Nagy Adorján: Az ember tragédiája és a szinész (Kaesz Gyula és felesége, Lukáts Kató számára dedikált példány)

Nagy Adorján
A Színpad (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 65 oldal
Sorozatcím: A szinpad könyvtára
Kötetszám: 5
Méret: 24 cm x 17 cm
2023-09-24 20:20

Budapest, 1936, Színpad kiadása (Első Kecskeméti Hírlapkiadó- és Nyomda Rt.), 65 p. + [2] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A Szinpad Könyvtára, no.: 5. sz. Az ember tragédiája és a szinész. Írta: Nagy Adorján a Nemzeti Színház tagja.
A címlapon a szerző, Nagy Adorján tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Kaeszéknek: Katónak, Gyulának szerető szívvel Adorján Bpest 1937. nov."
A dedikáció címzettjei: Kaesz Gyula (1897-1967) Kossuth-díjas építész, belsőépítész, bútortervező, grafikus, az Iparművészeti Főiskola tanára, majd rektora, a Bútor c. szakfolyóirat szerkesztője; valamint felesége, Lukáts Kató (1900-1990) grafikus, illusztrátor, a 20. századi hazai alkalmazott grafika elismert művésze, a gyomai Kner Nyomda és a békéscsabai Tevan Nyomda grafikusa, a Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó állandó munkatársa.
Nyomtatta az Első Kecskeméti Hírlapkiadó- és Nyomda Rt. A címlapot díszítő fametszet Buday György munkája Az ember tragédiája harmadik német kiadásából.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, a kötetbe kötve az eredeti, feliratos, illusztrált borítólap megtartásával, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Nagy Adorján (1888-1956) színész, rendező, érdemes művész, 1918-tól a Nemzeti Színház társulatának tagja, 1925-től a Színészakadémia tanára, 1935-től a Nemzeti Színház játékmestere, majd főrendezője. Mint színész ismeretes arról, hogy pályafutása során Az ember tragédiája minden férfiszerepét eljátszotta.

Nincs a magyar irodalomnak még egy olyan remeke, amelyet az esztétika és az irodalomtörténet kiváló képviselői olyan alaposan ismertettek volna, mint éppen a Tragédia. Voinovich Géza a költő lélek... Tovább

Nincs a magyar irodalomnak még egy olyan remeke, amelyet az esztétika és az irodalomtörténet kiváló képviselői olyan alaposan ismertettek volna, mint éppen a Tragédia. Voinovich Géza a költő lélek finom megérzésével, a tudós mélyreható tárgyilagosságával klasszikus egységbe tömörítette a mult felfogásait; végigkutatta a meglévő értékelések legkisebb szálainak eredetét is és felmérte úgy a mű egészének, mint részleteinek esztétikai és irodalomtörténeti értékét, jelentőségét. Kiváló művének megjelenése óta, Madách és műve körül csoportosuló problémák megoldása terén már új lépés is történt: Barta János a modern lélekkutatás eszközeivel vizsgálta a költő lelkiségét, munkásságának determinálását és ezzel a jövő kutatói előtt új ösvényt nyitott. Vissza
280

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
5.000 Ft Licitek száma: 0