Hárs Éva: Martyn (Martyn Ferenc festőművész által dedikált példány)

Hárs Éva
Martyn Ferenc
Nádor Katalin
Petrás István
Corvina Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 84 oldal
Sorozatcím: A művészet kiskönyvtára
Kötetszám: 46
Méret: 17 cm x 16 cm
2023-10-22 20:00

Budapest, 1970, Corvina Könyvkiadó kiadása (Kossuth Nyomda), 30 p. + [2] p. + [27] t., ill.

Martyn Ferenc által dedikált példány. A művészet kiskönyvtára. No.: 46. sz.
Martyn. Írta: Hárs Éva.
A címlapon Martyn Ferenc szobrász, festő filctollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M. J.-nak Martyn Ferenc".
Néhány szövegközti, fekete-fehér képpel, illetve 27 képtáblán fekete-fehér és színes reprodukciókkal illusztrált, valamint a fontosabb kiállítások és a képek jegyzékével, illetve irodalomjegyzékkel kiegészített kötet. Fényképek: Nádor Katalin és Petrás István. Címlapterv: Rudas Klára. Nyomtatta a Kossuth Nyomda.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, feliratozott, színes reprodukcióval illusztrált, fülszöveges, kiadói borítófedélben. A védőborítót a gerinc mentén a könyvre ragasztották.
A kötetet dedikálta, Martyn Ferenc /Martyn Ferencz Victor Gaston/ (Kaposvár, 1899. június 10. – Pécs, 1986. április 10.) Munkácsy Mihály- és Kossuth-díjas szobrász, festő, grafikus, illusztrátor, keramikus. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1926–1940 között Párizsban élt és dolgozott, ahol megismerkedett a modern irányzatokkal és azok képviselőivel, mint például De Chirico francia metafizikus művész szürrealizmusával. 1934-ben csatlakozott az "Abstraction-Création" művészcsoporthoz. Később a "Képzőművészek Új Társasága" (KÚT) c. művészeti csoport tagjai közé választotta. 1945-től Pécsen alkotott. A második világháború után tagja lett az "Európai Iskolának". A non-figuratív irányzat egyik első magyar képviselője, bár művei nem sorolhatók egyértelműen a nonfiguratív irányzatba. Az 1960-as évektől a sík-geometrikus ábrázolás felé fordult. Szobrászként is a modern magyar szobrászat első kísérletezői közé tartozott. Foglalkozott finomkerámiával is és a Pécsi Porcelángyárban készített tálakat, vázákat. Jelentősek könyvillusztrációi is (Don Quijote, Bovaryné, Joyce).

Martyn Ferenc festészete különleges helyet foglal el a magyar művészetben. Mint első - és egyetlen - tanítómestere, Rippl-rónai József a század elején, ő a század derekán vállalta azt a szerepet,... Tovább

Martyn Ferenc festészete különleges helyet foglal el a magyar művészetben. Mint első - és egyetlen - tanítómestere, Rippl-rónai József a század elején, ő a század derekán vállalta azt a szerepet, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen a nyugat-európai és a magyar képzőművészet között. Tizenöt esztendei párizsi tartózkodása után, 1940-ben telepedett végleg Magyarországra. Idehaza főként Cervantes, Petőfi, Flaubert és Joyce műveihez készített illusztrációi tették közismerté. Alkotói munkásságának súlypontját azonban kevésbé ismert festményei alkotják, amelyek nagy részét ez a kötet hozza első ízben nyilvánosságra. A bevezető tanulmány szerzője, Hárs Éva, a pécsi múzeum tudományos kutatója, már több mint egy évtizede kíséri figyelemmel a Dél-Dunántúl legjelentősebb élő művészének munkásságát. Vissza

Képek jegyzéke
Sziklás tengeri emlék
Harc
Sötét térben
Dunántúli tájak felett
Emlék
Hadi kitüntetések
Csendélet hangszerekkel
Egymás után a Dűnán
Fiatal rabbi feje
Ír király
Spanyolországi emlék
Spanyolországi emlék
Spanyolországi emlék
Az éjszaka hangján
A háború
"I" betűs kompozíció
Zöld ruhában
"4735"
Kikötőben
Kitüntetett biciklista
Kakas
Lovas és fegyverhordozó
Vízek felett
Régi szerszámok
Déli architektúra
Emelvényen
Elhagyottan
Hárman találkoznak
Sárga sárkány
Sziklák ellipszis formában
Sátoros ünnep
Írországi emlék
Lovas karddal
Figurák a térben
Szőke szerkezet
Középkori lovasok
Kakas
Díszruhás ülő alak
Két alak
Piros sapkás férfifej
Emlék (kék láp)
Dudás csendélet
Kádárszerszámok
Három sarló alakú motívum
Két egymás után haladó alak
Adriai kikötőben
Tengeri emlék
Álló alak
Felfelé haladók
Triprychon
Triprychon, bal szárny
Triprychon, középső tábla
Triprychon, jobb szárny
Álló alak - serleg
Tengeri emlék
Álló alak
Felfelé haladók
Triptychon
Triptychon, bal szárny
Triptychon, középső tábla
Triptychon, jobb szárny
Álló alak - serleg
068

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 0