Nyirő József: A sibói bölény I-II. (Illusztrációit készítette: Kós Károly.)

Nyirő József
Kós Károly
Erdélyi Szépmíves Céh (Cluj-Kolozsvár) ,
Kiadói félbőr kötés , 320 oldal
Sorozatcím: Erdélyi Szépmíves Céh
Kötetszám: 30-31
Méret: 20 cm x 13 cm
2023-09-24 20:43

Cluj-Kolozsvár, 1928-1929, Erdélyi Szépmíves Céh (Minerva R.-T., Kolozsvár), 169 p. + [3] p. + VII p. + [2] t., ill.; 132 p. + [2] p. + VII p., ill.

Első kiadás. Erdélyi Szépmíves Céh, III. sorozat 12-13. sz. A sibói bölény I-II. (egységes külön kötetekben) Írta: Nyirő József.
"Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh harmincadik kiadványa; III. sorozatának 12-13. sz. könyve. Illusztrációit linoleumba metszette Kós Károly. Nyomtatta a Minerva R.-T. nyomdája Garamond-antiqua betükkel. Kötése Rohonyi Antal könyvkötő mühelyében készült. E könyv első kiadása kizárólag az Erdélyi Szépmives Céh tagjai számára készült. Ez a ... sz. példány." Példányainkban a számozás helye kitöltetlen.
Kós Károly 8 linómetszetével – melyek közül 2 önálló képtáblán, a többi oldalszámozáson belül található – illusztrált kötetek A címfedelek belső oldalára ragasztva színes, illusztrált, névre szóló kiadói ex libris címkék láthatók.
Kiadói félbőr kötésben lévő példányok feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, álbordás könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Nyirő József (Székelyzsombor, 1889. július 28. – Madrid, 1953. október 16.) erdélyi magyar író, politikus, újságíró, országgyűlési képviselő. Regényei és novellái elsősorban erdélyi témákkal, az erdélyi magyarsággal foglalkoznak, irodalmi munkásságát azonban beárnyékolta nyíltan antiszemita, a Harmadik Birodalommal szimpatizáló politikai állásfoglalása és a nyilas kormány melletti kiállása. Műveit ezért a román és magyar kommunista rendszer is betiltotta. A második világháború után nyugati emigrációban élt.

Részlet a könyvből: "Arany-ezüst csipkék között, tündöklő ékszerekkel, a halálnak is nyájas arcot mutatva feküdt a ravatalon a híres nagyasszony, Árva Dániel Polixéna. Fejénél fényesen öltözött... Tovább

Részlet a könyvből: "Arany-ezüst csipkék között, tündöklő ékszerekkel, a halálnak is nyájas arcot mutatva feküdt a ravatalon a híres nagyasszony, Árva Dániel Polixéna. Fejénél fényesen öltözött férfi állott aranyos címerű zászlóval. A harang megkondult, felgyűltek a papok és elfoglalták a gyászbavont székeket. A szövétnekesek a koporsó mellé állottak, a gyászversezetet osztani kezdették. A temetés-gazda felvezette a keserveseket. A koporsó fejénél ragyogó tiszti egyenruhában a daliás fiú, Wesselényi Miklós állott, három árva asszonyhúgával. Egész Erdély színe-java felvonult a temetésre. Mennyi gróf és báró, mint ott szomorkodott. Embertől, hintótól fekete vala a hely. Fáklya-, gyertya-égetésnek vége-hossza nem volt." Vissza
286

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
30.600 Ft Licitek száma: 0