Lajos Ferenc: Haláltánc (dedikált példány)
Védőborítós példány
Lajos Ferenc
Ifj. Hans Holbein
Szépmives Mühely
Könyvkötői félvászon kötés
, 86 oldal
20 cm x 14 cm
Budapest, é. n., Szépmives Mühely (Kiss János Nyomda, Bp.), 86 p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Haláltánc. Ifj. Hans Holbein képeihez írta: Lajos Ferenc.
"E műből 1500 példány készült, melyből 300 a szerző sajátkezű aláírásával kerül a könyv- és grafika barátok részére."
A kolofonszöveg alatt a szerző, Lajos Ferenc tollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "M. Gy.-éknak sok szeretettel Lajos Ferenc".
A kötet ifj. Hans Holbein: Haláltánc c. fametszet-sorozatának reprodukcióját és Lajos Ferencnek a képekhez írt lírai kísérőszövegét tartalmazza. Az iniciálék szintén Holbein-metszetek reprodukciói. Nyomtatta a Kiss János Nyomda, Budapesten.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, könyvgerinccel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, feliratos, Holbein-képpel illusztrált kiadói borítófedélben.
A Haláltánc-sorozat ifj. Hans Holbein (1497-1543) egyik legismertebb grafikai munkája. A korabeli társadalmi viszonyokra ironikusan reflektáló, szatirikus fametszetekben az isteni igazságszolgáltatás egyetemessége nyilvánul meg: a halál képében végül mindenkire ugyanaz a sors vár. A metszetekhez írt, lírai érzékenységű szövegek Lajos Ferenc (1912-1998) grafikus munkái. A képzőművész pályája keleti hatásokat mutató, mítoszteremtő képsorozatokkal (pl.: Ázsia) indult, később irodalmi munkák (pl.: Ady versek, Dante) ihlette illusztrációival vált ismertté. A Szépmíves Műhely tulajdonosaként több neves kortársa (pl.: Molnár C. Pál, Dandé József) művét is kiadta a Magyar Grafikusok Könyvei sorozatban.
Részlet a műből:
Részlet a műből:
Bajok, világnézetek gigantikus harcában minden emberre szükség van. Fokozottan fent áll ez a szükségérzet az elmult századok nagyságaival szemben, akik életükkel, sorsuk tragikus alkotásával tudatosan, vagy tudat alatt meggazdagították az emberiséget örök értékekkel. Belőlük élünk és merítünk erőt az élethez. A világ zokogó mélységeiből felkiáltó emberi könyörgés hangját elnyomja a bombák zuhataga, az alkotók munkáit elemészti a lángtenger, hamuját elsepri az emberi könnyek végtelen áradata. Az "isteni szikra" két alkotó csontázkezét felnyujtja az összebombázott városok, templomok romjai alól és új alkotásra int. Az emberi lélek kivirágzik, új virág hajt, gyökerei mélyen kapaszkodnak. Belefurják magukat óvóhelyeken eltemetett gyermekek szívébe, az alkotó agyak porába. A virág nő, színes lesz és csodálatos. Az emberi csontokból emelt Istenig érő katedrális oltárán új papok áldoznak. Új tűz gyul a régi emlékére, tömegek születnek, élnek és indulnak el a halál végtelen országutján. Az alkotók az isteni alázat legszentebb papjai. ők rakták a téglát Assir, Babilon falaiba, követ húztak a fáraók guláihoz, szolgáltak Istent, császárt és urat. Lázadtak önmaguk és a világ ellen. Őket feszítették meg Krisztusban, ők égtek szurokbamártva Neró alatt a kertben, majd keserű daluk száll a gálya padokról.