Asztalos Miklós/Pethő Sándor: A magyar nemzet története ősidőktől napjainkig (Szekfű Gyula előszavával.)

Asztalos Miklós
Pethő Sándor
Lantos Könyvkiadóvállalat (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 559 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm

Budapest, 1933, Lantos Könyvkiadóvállalat (Tolnai Nyomda, Bp.), XIV p. + [2] p. + 559 p. + [1] p. + [24] t.: ill.

Első kiadás. A magyar nemzet története ősidőktől napjainkig. Írták: Asztalos Miklós és Pethő Sándor. Bevezetéssel ellátta: Szekfű Gyula.
Magyarország ezeréves történetét feldolgozó történelmi munka. 24 fekete-fehér képtáblával, tartalomjegyzékkel, valamint név- és tárgymutatóval. Nyomtatta a Tolnai Nyomda, Budapesten. Az illusztrációkat Genthon István állította össze.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet előszavát Szekfű Gyula (1883-1955) történész, a Horthy-rendszer egyik fő ideológiai támaszaként szolgáló Három nemzedék c. korszakos szakmunka szerzője írta.
A szerzők: Asztalos Miklós (1899-1986) történész, az OSZK könyvtárosa, a Bartha Miklós Társaság és az Erdélyi Férfiak Egyesülete Jancsó Benedek Társasága tagja.
Pethő Sándor (1885-1940) történész, publicista, a Magyar Nemzet alapító-főszerkesztője.

Valamikor, a világháború előtt, a magyar történet olvasásának és tanulmányozásának célja a nemzeti lelkesedés ébrentartása volt. A lelkesedés pedig a dicsőség képein éledt fel és a nemzet széles... Tovább

Valamikor, a világháború előtt, a magyar történet olvasásának és tanulmányozásának célja a nemzeti lelkesedés ébrentartása volt. A lelkesedés pedig a dicsőség képein éledt fel és a nemzet széles köreiben azt tisztelték igazán nemzeti történetíróként, aki a nemzeti múltat minél dicsőbb és felemelőbb folyamatként tudta rajzolni. Az átlagos magyar ember így hallott Árpád hódító egyéniségéről, utána mindazokról a nagyokról, akik a tömegből kiemelkedve messzelátható dolgokat alkottak, a vitézeinél egy fejjel magasabb Szent László mintájára. Ez a magasztos kép elsősorban katonai erényeinknek nagyszerű megnyilatkozásait tüntette fel, s ha ma kezünkbe vesszül az elmúlt korszak népszerű történetirodalmát, nem egyszer Virág Benedeknek, a nemesi nemzet egykori Tyrtaeusának látomásai ötlenek eszünkbe, a nagy Árpádról sok ezer sereggel, s Hunyadiról koronás fiával. Ezen szemlélet a magyarságot, mint "nagy bajnoki nemzetet", mint párducos Árpádnak lelkes maradékát érdekelte, s amikor, nagynéha, letért a haditörtáénetek ösvényéről, akkor is csak a kiemelkedő, messzi világító kultúrpontokat tudta észrevenni. Valógan, a régi történetírás, amint szélesebb körökhöz próbált szólani, megelégedett a nagy egyéniségek rajzával, s egyben individualista volt, mint ez egész boldog kiegyezéskori félszázad. A nemzetnek természetszerűleg kollektív fogalmában sem kereste a mindent magábafoglaló összességet, hanem kielégült, ha a nemzeti társadalom legkiemelkedőbb részét, az ú. n. történeti osztályokat vetíthette az olvasóközönség elé. Történetünk tehát erősen egyszerűsített formában nyomult be köztudatunkba: háborúk, hódítások, azok visszahatásaként nemzeti katasztrófák, a műveltség köréből a legnagyobb jelenségek, ha még oly egyszeriek és elszigeteltek voltak is, mint például Hunyadi Mátyás humanisztikus udvara; emellett az egész nemzeti fejlődés aktív irányítójaként a nemesség, az alkotmányfenntartó rendiség története, ezek képezték a régebbi történetírás tengelyét, melyre sok mindent ráraktak ugyan, de ezek már nem tartoztak a hazai fejlődés lényegéhez. Innen érthető két feltűnő jelenség: az egyik, hogy hosszú béke korszakaoról ez a történetírás alig tudott valamit mondani és ilyeneknél nem is időzött szívesen; a másik, hogy amióta történetünk gerince, a régi rendi osztály privilégiumait elveszítve, saját neve alatt önálló működésre képtelenné vált, a történeti előadásnak igazi anyaga is megszakadt: 1867 óta lefolyt évtizedeinknek, melyek a történeti osztályoktól mind nagyobb függetlenülés és differenciálódás képét nyújtják, ma még a legegyszerűbb, tényeket összefoglaló, pragmatikus történetük sincsen. A világháború és méhében fogantatott nemzeti katasztrófáink óta lényegesen megváltozott a helyzet. Népünk gondolkodó részében nagy átalakulás ment végbe a külsőségektől a lényeg realitása irányában. Ma már kevesen vannak, akik a lelkesedést oly alkotásraképes nemzeti erénynek tartanák, amelynek ápolása egyenlő volna jövőnk biztosításával. A lelkesedés és lelkesítés fogalma átment politikai műszótárunkba, melyet a köznapi életben, az egyszerű polgárnak nem szükséges fellapoznia. A millenáris korszaknak valóban hatalmas lelkesedése, tudjuk, végső fokon nem tudta feltartóztatni katasztrófáink bekövetkezését. Az is világossá lett, hogy egyedül a dicső képek, fellengző képzetek lelkes előadásából mélyebb hatás nem, csakis a felhasznált eszközöknek megfelelő külsőségek származhatnak. A sallang egyáltalán kiment a divatból, a malterdíszítéseket mindenütt levakarják a falakról, a poros plüsskarosszékeket kiteszik a lakásokból és az ablakokat kitárják a napnak, levegőnek, valóságnak, ahelyett, hogy három-négy függönnyel zárnák el napközben is. Olyan ez az új folyamat, mint mikor az embert a végzet kidobja meleg fészkéből az élet minden nyomorúsága közé; az ilyen kénytelen elhagyni, haszontalan rongyokként, belénevelt optimizmusát, mellyel addigi boldog éveiben játszadozott, s kénytelen az életet úgy nézni, amint van a maga terhes, nyomasztó valóságában. Az ilyen kitagadott nem lelkesedik többé, de élni akar és az érdekli, ami számára az Élet útját mutatja. Vissza

Irodalom
A magyar nemzet az Árpádok alatt
A magyar nemzet története az őskortól az államalapításig. Törzsi szervezet kora1
A magyar nemzet története a Szent Istvántól III. Béláig (1000-1196) A patrimoniális királyság kora24
A magyar nemzet története Imrétől III. Endréig (1196-1301) A rendiség fejlődése az Árpádok kihalásáig51
A magyar nemzet története a vegyesházi királyok alatt
A magyar nemzet története Károly Róbert és Nagy Lajos alatt (1301-1382) A magyar nagyhatalom kialakulása. A rendi fejlődés betetőzése.84
A magyar nemzet története Máriától V. Lászlóig (1382-1458) A magyar és a török hatalom összeütközésének állandósulása. A rendek befolyása az országos politikába.122
A magyar nemzet története Hunyadi Mátyástól II. Lajosig (1458-1526) A megújult nagyhatalomtól az ország bukásáig.141
A magyarországi közművelődés története a mohácsi vészig. A tudományos és irodalmi élet. A művészek helyzete.168
A magyar nemzet története a Habsburgok alatt
A magyar nemzet a 16. században. A három részre oszlás kialakulása és berendezkedése. A reformáció kora (1526-1606)183
A magyar nemzet története a 17. században. Az ellenreformációs és alkotmányos küzdelmek kora. A török hódoltság bukása (1600-1699)232
A magyar nemzet története a tizennyolcadik században. Az ország újraszervezése és a felvilágosult abszolutizmus. A barokszellemtől a felvilágosodásig (1699-1792)291
A magyar nemzet története II. Ferenctől V. Ferdinándig (1792-1848) A nagy reformmozgalmak korszaka. A francia forradalomtól a magyar forradalomig343
A szabadságharc és az abszolutizmus kora
A szabadságharc (1848-1849)379
Az abszolutizmus (1849-1865)398
A kiegyezéstől napjainkig
A kiegyezéstől a Millenniumig (1867-1896)422
A Millenniumtól a világháborúig454
A világháború, a forradalmak és az ország ötrészredarabolása (1914-1920)503
A magyar nemzet Trianon után (1920-1931)537
Név- és tárgymutató555
038

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
9.000 Ft Licitek száma: 5