M. Tótfalusi K. Miklosnak maga személyének, életének, és különös tselekedetinek mentsége (Kner Imre és Kner Endre által aláírt melléklettel.)
Mellyet az Irégyek ellen, kik a' közönséges Jónak ezaránt meggátolói, irni kénszeríttetett. Kolosváratt, 1698. Esztendöben
Tolnai Gábor
M. Tótfalusi K. Miklos
Kner Izidor Könyvnyomdája(Gyoma)
Kiadói félvászon kötés
, 123 oldal
19 cm x 12 cm
2023-10-22 20:00
Gyoma, 1940, Nyomatott Kner Izidor betűivel, 123 p. + [1] p. + [1] mell.
Kner Imre és Kner Endre által aláírt melléklettel. M. Tótfalusi K. Miklosnak maga személyének, életének, és különös tselekedetinek mentsége. Mellyet az Irégyek ellen, kik a' közönséges Jónak ezaránt meggátolói, irni kénszeríttetett. Kolozsváratt, 1698. esztendőben. Mellyet most ujjolag kinyomtattak Tolnai Gábor bérekesztő-beszédével. "Ezt a könyvet nyomtatta és a könyvnyomtatás feltalálásának ötszázadik évfordulójára kiadta Kner Izidor könyvnyomdája, Gyomán, 1000 példányban."
A könyvhöz tartozó, 1940. szeptember havára datált, nyomtatott ajánlólevél alján Kner Imre és Kner Endre nyomdászok tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Nyomdánk a könyvnyomtatás feltalálásának 500. évfordulóját M. tótfalusi Kis Miklós 1698-ban megjelent Mentségének, a magyar nyomdászattörténelem legfontosabb és legérdekesebb dokumentumának új, betűhű kiadásával ünnepli meg. Mellékleten átnyujtjuk e könyv tiszteletpéldányát és maradunk kiváló tisztelettel Kner Izidor könyvnyomdája. Kner Imre Kner Endre"
Tolnai Gábor utószavával és Kner Imre tipográfiai megjegyzéseivel kiegészített kötet.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, felül színezett lapélekkel, tiszta, részben felvágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötethez tartozó levél aláírói: Kner Imre (1890-1944) nyomdász, tipográfus, könyvművész, Kner Izidor fia, a 20. századi magyar könyvkiadás és nyomdászat kiemelkedő egyénisége. Az I. világháború után Kozma Lajos építésszel és grafikussal, valamint Király György irodalomtörténésszel a különféle történelmi stílusok felhasználása, a népi barokk megújítása és a klasszicista tipográfia korszerű alkalmazása révén új magyar könyvművészetet teremtett. Az 1923. évi göteborgi nyomdászkongresszuson a világ legjobb tipográfusai közé sorolták, az 1937-es párizsi világkiállításon nagydíjat kapott. A holokauszt áldozata lett. Kner Endre (1896-1943) nyomdász, üzletember, Kner Izidor negyedik gyermeke. Az I. világháború után ő lett a gyomai Kner Nyomda pénzügyi és adminisztratív ügyeinek vezetője, édesapja halála után (1935) pedig testvérével, Kner Imrével együtt, mint tulajdonosok irányították a nyomdát. A II. világháborúban munkaszolgálatot teljesített, a Szovjetunióban tűnt el.
A könyvről a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.539. tétel).
"Igazán mondják a' Theologusok, hogy Isten az övéit (azért, hogy megidegenítse minden világi jóktól) abban szokta meglátogatni, a' mit legnagyobb javoknak tartanak világ szerint. Nékem Belgiumban ollyan állapotom vólt, hogy ha pénz gyüjtésben gyönyörködtem vólna, és czélúl fel nem töttem vólna azt, hogy hazámat, valamint lehet, segítsem e' szerint: Publica privatis anteferenda bonis."
Leütési ár:
43.000 Ft