Takáts Sándor: Emlékezzünk eleinkről I-II.

Takáts Sándor
Genius Kiadás (Budapest)
Korabeli félbőr sorozatkötés , 594 oldal
Méret: 19 cm x 14 cm

Budapest, [1929], Genius, 340 p., [341]-594 p. + [2] p.

Első kiadás. Emlékezzünk eleinkről I-II. (egységes külön kötetekben). Írta: Takáts Sándor.
Takáts Sándor a kiadónál megjelent könyveinek reklámjával és részletes tartalomjegyzékkel ellátott kötetek. Az első kötet címfedél felőli előzéklapja hiányzik.
Korabeli félbőr sorozatkötésben lévő kötetek feliratozatlan, színes, mintázott címfedéllel és hátlappal, dúsan aranyozott, feliratos, indamintás könyvgerinccel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Takáts Sándor (Komárom, 1860. december 7. – Budapest, 1932. december 21.) piarista tanár, történész, művelődéstörténész, könyvtáros, levéltáros, az MTA tagja. A budapesti egyetem bölcsészkarán történelmet, magyart és latint hallgatott. Piarista növendékként a váci noviciátus után két évet Nyitrán tanult teológiát, majd Budapesten folytatta az egyetemet. 1886-ban pappá szentelték ezt követően a nyitrai gimnázium tanára lett. 1898-ban a bécsi udvari kamarai levéltár szétosztási munkálatait végezte. A magyar képviselőház meghívására elvállalta az 1791-1865-ig terjedő országgyűlési emlékek szerkesztését. 1903-tól haláláig a képviselőház elismert levéltárosa volt. Kutatási területe a 16-17. századi magyar történelem volt. Ennek a kornak a mindennapi történetét tárta föl levéltári anyagokra támaszkodva.

Részlet a könyvből: A magyar lovasság a mohácsi veszedelem után gyorsan átalakul. A támadók fegyverneméhez alkalmazkodniok kellett a védőknek. A törökök könnyű lovasságának sikerrel csak... Tovább

Részlet a könyvből: A magyar lovasság a mohácsi veszedelem után gyorsan átalakul. A támadók fegyverneméhez alkalmazkodniok kellett a védőknek. A törökök könnyű lovasságának sikerrel csak könnyűháti lovassal lehetett ellenállni. A szükség, a kényszerűség tehát arra bírta a mieinket, hogy felhagyva a nyugattól átvett nehéz fegyverzetű lovassággal, visszatérjenek az ősi harcmódhoz és a könnyű fegyvernemhez. A XVI. század harmincas és negyvenes éveinek harcaiban imitt-amott még találkozunk ugyan nehéz magyar lovasokkal, de már a könnyűháti lovasság, vagyis la huszárság viszi a vezetőszerepet. Ezernyi tapasztalat bizonyította, hogy a töröknek csak az ilyetén lovassággal lehet sikerrel ellenállni. Batthyány Ferenc bán, e kitűnő katona, a tapasztalat alapján írta volt, hogy ahol ezer lovon való huszár vagyon, ott hatezer török sem rabol bízvást. Vissza

I. Bedeghi Nyáry Ferenc 5
II. A sárvári kert a XVI. században 33
III. A Zrínyiek temetőhelye 47
IV. Régi sóvágóinkról 67
V. A huszár, a száguldó és a jargaló 79
VI. Gázi vezir Haszán basa 187
VII. A gyalmos és a réti halászokról 205
VIII. Steierország magyar huszárjai 233
IX. Vizsgálat Zrinyi Miklós ellen 259
X. A magyar léhen és holdén 285
XI. Augsburg és Magyarország 331
XII. Hazafias halászok 341
XIII. Akik a kultúrát hozták hozzánk 349
XIV. A győri csata után 363
XV. Társasélet a pozsonyi országgyűléseken 373
XVI. A vándor hazafi 409
XVII. Országgyűlési tüntetések Pozsonyban 429
XVIII. Asszonyaink a nemzeti eszmék szolgálatában 477
XIX. Régi országgyűlési gúnyiratok és karikatúrák 501
XX. Deák Ferenc és a titkosrendőrség 523
XXI. Deák Ferenc névnapja 1839-ben 555
XXII. V. Ferdinánd Pozsonyban 565
XXIII. Országgyűlési párbajok 581 Vissza
380

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
12.222 Ft Licitek száma: 5