Zsadányi Oszkár: Tolna vármegye adattára/Tolna vármegye és Szekszárd megyei város címtára (Alsódunántúli címtár)
1937
Zsadányi Oszkár
Haladás Nyomda R.-T.(Pécs)
Kiadói egészvászon kötés
, 250 oldal
23 cm x 16 cm
Pécs, 1937, Haladás Nyomdarészvénytársaság, 266 p. + [4] p.; 81 p. + [2] p.
Első kiadás. Tolna Vármegye Adattára./Tolna vármegye és Szekszárd megyei város címtára (Alsódunántúli címtár). Szerkesztette: Zsadányi Oszkár. A történeti részt írta: papi Kozma Béla. Személyi és községi adattárral, valamint önálló címtárral kiegészített helytörténeti és helyismereti monográfia. Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Részlet Kozma Béla előszavából: "E munka [...] csupán vezérfonál kíván lenni azok kezében, akik akármilyen szempontból érdeklődéssel fordulnak Tolna vármegye történelme, kultúrája, avagy gazdasági élete felé. [...] [A]lkalmas arra, hogy ha csupán vázlatosan is, de hű képét nyujtsa Tolna vármegye és Szekszárd város, valamint a 124 tolnamegyei község multjának és jelenlegi állapotának."
Elcsépelt és közhellyé taposott frázisként hat ma már, ha valamely könyvkiadvány létrejöttét azzal indokolják, hogy hézagpótló szerepet tölt be. A Tolna vármegyét ismertető jelen munkát mégsem lehet mással kezdeni, mint annak megállapításával, hogy kitűnő szerkesztője, aki hasonló vármegyei monográfiák egész sorának áldozatkész kiadásával bizonyította már eddig is e téren hivatottságát, valóban nagy és érzékeny hiányt pótol akkor, amikor e sorozatba Tolna vármegyét fölvette.
A helyzet ugyani az, hogy Dunántúlnak erről a multban és a jelenben egyaránt nagy szerepet játszó vármegyéjéről mindezideig semmiféle összefoglaló ismertetés nem jelent meg az egyébként oly gazdag hazai monográfia-irodalomban. Ez a könyv kivánja nyujtani elsőül a tömör foglalatát mindannak, ami Tolna vármegyéről mint legszükségesebbet tudni kell. Éppen mert úttörő és első ilyen irányú kísérlet, nem lehet minden izében teljes, nem lehet minden vonatkozásban részletes és kimerítő. De nem is az a feladata a Tolnavármegyei Adattár-nak, hogy pragmatikus történetet adjon. Hosszú évtizedek, sőt századok mulasztását nem lehet rövid hónapok alatt pótolni. Tolna vármegye dicső történelmi multja még megírásra vár és ezt a feladatot hihetőleg most már mihamarább el fogják végezni az új szempontú magyar történetírás hivatott művelői.
Leütési ár:
25.500 Ft
Licitek száma: 13