Ladányi István, Dr.: Hevesvármegyei ismertető és adattár
Dr. Hedry Lőrinc
Dékány Lajos
Dr. Kertész János
Molnár Endre
Follajtár Ernő
Dr. Vecsey József
Golarich István
Gróf Imre
Dr. Ladányi Miksa
Dr. Ladányi István
Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 665 oldal
Magyar Városok és vármegyék monografiája
20
24 cm x 17 cm
2023-09-24 20:20
Budapest, 1936, Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala (Sárik Gyula és Géza Könyvnyomdai Műintézete, Cegléd-Budapest), 665 p. + [32] t., ill.
Első kiadás. Magyar Városok és Vármegyék Monográfiája. No.: XX. sz. Hevesvármegyei ismertető és adattár. Sajtó alá rendezte Dr. Ladányi István szerkesztő. Előszót írta: Dr. Hedry Lőrinc főispán. Munkatársak: Dékány Lajos, Follajtár Ernő, Dr. Fóris Anna, Golarich István, Gróf Imre, Dr. Kertész János, Molnár Endre, Dr. Vecsey József. Szövegközti fekete-fehér térképvázlatokkal, 32 fekete-fehér, feliratozott képtáblával és néhány könyvdísszel illusztrált, valamit előszóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A kliséket Kurcz és Lajta Fotocinkografiai Műintézet Rt. budapesti cég készítette, a bekötés Csasznik Zsigmond budapesti cég munkája. Nyomtatta Sárik Gyula és Géza Könyvnyomdai Műintézete, Budapest-Cegléd. Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, a vármegye aranyozott, dombornyomott címerével illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. Részlet a könyvből: "...Heves megye hazánk egyik legváltozatosabb megyéje. Legalacsonyabb részei a Tisza folyó mentén 87-90 m. t. sz. feletti magasságon vannak, másutt viszont 700-800 méter átlagmagasságú a térszín, a legmagasabb csúcs pedig 1000 méter fölé emelkedik. A megye dél, délkeleti részein elnyúló zónákat, a kanyargó folyókkal szabdalt ártereket, tehát a legfiatalabb geológiai korban keletkezett képződményeket észak felé egy folytonosan magasuló szint váltja fel. Lassan emelkedik a térszín a 90 méteres átlagmagasságokból 140-150 méterig. Ezeket a pliocén és pleisztocén korban kialakult dombos területeket később, egy jóval magasabb vulkanikus eredetű hegyvidék váltja fel, mely északi perem vonulataiban éri el a legnagyobb magasságokat...."
Azok a fejezetek, amelyek a műben visszatükrözik Heves-vármegye természeti, gazdasági, kulturális népességi viszonyainak hű képét, azok az ismertetések, amelyek vármegyénk városainak és községeinek történetét és a mai helyzetét elénk tárják, nagy mértékben alkalmasak arra , hogy vármegyénket minél szélesebb körben megismertessék és megszerettessék.
Már csak azért is szivesen látjuk e mű megjelenését, de emelik annak értékét az abban felsorolt adatok és statisztikai kimutatások is, amelyek hatóságoknak, gazdasági tényezőknek egyaránt fontos segédeszközül szolgálhatnak.
A mű megalkotói ugy hisszük jó szolgálatot tesznek a köznek, amikor azt napvilágra bocsájtják
Eger, 1936. december hó.
Leütési ár:
12.100 Ft