Báró Eötvös József fekete-fehér fotográfiája.
Eötvös József 9 cm x 5,6 cm nagyságú, fekete-fehér fotóportréja egy 10 cm x 6 cm-es keménypapír hátlapra ragasztva.
Technikai adatok: pozitív eljárással, albuminpapírra készült, monokróm fénykép.
A felvételt Mayer György fényképész (1817-1885 után) készítette, az 1860-as években.
A kép egy példánya megtalálható a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár - Budapest-képarchívum gyűjteményében. Képazonosító: 040861.
A tétel része volt a Vasberényi Gyűjteménynek (sz.: 496.). A hátlapon a Vasberényi Gyűjtemény számjelzéses címkéje látható.
Jó állapotban megőrzött, sérülésmentes darab, hátlapján tollal írt feljegyzéssel.
Báró vásárosnaményi Eötvös József Károly Bertalan Adalbert (Buda, 1813. szeptember 3. – Pest, 1871. február 2.) jogász, író, a Batthyány-kormány, majd az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság első elnöke. Az egyetemi tanulmányait a pesti egyetem bölcselet és történelem szakán végezte. Később ügyvédi vizsgát tett. Fejér megyei aljegyző, a magyar udvari kancellária alkalmazottja, később fogalmazója, az eperjesi kerület táblabírája, magas rangú állami közhivatalnok, magy. kir. kultusz- és közoktatási minisztere volt. 1836-37-ben beutazta Németországot, Svájcot, Hollandiát, Franciaországot és Angliát. Utazásai alatt új politikai ideológiákat és új irodalmi ötleteket sajátított el. Regényeiben, színdarabjaiban és kedvenc lapjában a "Pesti Hírlapban" hirdette modern, haladó politikai eszméit. Véleménynyilvánítása a számára fontos fogházjavítás kérdésében egész irodalmat teremtett. Első országgyűlési beszédében határozottan kiállt a zsidó emancipáció mellett. 1841-ben, amikor gróf Széchenyi István a frissen induló Pesti Hírlap ellen heves támadásba lendült, Kossuth Lajos védelmére kelt, s megírta a „Kelet népe és Pesti Hírlap” c. röpiratát. Batthyány Lajos és Teleki László grófok mellett ő volt a főrendi ellenzék egyik elismert vezéralakja.