Hárs Éva: Martyn (Martyn Ferenc festőművész által dedikált példány)
Hárs Éva
Martyn Ferenc
Nádor Katalin
Petrás István
Corvina Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 84 oldal
A művészet kiskönyvtára
46
17 cm x 16 cm
2023-10-22 20:00
Budapest, 1970, Corvina Könyvkiadó kiadása (Kossuth Nyomda), 30 p. + [2] p. + [27] t., ill.
Martyn Ferenc által dedikált példány. A művészet kiskönyvtára. No.: 46. sz. Martyn. Írta: Hárs Éva. A címlapon Martyn Ferenc szobrász, festő filctollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M. J.-nak Martyn Ferenc". Néhány szövegközti, fekete-fehér képpel, illetve 27 képtáblán fekete-fehér és színes reprodukciókkal illusztrált, valamint a fontosabb kiállítások és a képek jegyzékével, illetve irodalomjegyzékkel kiegészített kötet. Fényképek: Nádor Katalin és Petrás István. Címlapterv: Rudas Klára. Nyomtatta a Kossuth Nyomda. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, feliratozott, színes reprodukcióval illusztrált, fülszöveges, kiadói borítófedélben. A védőborítót a gerinc mentén a könyvre ragasztották. A kötetet dedikálta, Martyn Ferenc /Martyn Ferencz Victor Gaston/ (Kaposvár, 1899. június 10. – Pécs, 1986. április 10.) Munkácsy Mihály- és Kossuth-díjas szobrász, festő, grafikus, illusztrátor, keramikus. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1926–1940 között Párizsban élt és dolgozott, ahol megismerkedett a modern irányzatokkal és azok képviselőivel, mint például De Chirico francia metafizikus művész szürrealizmusával. 1934-ben csatlakozott az "Abstraction-Création" művészcsoporthoz. Később a "Képzőművészek Új Társasága" (KÚT) c. művészeti csoport tagjai közé választotta. 1945-től Pécsen alkotott. A második világháború után tagja lett az "Európai Iskolának". A non-figuratív irányzat egyik első magyar képviselője, bár művei nem sorolhatók egyértelműen a nonfiguratív irányzatba. Az 1960-as évektől a sík-geometrikus ábrázolás felé fordult. Szobrászként is a modern magyar szobrászat első kísérletezői közé tartozott. Foglalkozott finomkerámiával is és a Pécsi Porcelángyárban készített tálakat, vázákat. Jelentősek könyvillusztrációi is (Don Quijote, Bovaryné, Joyce).
Martyn Ferenc festészete különleges helyet foglal el a magyar művészetben. Mint első - és egyetlen - tanítómestere, Rippl-rónai József a század elején, ő a század derekán vállalta azt a szerepet, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen a nyugat-európai és a magyar képzőművészet között. Tizenöt esztendei párizsi tartózkodása után, 1940-ben telepedett végleg Magyarországra. Idehaza főként Cervantes, Petőfi, Flaubert és Joyce műveihez készített illusztrációi tették közismerté. Alkotói munkásságának súlypontját azonban kevésbé ismert festményei alkotják, amelyek nagy részét ez a kötet hozza első ízben nyilvánosságra. A bevezető tanulmány szerzője, Hárs Éva, a pécsi múzeum tudományos kutatója, már több mint egy évtizede kíséri figyelemmel a Dél-Dunántúl legjelentősebb élő művészének munkásságát.
Leütési ár:
8.000 Ft