Móra Ferenc: Egy cár, akit várnak (aláírt példány)

És egyéb kiásott riportok

Móra Ferenc
Genius R. T. (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 209 oldal
Méret: 19 cm x 11 cm
2025-05-18 20:00

Budapest, é. n., Genius R.T. (Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Bp.), 209 p. + [2] p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Egy cár, akit várnak és egyéb kiásott riportok. Írta: Móra Ferenc.
A címlapon a szerző, Móra Ferenc tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Az előzéklapon ceruzával írt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Móra Ferenc (Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) író, újságíró, muzeológus, régész. A Budapesti Egyetem földrajz-természetrajz szakán végzett. Felsőlövői segédtanár, a "Szegedi Napló" munkatársa majd főszerkesztője, a Somogyi Könyvtár és a Közművelődési Palota tisztviselője, könyvtárosa volt. Elvégezte a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelősége által szervezett régészeti tanfolyamot. Később múzeumigazgató, ezt követően a "Szeged" Szabadkőműves Páholy tagja és tisztségviselője lett. A "Délmagyarország" publicistájaként, tárcaírójaként, a "Világ" c. liberális napilap munkatársaként, a "Magyar Hírlap" főmunkatársaként is tevékenykedett.

I. Miklós, a vas-cár, egyike volt a legboldogtalanabb embereknek. Egész életében fanatikusan kereste a női tisztaságot, de nem sok szerencsével. Mert ha szerencséje volt, akkor nem azt találta,... Tovább

I. Miklós, a vas-cár, egyike volt a legboldogtalanabb embereknek. Egész életében fanatikusan kereste a női tisztaságot, de nem sok szerencsével. Mert ha szerencséje volt, akkor nem azt találta, amit keresett, ha meg rátalált, akkor nem volt szerencséje. A rettegett zsarnok nem az az ember volt, akit magáért is meg lehetett volna szeretni, ő pedig olyan nőről álmodozott, aki nem keresi, hogy arkangyal-e, vagy patkoló-kovács, csak a nyakába veti magát, hogy „te az enyém, én a tied, édes szívem, ásó, kapa válasszon el bennünket egymástól". Ilyen nőt azonban egész birodalmában nem talált a vas-cár, pedig már kezdett rozsdásodni és a homloka már fölmagasodott a fejetetejéig. Még a cári udvar hölgyei is kezdtek már beteget jelenteni, ha a cár nagyon rajtuk felejtette a szemét. Volt olyan hercegnő is, aki annak a napnak a reggelén szökött meg a kocsisával, amelyiknek az estéjére a cár ígérkezett be teára. Ilyenkor aztán nem tehetett egyebet a nagy úr, mint hogy példát statuált az erkölcsök védelmére. Vagyis Szibériába száműzte a férjet, „mert nem vigyázott jobban a feleségére". Annál nagyobb volt aztán szegény boldogtalan vascárnak az öröme, mikor egy esti sétáján a Néva-parton meglátott egy fiatal lányt, akit félreismerhetetlenül az ártatlanság glóriája ragyogott körül. Vissza

Egy cár, akit várnak1
Magyarok szánája7
Egy felelős bolondról14
Tudatlanság dícséreti22
Szegény kis táltos!21
Fadrusz-emlékek40
Clevei Anna portréja46
A brassói majomember50
Az utolsó gepida királylány57
Hogy lett Musset-ből akadémikus68
A félelmes basszista68
Két koponya története83
A leghűbb szolga90
Vértanuhatnám Sámuel története94
Keselyű apának galamb leányáról102
Stradella110
Miért csapták el Nigron generálist?116
Dicsőség121
Új kiadás a tízparancsolathoz125
Régi lakásügy133
Királyok a föld alatt139
A Duna a Tiszán146
Sohse volt jó az a nagy sietség157
Tököli prímása166
Mire huszonnégyet ütnek az órák...172
Havi a halacskával178
Szókimondó Szür Péter184
Lobkowitz herceg kövei189
Ki csapja meg a Jánost?198
109

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
55.000 Ft Licitek száma: 78