Budapest, 1947, Révai (Révai Irodalmi Intézet nyomdája, Bp.), 173 p. + [2] p.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Révai Könyvtár. No.: 10. sz.
Szembenézve. Versek. Írta: Illyés Gyula.
Az előlapon a szerző, Illyés Gyula tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szerzői előszóval, a sorozatban megjelent és előkészületben lévő könyvek jegyzékével, illetve tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet nyomdája, Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, hiánytalan állapotban, több színnel feliratozott, illusztrált, fülszöveges, a gerinc mentén a könyvre ragasztott, javított kiadói borítófedélben.
A szerző, Illyés Gyula (Sárszentlőrinc-Felsőrácegrespuszta, 1902. november 2. – Budapest, 1983. április 15.) háromszoros Kossuth-díjas költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A Nyugat kiadásában jelent meg első verseskötete (Nehéz föld, 1928). A két háború közötti fiatal magyar költőnemzedék legelismertebb tagjai közé tartozott. Irodalmi műveinek fő megjelenési helye közel másfél évtizedig a Nyugat volt. 1928-tól szoros barátságot ápolt József Attilával, az 1930-as évek elejétől pedig nemzedéke több más jeles tagjával, irodalmi és világnézeti eszmetársaival: Erdélyi Józseffel, Kodolányi Jánossal, Szabó Lőrinccel, Németh Lászlóval és Gelléri Andor Endrével. Több nemzedéktársával együtt a harmincas évek közepén csatlakozott a népi írók mozgalmához, s annak egyik vezető alakja lett. Közös gondolkodásuk eredményeként látott napvilágot 1932-ben a "Tanú" c. lap, egy évvel később pedig Debreceni Káté címmel megszületett egy új, társadalmilag érzékeny népi írói mozgalom cselekvési programja. Illyés maga is részese, nemegyszer elindítója volt a különféle folyóiratok hasábjain folyó világnézeti és kritikai vitáknak. Így például az irodalmi zsidókérdésről, a katolikus költészetről, a jobb- és baloldali irodalomról, a Zilahy Lajos nevével fémjelzett Új Szellemi Front irodalmi programjáról, stb. Letisztult, kifinomult költészetére az emberi helytállás, a szociális érzékenység és a lírai képek egymásba fonódása egyaránt jellemző.
Ez a könyv csak egy szólam az utóbbi kilenc év alatt irt verseim hangegyüttesében. A könyv mondandójához szervesen hozzátartozik összegyüjtött költeményeim kötetzáró része, amely vele egyidőben iródott s az "Egy év" cimmel megjelent versgyűjtemény, amely időrendben e könyv második felébe illeszkedik; valamint azok a háború alatt irt versek, amelyek csak ezután látnak napvilágot.
I. Gy.