Ditrói Mór: Komédiások (aláírt példány)
Ditrói Mór emlékiratai
Ditrói Mór
Könyvkötői egészvászon kötés
, 174 oldal
24 cm x 17 cm
2025-02-23 20:00
Budapest, [1929], k. n. (Közlekedési nyomda, Bp.), 174 p. + [1] p. + [19] t.: ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Komédiások. Ditrói Mór emlékiratai.
A címlapon a szerző, Ditrói Mór tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
19 fekete-fehér, feliratozott képtáblával illusztrált kötet. Nyomtatta a Közlekedési nyomda, Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány, a címfedélre kasírozott, feliratozott, illusztrált, kiadói címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, új előzéklapokkal, javított címlappal, hiánytalan állapotban.
"...Egy régi nagy színésznek és nagy színigazgatónak lelkes, meleg, szívhez szóló visszaemlékezései ez a könyv, körülbelül hatvan esztendőre. Felöleli a régi magyar legendás színházi kort egészen a legújabb időkig és ebben a visszaemlékezésben nemcsak küzdelmek és örömök társulnak elő ismét, hanem szétnyílik az a pompás virág is, amely bimbóból a magyar kultúra és a magyar színjátszás nagyszerű rózsája bomlott ki..." - (Reggeli Hirlap, 1929. március 12./38. évfolyam/59. szám).
A szerző, Ditrói Mór /szül. Himmelstein Móric/ (Kolozsvár, 1851. október 5. – Budapest, 1945. február 16.) rendező, színházigazgató, színész. Kezdetben vidéki színházakban, később Kolozsváron dolgozott. 1887-től a kolozsvári Nemzeti Színház igazgatója volt, majd 1896-ban kinevezték a Vígszínház első igazgatójának, ahol igazgatása alatt a kiváló művészek egész gárdája nevelődött ki. Ezt követően az Országos Színészegyesület elnökeként, valamint a színészképző iskola vezetőjeként működött.
Fiatalok voltak mind a ketten. Apám 19 éves, anyám 17, mikor egybekeltek. Anyám szülei ellenezték a házasságot és nem adtak a leányuknak hozományt. Kolozsvárt, a kül-közép uccában béreltek egy kis lakást nagy kerttel. Édesapám, mint kereskedőember, egész nap lótott-futott, fáradott, hogy a mindennapit megkeresse. Édesanyám sütött, főzött, mosott, maga művelte meg a kertet, az üvegházat, ahol a primőröket termelte és - úriasszony létére - maga fejte meg a bivalyt is. Gondozta a gyerekeket és maga varrta meg a ruháit mind a négy gyermekének. Anyám-szabta bordó-bársony ruhámat megbámulta a szomszédság és ugyancsak irigyelték apró pajtásaim.
Édesanyám igen vallásos asszony volt. Reggel és az esti harangszóra mindég ott imádkozott a kis házi oltár előtt. A harangszóra odatérdepeltem én is anyám mellé, összekulcsoltam kezeimet és mondogattam kicsi szivem gyermeki imáját, - hogy mit, csak a jó Isten tudja.