Kondor Béla: Boldogságtöredék (dedikált példány)

Versek és rajzok

Kondor Béla
Győri János
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói fűzött kemény papírkötés , 126 oldal
Méret: 24 cm x 16 cm
2023-10-22 20:00

Budapest, 1971, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda, Gyoma), [1] t. + 126 p. + [8] p., ill. + 2 mell.

Kondor Béla által dedikált példány. Első kiadás. Boldogságtöredék. Versek és rajzok. Írta és rajzolta: Kondor Béla.
A címlapon a szerző, Kondor Béla tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B-nak Béla"
Címlapképen a szerzőről készült fekete-fehér fényképpel (a fénykép készítője: Koffán Károly), valamint Kondor Béla szövegközti, fekete-fehér rajzaival és kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a gyomai Kner Nyomda.
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, Kondor Béla rajzával illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, feliratos, Kondor Béla grafikájával illusztrált, fülszöveggel ellátott, sérült kiadói borítófedélben.

Különálló, egyedi mellékletek:
  • 1./ A hatvani Hatvany Lajos Múzeum "Kedves Samu..." c. kiállításának 1981. február 15-i megnyitójára szóló, illusztrált meghívó. Megőrzött, jó állapotban; terjedelme: 1 p.
  • 2./ Meghívó a Születésnap – Emlékezés Kondor Bélára születésének 50. évfordulóján / Valaki önarcképe. Kamara kiállítás. című, 1981. február 17-én a Magyar Nemzeti Galériában tartandó eseményre. Kihajtható, címlapon Kondor Béla grafikájával illusztrált meghívó megőrzött, jó állapotban; terjedelme: 3 p.

  • A kötet dedikálója Kondor Béla (Pestszentlőrinc, 1931. február 17. – Budapest, 1972. december 12.) kétszeres Munkácsy- és posztumusz Kossuth-díjas festőművész, grafikus, költő, könyvillusztrátor. 1951 és 1956 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt – előbb festő, majd grafika szakon –, ahol többek közt Szőnyi István, Koffán Károly, Barcsay Jenő és Kmetty János voltak a mesterei. Munkáival 1954-től már kiállításokon szerepelt, 1957-ben Párizsban járt tanulmányúton. Sokoldalú, új utakat kereső művészként törekedett a kortárs képzőművészet megújítására. Festészetében nagy szerepe volt az erőteljes vonalaknak és a műveit átható szenvedélyes belső átélésnek. Kiváló mestere volt a rézkarcnak, belső vívódásainak, útkereséseinek legtöbbjét ezen technikával készült képei tükrözik. E műveinek központi motívumai a repülőgépek, amelyekről több modellt is készített. Halála után számos emlékkiállításon mutatták be műveit hazánkban és külföldön, munkáit több közgyűjtemény, köztük a Magyar Nemzeti Galéria, a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a Kiscelli Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum őrzi.

    A Boldogságtöredék verseiben a kivételes tehetségű festő látásmódja meghatározóan érvényesül. Nemcsak a fények, színes és hangulatok iránti elemi érzékenység fejeződik ki bennük, hanem az a... Tovább

    A Boldogságtöredék verseiben a kivételes tehetségű festő látásmódja meghatározóan érvényesül. Nemcsak a fények, színes és hangulatok iránti elemi érzékenység fejeződik ki bennük, hanem az a látomásos nyugtalanság is, mely megrendítő víziókat vetít vásznaira. Szerelmeiről, társas vagy társtalan magányáról, nehéz álmairól, szorongásairól, reményeiről, idő-, táj- és színélményeiről szóló versei gyakran lobbannak át érzéki teljességű látomásokba, vagy már eleve mély távlatú s hatalmukkal megdöbbentő képek foglalatai. Nagy László írja: "A költő és festő: egy. Ez a megállapítás több, mint a személy azonosítása. Mert Kondor működése kép és költemény alkotásában valóban azonos ihetettségű, azonos erejű is. Régóta látom, hogy benne a festő és a költő nem kiegészíti, hanem föltételezi egymást." Vissza

    EKEVASBA FOGOTT MADÁRSZÁRNY
    Egy boldogságtöredék7
    Értekezés a színekről8
    Hullámok10
    Bánya11
    Két fohász12
    A. J. emlékezete14
    Rögök15
    Két vers16
    Hűtlenség17
    Vigasztalás18
    Gömbölyű versike19
    Vihar20
    Ősz21
    Mert minden visszájára térül...22
    Két képlet23
    Válasz24
    Éva26
    Az ágyad27
    Kérés28
    Szándék29
    Estéli cigarettaszó30
    N. N.31
    Ámor32
    Vallomás33
    Árok34
    Építkezés35
    Események37
    SZÉGYEN ÉS BÜSZKESÉG
    Előszó41
    Alakot vesznek a kövek...42
    Ars poetica43
    Őszi vadászat44
    Mr. Blake45
    Jancsi46
    Csoda47
    Végleg48
    Más49
    Mint50
    A, B, C51
    Párbeszéd52
    El nem hangzott beszélgetés53
    Töredékek54
    Erdő56
    Utazás, ház57
    Szidalmazás59
    Évszakok60
    1661
    Gulliver a laputaiakhoz62
    Beszélgetésünk folytatása65
    Szégyen és büszkeség66
    MOZGÓFÉNYKÉPEK
    Invokáció73
    Vasárnapesti áldás74
    Istentisztelet75
    Íme, egy perc76
    Beszélgetés77
    Régészet78
    Oszlopok79
    Éjszaka80
    Egy szabad szombat, de csütörtökre esett82
    Képek83
    Emlék84
    Dzsó bácsi leánya85
    Bérház87
    Madárijesztő88
    Belgrád-rakpart90
    Mozgófényképek I.91
    Mozgófényképek II.93
    Mozgófényképek III.95
    Az utca éjjel97
    Dunapart98
    Pillanatnyi akadozás, nagyon hosszú ideig99
    ANGYAL, ÖRDÖG, KÖLTŐ103
    114

    Kikiáltási ár:
    1 Ft
    (Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

    Leütési ár:
    25.000 Ft Licitek száma: 0