Illyés Gyula: Szembenézve (aláírt példány)

Versek

Illyés Gyula
Révai Könyvkiadó Nemzeti Vállalat (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 173 oldal
Sorozatcím: Révai Könyvtár
Kötetszám: 10
Méret: 18 cm x 11 cm

Budapest, 1947, Révai (Révai Irodalmi Intézet nyomdája, Bp.), 173 p. + [2] p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Révai Könyvtár. No.: 10. sz.
Szembenézve. Versek. Írta: Illyés Gyula.
Az előlapon a szerző, Illyés Gyula tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szerzői előszóval, a sorozatban megjelent és előkészületben lévő könyvek jegyzékével, illetve tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet nyomdája, Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, hiánytalan állapotban, több színnel feliratozott, illusztrált, fülszöveges, a gerinc mentén a könyvre ragasztott, javított kiadói borítófedélben.
A szerző, Illyés Gyula (Sárszentlőrinc-Felsőrácegrespuszta, 1902. november 2. – Budapest, 1983. április 15.) háromszoros Kossuth-díjas költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A Nyugat kiadásában jelent meg első verseskötete (Nehéz föld, 1928). A két háború közötti fiatal magyar költőnemzedék legelismertebb tagjai közé tartozott. Irodalmi műveinek fő megjelenési helye közel másfél évtizedig a Nyugat volt. 1928-tól szoros barátságot ápolt József Attilával, az 1930-as évek elejétől pedig nemzedéke több más jeles tagjával, irodalmi és világnézeti eszmetársaival: Erdélyi Józseffel, Kodolányi Jánossal, Szabó Lőrinccel, Németh Lászlóval és Gelléri Andor Endrével. Több nemzedéktársával együtt a harmincas évek közepén csatlakozott a népi írók mozgalmához, s annak egyik vezető alakja lett. Közös gondolkodásuk eredményeként látott napvilágot 1932-ben a "Tanú" c. lap, egy évvel később pedig Debreceni Káté címmel megszületett egy új, társadalmilag érzékeny népi írói mozgalom cselekvési programja. Illyés maga is részese, nemegyszer elindítója volt a különféle folyóiratok hasábjain folyó világnézeti és kritikai vitáknak. Így például az irodalmi zsidókérdésről, a katolikus költészetről, a jobb- és baloldali irodalomról, a Zilahy Lajos nevével fémjelzett Új Szellemi Front irodalmi programjáról, stb. Letisztult, kifinomult költészetére az emberi helytállás, a szociális érzékenység és a lírai képek egymásba fonódása egyaránt jellemző.

Ez a könyv csak egy szólam az utóbbi kilenc év alatt irt verseim hangegyüttesében. A könyv mondandójához szervesen hozzátartozik összegyüjtött költeményeim kötetzáró része, amely vele egyidőben... Tovább

Ez a könyv csak egy szólam az utóbbi kilenc év alatt irt verseim hangegyüttesében. A könyv mondandójához szervesen hozzátartozik összegyüjtött költeményeim kötetzáró része, amely vele egyidőben iródott s az "Egy év" cimmel megjelent versgyűjtemény, amely időrendben e könyv második felébe illeszkedik; valamint azok a háború alatt irt versek, amelyek csak ezután látnak napvilágot. I. Gy. Vissza

Lehet még (1938)5
A tájban (1938)6
Újító halál (1938)7
Medve (1939)8
Kipróbáltátok magatok (1939)10
Isten forró agyában (1939)12
Hídi vásár (1939)13
Közelgő háború (1939)16
Középszer (1940)19
Kamasz (1940)20
Csúcson (1939)22
Cívódók (1940)23
Nem gépkocsin (1940)24
Falu az éjben (1940)26
Folyók, fjordok, kis falvak (1940)28
Óda egy krumpliföldhöz (1940)30
Férj, feleség (1941)32
Ábrándom az volt (1941)33
Betyártanya (1941)35
Amit vártunk (1941)37
Hóseás (1941)38
Csörren a kés (1941)39
Részegség (1941)40
Tavasz elé (1941)41
Áldozat (1941)42
Háborús délután (1941)44
Szabad halott (1941)45
Szekszárd (1941)47
Szöcskeszó (1941)48
Forgószél (1941)49
Talpak (1941)51
Széchenyi (1941)52
Bátrabb igazságokért (1941)54
Pihegő (1941)56
Betegen, ősszel (1941)57
Egy kis szél (1941)58
Fájdalom (1941)60
Próbahalál (1941)61
Máglya (1941)63
Újszülött65
Kapcsok (1942)68
Körülvettelek (1942)69
Az előbbi magyarázata (1942)70
Látvány (1942)71
Csillagok (1942)73
Megmentett élet (1942)74
A betegség értelméről (1942)75
Kórházban, hajnal előtt (1942)78
Csak ne kelljen halálba menni (1942)79
Száz év mulva (1942)81
Ami megmarad (1942)83
Örök éjszakában (1942)84
Ma egy éve (1942)85
Menet (1942)86
Korforduló (1942)90
Tolnai erdő (1942)92
Jó halált (1942)95
Koponya (1942)96
Légy (1942)99
Székfoglaló (1942)101
Tüzes trón (1943)107
Hegyi temető (1943)108
Verses útinapló (1943)109
Seb (1943)118
Novemberi kertben (1943)121
Egy jól-telt légiriadó után (1943)124
Két emlék (1943)126
Rózsák korai hóban (1943)128
A Móricz Zsigmond-emlékkönyvbe (1943)130
Magányos angyal (1943)131
Hullaevők (1943)133
Az ozorai templomban (1943)134
Mutatkozik (1944)136
Rangrejtve (1944)137
A bajnok búcsúja (1944)146
Csorda (1944)147
Az új nemzetgyűléshez (1945)148
Az új költőkhöz (1945)151
Áldozás (1946)153
Amikor a Szabadsághídra a középső részt fölszerelték (1946)155
A békeszerzőkhöz (1946)157
A Duna fiaihoz (1946)158
Bástya (1946)162
Új évre (1946)163
A Lago Maggiore fölött (1946)165
Március (1947)167
195

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
20.800 Ft Licitek száma: 16