Cs. Szabó László: Egy gondolat bánt engemet... (Illusztráció: Fáy Dezső. Kaesz Gyula névre szóló példánya.)

Cs. Szabó László
Fáy Dezső
Magyar Bibliofil Szövetség ,
Kiadói varrott kemény papírkötés , 57 oldal
Méret: 18 cm x 13 cm
2023-09-24 20:00

[Budapest], 1936, Magyar Bibliofil Szövetség (Pápai Ernő Műintézete, Bp.) 57 p. + [2] p. + [1] mell., ill.

Első, névre szóló, bibliofil kiadás. Egy gondolat bánt engemet... Írta: Cs. Szabó László.

"Ezt a könyvet Bisztrai Farkas Ferenc terve alapján 1936 karácsonyára a Magyar Bibliofil Szövetség adta ki. A szedést és nyomást Pápai Ernő Műintézete végezte. A kőrajzokat Révainál nyomták. Ezen példány készült a Diósgyőri Papírgyár merített okmánypapirosán. E kiadványt a szövetség tagjai tagilletményként ingyen kapják.
Ez a példány készült Kaesz Gyula a Magyar Bibliofil Szövetség választmányi tagja számára."

Példányunk egykori tulajdonosa: Kaesz Gyula (1897-1967) Kossuth-díjas építész, belsőépítész, bútortervező, grafikus, az Iparművészeti Főiskola tanára, majd rektora, a Bútor c. szakfolyóirat szerkesztője, Lukáts Kató grafikus férje.
Fáy Dezső 12 kőrajzával illusztrált kiadvány.
Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány a Magyar Bibliofil Szövetség emblémájával illusztrált címfedéllel, feliratos, a felső és az alsó szélén sérült könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, tiszta, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
Különálló, egyedi melléklet: a Magyar Bibliofil Szövetség nyomtatott, címzés és keltezés nélküli tájékoztató levele, amely a szövetség megalakulásáról, a tagságról és a tagilletményekről tájékoztat. Az 1 p. terjedelmű levelet vízjeles, a Magyar Bibliofil Szövetség szárazbélyegzőjével ellátott levélpapírra nyomták.

A kötet szerzője Cs. Szabó László (1905-1984) Kossuth-díjas író, kritikus, a Nyugat esszéíró nemzedékének tagja, a Magyar Rádió Irodalmi Osztályának vezetője (1935-1944), 1945-től a Képzőművészeti Főiskola Művelődéstörténeti Tanszékének vezetője. Fő érdeklődési területe az olasz reneszánsz, William Shakespeare munkássága, az angol klasszikus festészet és a magyar irodalom öröksége és kortárs eredményei.1948-ban nyugatra emigrált, előbb Olaszországban, majd Nagy-Britanniában telepedett le, a BBC munkatársaként dolgozott.

Hasonmás voltál, megölhetlek. Megszólítottál a Saint-Merry negyedben, elkísértél a kihalt szőlőhegyekre, makacsul tudakoltad elmaradt sorsodat, ha azon a nyáron az erdődi várkert helyett... Tovább

Hasonmás voltál, megölhetlek. Megszólítottál a Saint-Merry negyedben, elkísértél a kihalt szőlőhegyekre, makacsul tudakoltad elmaradt sorsodat, ha azon a nyáron az erdődi várkert helyett Párizsnak fordulsz. Szerettelek, szántalak, tiszteltelek, legjobb lelkiismerettel akartam felelni. Ha egyszer kijutottál, Párizs visszatart, mondtam; elvarázsol az önkéntes számkivetés kéjes sértettsége, honvágyad elapad s a boldogtalan júniusi felkelés odakünn ér. Nem lettél volna tétlen: fegyvert fogsz a bérszolgaság ellen, a munkajogért, a demokratikus népalkotmányért. Világéletedben világosan beszéltél, világosan is cselekedtél volna. Rajtam a tekinteted, keresztülvillan a Montrouge utcán, megérint a balatoni útkanyarban, a somogyi jegenyék alatt. Mi lett volna, ha elhagyod a lányt, de kitartasz a párizsi út mellett? Most felelek és aztán megöllek hasonmás, barát és jelkép. Vissza
084

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár: