Sas Ede: Legendás idők legendás hőse (Eredeti védődobozban, kiadói papírborítóban.)
Kossuth Lajos élete
Sas Ede
Kossuth Lajos
Singer és Wolfner
Kiadói egészvászon díszkötés
, 237 oldal
27 cm x 19 cm
2023-09-24 20:30
Budapest, é. n., Singer és Wolfner (Budapesti Hírlap Nyomdja), 237 p. + [3] p. + [8] t., ill.
Első kiadás. Legendás idők legendás hőse. Kossuth Lajos élete. Írta: Sas Ede.
Nyolc fekete-fehér képtáblával, egy fekete-fehér, szövegközti rajzzal és kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a Budapesti Hírlap Nyomdája. Az első előzéken és a kiadói papírborítón régi tulajdonosi bélyegzés látható.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, Kossuth Lajos szegedi szobrának aranyozott-színezett, dombornyomású képével illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlappal, színes, mintás kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, eredeti, feliratos kiadói papírborítóban és eredeti, sérült papír védődobozban.
„Ennek a könyvnek hőse Kossuth Lajos, az ő nagy alakját rajzolta meg Sas Ede a serdülő ifjúság számára. A magyar ifjúsági irodalomban égető szükség volt már erre a könyvre, amely utolsó szabadságharcunk legnagyobb bajnokát teljesen beleviszi a magyar ifjúság tudatába, s beleolvasztja érzésébe. II. Rákóczi Ferencről, Bocskayról, a honalapító Árpádról és a többi nagyokról vannak ifjúsági könyveink, Kossuth Lajos először jelenik meg ott, ahol a gyermekek szívét egészen magáénak vallhatja. Nem közönséges tudás, lelkesedés és írói tehetség kellett ahhoz, hogy megrajzolja alakját, hogy a gyermekvilág tökéletesen megértse és a mítoszt, ami önkénytelenül is hozzáfűződik Kossuth alakjához, beleillessze a történeti valóságba. Ez a kettő teljességgel megvan Sas Ede könyvében: a legendák hőse az igazi életnek hatását teszi mindenütt s mégsem veszít glóriájából.” (Uj Idők, 1905/51. sz., 600.)
Részlet a kötetből:
Lám, lám! Szinte kisértetbe esem, hogy úgy kezdjem, ahogy a mesét szokás kezdeni.
Pedig hát nem mese...
Részlet a kötetből:
Pedig hát nem mese az, amit leírok. Nem is az Óperenciás-tengeren túl történt, hanem itt a Duna-Tisza mentén. A történelem Múzsája is fölírta érctáblájára e nagy, nagy eseményeket, örök, kitörülhetetlen, ragyogó betűkkel.
És mégsem közönséges történet az én történetem. Nem olyan, amilyent más nemzetek krónikáiban olvashatunk. A csodák, a legendák valóságos sorozata az! És a csodák, a legendák soha el nem halványuló fényében áll előttünk az a bűvös alak, akivel bennünket a magyarok Istene különös kegyelmében ajándékozott meg.
Kell-e valakinek magyarázni e hazában, ki volt ez a csodás tünemény, ki volt nekünk Kossuth Lajos? Nemcsak tudjuk ezt, de érezzük is, - megmondja szívünk dobogása, vérünk lüktetése, szemünkben a hálás emlékezés könnyeinek ragyogása.
| Nagy idők küszöbén | |
| A sasfiók | 7 |
| Az országgyűlési ifjak | 12 |
| A fogságban | 17 |
| A hírlapírás | 21 |
| A szabadságharc | |
| Népek tavasza | 29 |
| A magyar argonauták | 36 |
| Múló örömnapok | 44 |
| Lángba borúlt ország | 48 |
| "Megadjuk!" | 53 |
| Szirt a habok közt | 61 |
| Jellasich átkel a Dráván | 66 |
| Toborzó | 71 |
| A Lamberg vére | 78 |
| Fut Bécs felé Jellasich | 83 |
| Elszabadult rémek | 90 |
| Lázadókkal nem alkuszom | 95 |
| Az új császár | 101 |
| Szomorú Szilveszter | 109 |
| A szabadság őrvárosa | 115 |
| A kápolnai ima | 120 |
| A dicsőség napja | 128 |
| Mi történt a debreceni nagytemplomban | 134 |
| Budavár megvétele | 141 |
| Jön az orosz! | 146 |
| A végső erőfeszítés | 153 |
| Világos | 159 |
| Arad | 164 |
| A számüzetésben | |
| Búcsú a hazától | 169 |
| A bujdosó diadalútja | 174 |
| Új remény | 181 |
| A villa-francai villám | 189 |
| Garibaldi | 197 |
| Csapásra csapás | 203 |
| A nemzet kibékül a királylyal | 207 |
| A turini remete | 214 |
| Naplemente | 221 |
| Kossuth Lajos itthon | 226 |