Ady Endre: Margita élni akar - Első kiadás! (Illusztráció: Kozma Lajos fametszeteivel.)

"Verses história, melyet szeretettel ajánlok figyelmébe azoknak, akik szeretnek, avagy nem szeretnek"

Ady Endre
Dr. Földessy Gyula
Kozma Lajos
Amicus Kiadóvállalat (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 76 oldal
Méret: 18 cm x 13 cm

Budapest, 1921, Amicus (Hornyánszky Viktor, Bp.), 76 p. + [4] p., ill.

Első kiadás. Margita élni akar. "Verses história, melyet szeretettel ajánlok figyelmébe azoknak, akik szeretnek, avagy nem szeretnek." Írta: Ady Endre.
"Ezen művet az "Amicus" kiadóvállalat megbízásából dr. Földessy Gyula rendezte sajtó alá és Hornyánszky Viktor magyar királyi udvari könyvnyomdász nyomatta 1921 márciusában. Jelen kiadáson kívül 300 számozott példány is készült különleges kötésekben, melyekhez Kozma Lajos egy eredeti kézzel színezett és aláírt fametszete van mellékelve."
Kozma Lajos fába metszett könyvdíszeivel illusztrált kiadvány. Kötetvégi könyvhirdetésekkel.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, dombornyomott mintával díszített címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Ady Endre (Érmindszent, 1877. november 22. – Budapest, 1919. január 27.), a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, a modern kori magyar politikai újságírás meghatározó szerzője, a Nyugat alapító-nemzedékének tagja. Hazafi és forradalmár, a haladást sürgető, nyitott gondolkodása magyar és európai volt egyszerre. Gondolatgazdag versei az emberi létezés minden fontos szegmensét érintik. Újszerű költészete a modern magyar líra megszületésének egyik kiindulópontja.

Részlet a kötetből: MARGITA élni akar: ezen a címen egy hosszabb, tíz részletben közölt „verses históriát" kezdett meg Ady a Nyugat 1912. évi július 1. számában. A „regény" (így is nevezi Ady... Tovább

Részlet a kötetből: MARGITA élni akar: ezen a címen egy hosszabb, tíz részletben közölt „verses históriát" kezdett meg Ady a Nyugat 1912. évi július 1. számában. A „regény" (így is nevezi Ady ezt a verssorozatot) nem nagyon tetszhetett az Ady társaságénak, amint ezt a költő a Nyugat 1912. évi szept. 1. számában megjelent Margita-versek (Szerelmek az őszben) első soraiban az ő gőgös, dacos nekiszegülésével tudtunkra is adja. Eddig nem is esett szó sehol erről az egyetlen nagyobb Ady-költeményről, melynek máigi sorsa alighanem a teljes figyelembevétlenség, olvasatlanság volt. Adyt nagyon bánthatta barátai és olvasói részvétlensége. Panaszkodás nem volt a természete, de egyízben csendesen és nyugodtan megjegyezte előttem, hogy a Margita-regény nem olyan rossz, amilyennek gondolják. Egyszer kérdeztem tőle, mért nem adja ki kötetben ezt a munkáját? Válaszából is kiéreztem, hogy valami neheztelés és bosszúság-féle tartja vissza közönnyel fogadott és senkitől nem értett verses regénye kiadásától. Ő, aki már akkor igazán "beérkezettnek" tarthatta magát, elvárhatta környezetétől, hogy többet foglalkozzanak egy olyan írásával, mely terjedelménél fogva is egy nagyobb stílusú alkotás igényével lép föl. Vissza
025

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
55.000 Ft Licitek száma: 12