Móra Ferenc: Egy cár, akit várnak (aláírt példány)
És egyéb kiásott riportok
Móra Ferenc
Genius R. T.
Kiadói egészvászon kötés
, 209 oldal
19 cm x 11 cm
2025-05-18 20:00
Budapest, é. n., Genius R.T. (Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Bp.), 209 p. + [2] p.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Egy cár, akit várnak és egyéb kiásott riportok. Írta: Móra Ferenc.
A címlapon a szerző, Móra Ferenc tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Az előzéklapon ceruzával írt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Móra Ferenc (Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) író, újságíró, muzeológus, régész. A Budapesti Egyetem földrajz-természetrajz szakán végzett. Felsőlövői segédtanár, a "Szegedi Napló" munkatársa majd főszerkesztője, a Somogyi Könyvtár és a Közművelődési Palota tisztviselője, könyvtárosa volt. Elvégezte a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelősége által szervezett régészeti tanfolyamot. Később múzeumigazgató, ezt követően a "Szeged" Szabadkőműves Páholy tagja és tisztségviselője lett. A "Délmagyarország" publicistájaként, tárcaírójaként, a "Világ" c. liberális napilap munkatársaként, a "Magyar Hírlap" főmunkatársaként is tevékenykedett.
I. Miklós, a vas-cár, egyike volt a legboldogtalanabb embereknek. Egész életében fanatikusan kereste a női tisztaságot, de nem sok szerencsével. Mert ha szerencséje volt, akkor nem azt találta, amit keresett, ha meg rátalált, akkor nem volt szerencséje. A rettegett zsarnok nem az az ember volt, akit magáért is meg lehetett volna szeretni, ő pedig olyan nőről álmodozott, aki nem keresi, hogy arkangyal-e, vagy patkoló-kovács, csak a nyakába veti magát, hogy „te az enyém, én a tied, édes szívem, ásó, kapa válasszon el bennünket egymástól".
Ilyen nőt azonban egész birodalmában nem talált a vas-cár, pedig már kezdett rozsdásodni és a homloka már fölmagasodott a fejetetejéig. Még a cári udvar hölgyei is kezdtek már beteget jelenteni, ha a cár nagyon rajtuk felejtette a szemét. Volt olyan hercegnő is, aki annak a napnak a reggelén szökött meg a kocsisával, amelyiknek az estéjére a cár ígérkezett be teára. Ilyenkor aztán nem tehetett egyebet a nagy úr, mint hogy példát statuált az erkölcsök védelmére. Vagyis Szibériába száműzte a férjet, „mert nem vigyázott jobban a feleségére". Annál nagyobb volt aztán szegény boldogtalan vascárnak az öröme, mikor egy esti sétáján a Néva-parton meglátott egy fiatal lányt, akit félreismerhetetlenül az ártatlanság glóriája ragyogott körül.
| Egy cár, akit várnak | 1 |
| Magyarok szánája | 7 |
| Egy felelős bolondról | 14 |
| Tudatlanság dícséreti | 22 |
| Szegény kis táltos! | 21 |
| Fadrusz-emlékek | 40 |
| Clevei Anna portréja | 46 |
| A brassói majomember | 50 |
| Az utolsó gepida királylány | 57 |
| Hogy lett Musset-ből akadémikus | 68 |
| A félelmes basszista | 68 |
| Két koponya története | 83 |
| A leghűbb szolga | 90 |
| Vértanuhatnám Sámuel története | 94 |
| Keselyű apának galamb leányáról | 102 |
| Stradella | 110 |
| Miért csapták el Nigron generálist? | 116 |
| Dicsőség | 121 |
| Új kiadás a tízparancsolathoz | 125 |
| Régi lakásügy | 133 |
| Királyok a föld alatt | 139 |
| A Duna a Tiszán | 146 |
| Sohse volt jó az a nagy sietség | 157 |
| Tököli prímása | 166 |
| Mire huszonnégyet ütnek az órák... | 172 |
| Havi a halacskával | 178 |
| Szókimondó Szür Péter | 184 |
| Lobkowitz herceg kövei | 189 |
| Ki csapja meg a Jánost? | 198 |