyvet eredeti forrásokat közlő függelék, forrás-, kép- és tartalomjegyzék egészíti ki. Nyomtatta az Athenaeum Budapesten. A könyv kötéstábláját Végh Gusztáv festőművész tervezte.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány Erdély aranyozott címerével díszített címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, eredeti előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
Különálló, egyedi melléklet: Hóman Bálint (1885-1951) vallás- és közoktatásügyi miniszter 1942. március 24-én kelt, a könyv kiadásáról és tiszteletpéldányának megküldéséről szóló, géppel írt levelének másolata (címzett feltüntetése nélkül).

"A kolozsvári egyetem tanszékeit elfoglalt professzorok és munkatársaik értekezéseikkel bebizonyították, hogy ezen az egyetemen a magyarság van igazán otthon. Bisztray Gyula rendkívül tanulságos művelődéstörténeti térképe mellett egész Erdélyről, mely a XV—XIX. századi állapotokat tünteti fel, több mint 300 kitűnő fénykép szolgál az értekezések illusztrációjául. Ezek az értekezések felölelik mindazt, ami a Ferenc József-egyetemmel vonatkozásban volt és van, ami az egyetem előtt járt mint előkészítés és fejlődés s ami az egyetemhez mint szellemi központhoz hozzátartozik. [...] A könyv szerkesztői elöljáróban leközlik a visszakerült egyetem felavatásán elhangzott ünnepi beszédeket, az értekezések után Szily Kálmán emelkedett hangú zárószavait és függelékképpen okmánytárat is adnak, melynek darabjai közül különösen a román uralom beköszöntésére és felszámolására vonatkozók tarthatnak számot minden magyar ember érdeklődésére." (Katolikus Szemle, 1942/11. sz., 342-343.)

1541 óta, amikor Budavár eleste után az erdélyi fejedelemség lett a magyar királyság történeti hivatásának örökösévé, Erdély történeti életének egyik leghatalmasabb erőtényezője a magyar iskola. Az... Tovább

1541 óta, amikor Budavár eleste után az erdélyi fejedelemség lett a magyar királyság történeti hivatásának örökösévé, Erdély történeti életének egyik leghatalmasabb erőtényezője a magyar iskola. Az önálló állami életre kényszerült Erdély másfélszázadon át központja volt a magyar szellemi életnek. Fejedelmei a régi nagy királyokra emlékeztető politikai művészettel kormányozták népüket két világhatalom törekvéseinek ütközőpontján s ebben a mozgalmas és viszontagságos időszakban is módot találtak a magyar művelődés fejlesztésére. Udvarukban lelt menedéket a Buda bukásával hontalanná vált renaissance-művészet és humanista-tudomány. Céltudatos művelődéspolitikájuk eredményeként Erdélyben virágzott fel a katolikus és protestáns iskola. Báthory István egyeteme, Bethlen Gábor főiskolája, a líceumok, kollégiumok, akadémiák és városi népiskolák hosszú sora megannyi erős vára lett a magyar szellemiségnek. Nevelőmunkájuk nyomán kelt életre és terebélyesedett ki az egyetemes magyar művelődést annyi új színnel és igaz értékkel gazdagító erdélyi szellemiség, az erdélyi magyarság nemzeti érzésének és erdélyi öntudatának éltető forrása. Ez az ízig-vérig magyar és mégis sajátosan erdélyi szellem nyilatkozott meg most száz év előtt az önálló állami léttel együtt elhanyatlott egyetemi gondolat újjáéledése s majd megvalósítása alkalmával. Ez jutott kifejezésre a tudományt oly kiváló egyéniségekkel és jelentős eredményekkel gyarapító Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem félszázados működésében is. Vissza

Hóman Bálint: Előszó3
Az Észak-Erdély hazatérésével újjászervezett kolozsvári m. kir. Ferenc József Tudományegyetem 1940. október hó 24-i megnyitó ünnepén elhangzott beszédek
A kormányzó úr főméltósága beszéde7
Dr. Hóman Bálint: m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter ünnepi beszéde9
Dr. Bartók György: rector magnificus megnyitóbeszéde14
Dr. György Lajos: üdvözlő beszéde17
Dr. Domanovszky Sándor: üdvözlő beszéde20
Ifj. Gyallay-Pap Domokos: beszéde az ifjúság nevében22
Az erdélyi tudományosság és a m. kir. Ferenc József Tudományegyetem története
Bisztray Gyula: Az erdélyi tudományos élet és egyetemi gondolat25
Szabó T. Attila: Az Erdélyi Múzeum-Egyesület története139
Makkai László: A kolozsvári m. kir. Ferenc József Tudományegyetem története 1872-1919153
Mátrai László: A kolozsvári egyetem és az európai tudományosság187
György Lajos: az erdélyi könyvtárügy és a kolozsvári Egyetemi Könyvtár207
Szabó T. Attila: A Ferenc József Tudományegyetem építkezéseinek története247
Rudai Rezső: Diákjóléti munka a Ferenc József tudományegyetemen 1872-1941269
Gáldi László: Az erdélyi magyar tudományosság és a kolozsvári egyetem hatása a román tudományra285
Bíró Sándor: A kolozsvári egyetem a román uralom alatt305
Vitéz Nagy Iván: A száműzetés évei Szegeden 1920-1940333
Bisztray Gyula - V. Nagy Iván - Szabó T. Attila - Szalai Béla: A kolozsvári egyetem újjászervezése369
Tamás Lajos: az Erdélyi Tudományos Intézet409
Szily Kálmán: Zárószó417
Függelék
Ferenc József alapító oklevele423
Az 1872. évi XIX. t-c.425
Az egyetemnek ideiglenesen Szegedre áthelyezéséről intézkedő 1921. évi XXV. t.-c.427
Az egyetem újjászervezéséről intézkedő 1940. évi XXVIII. t.-c.428
A nagyszebeni román kormányzótanács közoktatásügyi miniszterének rendelete a kolozsvári egyetemi tanárok eskütételére vonatkozólag431
A kolozsvári román prefektus átirata a rektorhoz az egyetemi tanárok eskütételére és további működésére vonatkozólag432
Az egyetemi tanács eskümegtagadó határozata433
A Mathematikai és Természettudományi Kar határozata az eskü megtagadása ügyében435
Az egyetem elvételének jegyzőkönyve438
Az Egyetemi Könyvtár elvételének jegyzőkönyve439
Az egyetem Növénytani Intézetének, a Botanikus kertnek és az Erdélyi Múzeum Növénytárának elvétele441
A Csillagvizsgáló Intézet átadásáról szóló román nyilatkozat442
Az Orvostörténeti Intézet átadásának jegyzőkönyve442
Az egyetem visszavételének jegyzőkönyve443
Kristóf György Pro memoria-ja444
Forrásmunkák és jegyzetek445
E mű dolgozótársai460
A képek jegyzéke461
056

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
9.500 Ft Licitek száma: 0