Réthy László, Dr.: Az oláh nyelv és nemzet megalakulása

Dr. Réthy László
Pallas Részvénytársaság (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 288 oldal
Sorozatcím: Történeti nép- és földrajzi könyvtár
Kötetszám: 20
Méret: 23 cm x 15 cm

Budapest, 1887, Pallas Részvénytársaság Nyomdája, XV p. + [1] p. + 269 p. + [2] p. + [1] térk., ill.

Első kiadás. Az oláh nyelv és nemzet megalakulása. Írta: Dr. Réthy László segédőr a M. N. Múzeum régiségosztályánál.
Egy fekete-fehér térképpel, néhány szöveg közti, feliratozott képpel és könyvdíszekkel illusztrált, valamint előszóval, hibaigazításokkal és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A címlapon ceruzával írt feljegyzés látható. Nyomtatta a Pallas Részvénytársaság Nyomdája, Budapesten.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintás előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Réthy László (Szarvas, 1851. november 21. – Arad, 1914. november 20.) etnográfus, numizmatikus, akadémikus, a Magyar Nemzeti Múzeum érem- és régiségosztályának munkatársa, a Magyar Numizmatikai Társaság elnöke. Lőwy Árpád álnéven (Gulyás Pál: Magyar írói álnév lexikon, Bp., 1978, Akadémiai K., 284. o.) költőként is működött. Humoros, polgárpukkasztó, valamint nyíltan pornográf verseiről vált ismertté.

A Kárpátok vidékein, Erdélyben és Bukovinában, a magyar keleti határmegyékben, Romániában, s az orosz Bessarábiában egy érdekes népfaj él, melynek nyelvében első tekintetre fölismerjük, hogy a... Tovább

A Kárpátok vidékein, Erdélyben és Bukovinában, a magyar keleti határmegyékben, Romániában, s az orosz Bessarábiában egy érdekes népfaj él, melynek nyelvében első tekintetre fölismerjük, hogy a latin nyelvcsaládba tartozik. A nemzet, mely oláh, vlach, valachus név alatt jelenik meg a középkori feljegyzésekben, magát nemzeti néven rumën-nek (romanus) nevezi, a mi a nyelv tanusága mellett kétségtelen bizonyítéka, hogy a faj történeteinek messze, a római korba kell érnie. A renaissance idején, midőn az európai műveltség a világi ismeretek felé fordúlt: Hunyady Mátyás budai udvarában élt Bonfinius volt az első, a ki Erdély rumën ajkú népének rómaiságát fölismerte, abban Trajánus dácziai kolónusainak maradékát látta. A rumënség e században, mint nomád elem lakta hegyvidékeit s erdőségeit; a magyar és szász városi életen kivűl s a földművelés gyakorlatától is távol: juh- és marhatenyésztésből élt... Vissza

I. Fejezet az oláh vagy rumén nyelv ismertetése. A rumén
nyelv három dialectusa: 1. a dunai, 2. a maczedoniai, 3. az istriai; közös fonetika, szerkezet és fogalomképzés. A rumén dialectusok azonos eredetűek. A rumén nyelvágak szerkezetükkel a román nyelvcsaádon belül külön csoportot képeznek. A rumén nyelvágak latin anyaga 1
II. Fejezet. Dácziai eredetű-e a rumën nyelv? A római hóditások áttekintése. A római birodalom népei. A latin nyelv szerepe. Az oláhság dácziai eredetének theoriája. Irodalmi latinság s a lingua rustica. A rumén nyelv nem lehet dácziai: a) Dáczia gyarmatosai ázsiaiak, b) A rumén nyelvnek nincsenek dácziai traditiói. c) A rumén nyelv csak Dáczia megdőlése után a VI. században keletkezhetett 19
III. Fejezet. A rumén nyelv keletkezésének helye. Itáliai köznyelv az adriai tengermelléken. Illyricum (Dalniátia, Liburnia). Olaszok és illyrek. Dalmaták = pásztorok. A rumén nyelv szerkezete albán (illyr) eredetű. Rumén és rumér nyelvág. Rumënek és friauliak összefüggése 61
IV. Fejezet. A rumén nyelv keletkezésének kora. Kereszténység Dalmátiában. Az első szlávok a Balkánon. A római birodalom kétfelé oszlása. Latin és görög nyelv. Szlávok a byzanti császári trónon. A latin elem elzüllése 95
V. Fejezet. Szlávok és rumënek. A szlávok oláhoknak nevezik a ruméneket. Szláv és rumén pásztorok. Oláhosodó szlávok. Az oláh név pásztor jelentésű lesz. Szláv kereszténység. Rumének a szláv és görög egyházban; oláhok a bolgár történetben. Oláhok Szerbiában. Az oláh név a római katholikus szlávoknál s pápai bullákban görögöt jelent. Oláhok horvát-szlavon területen. Törökök és oláhok; a török az oláh név alatt keresztényt és rájáh-t ért 111
VI. Fejezet. Oláhok vándorlása Erdély felé. Magyarok és szlávok. A magyar nyelv szláv kölcsönszavai. Erdély a XI-XII. században. Az első oláh nyomok a XIII. században. Oláhok egyházi viszonyai. A rumén mint a liturgia nyelve. Az első rumën könyv. Rumënek és szerbek elválása a görög-keleti egyházban. Oláhok, magyarok és szászok 131
VII. Fejezet. A két oláh vajdaság alakulása. Szláv földnép a Kárpátok alatt, Bessenyők és jász-kúnok. Mohamedán jász-kúnok és magyarok. Rex Cumaniae. Mongol hadjárat. Jász-kúnok beköltözése Magyarországba. A Bazaráthok dynastiája mohamedán eredetű. Ungrovlachia alakulása. Egyházi és állami nyelve a bolgár. - Lithvánok és ruthének Moldvában. Orosz, délszláv, albán és rumën bojárok. Első rumën oklevél 1600 ból. A rumën név „jobbágy" jelentéssel 161
VIII. Fejezet. Oláh emigrátió. Oláh vándorlások Erdély felöl Magyarországba. Erdély és Moldva felöl lengyel, morva, orosz területekre 207
IX. Fejezet Magyar hatások. Magyar nyelvi hatások a rumënben; észjárati sajátságok. Az oláh nemzeti színek és Románia czímere 219
X. Fejezet. Az oláh historia-írás és nyelvújítás. Az irók és a Bonfin-féle hagyomány. Az oláh őslakosság kérdése. Nyelvújítás. Politikai igények 231
XI. Fejezet az oláh nemzet képe Nomád és városi élet Erdélyben. Romániai út. Bukaresti élet 253 Vissza
336

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
21.000 Ft Licitek száma: 36