Ráth Mór(Pest)
Kiadói egészvászon kötés
, 731 oldal
Toldy Ferenc összegyűjtött munkái
18 cm x 13 cm
Pest, 1868, Ráth Mór (Holzhausen Adolf, Bécs), X p. + [2] p. + 316 p., [4] p. + 415 p.
Első kiadás. Toldy Ferenc összegyűjtött munkái. No.: 1-2. sz. Magyar államférfiak és írók I-II. (különálló egységes kötetekben). Életrajzi emlékek Toldy Ferenctől. Előszóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Az előzéklapokon és a bevett helyeken tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomattak Holzhausen Adolfnál, Bécsben. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban. A kötetek szerzője, Toldy Ferenc (Buda, 1805. augusztus 10. – Budapest, 1875. december 10.) irodalomtörténész, kritikus, egyetemi tanár, orvosdoktor, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Kisfaludy Társaság igazgatója. A pesti egyetemen végzett bölcsészszakot. Példaképei Virág Benedek, Horvát István és Kazinczy Ferenc voltak. Első fordítása (Lübeck után: Szépeinkhez) már 1821-ben megjelent a "Szépliteraturai Ajándék"-ban. Majd magyar fordításban megjelentette Iszokratész Paraenesisét. Később több verset is írt az "Auróra" számára. 1828-ban szemészmesterré avatták. Egy évvel később orvosdoktor lett és az orvosi kar tagjai közé választották. A kolerajárvány alatt Pesten mint kerületi orvos működött. 1832-ben Vörösmartyval elvállalta a magyar és német zsebszótár elkészítését. Indítványozta az akadémián a tudományos előadások tartását és az "Akadémiai Értesítő" kiadását. Később a budapesti egyetem esztétikát és egyetemes irodalomtörténetet tanított. Toldy Ferenc legnagyobb érdeme, hogy a magyar irodalmat egy félszázadon keresztül, gyakran súlyos válságok közepette összetartotta, különböző ágainak művelését előmozdította, valamint munkásságával megalapozta a rendszeres, tudományos magyar irodalomtörténet gyakorlatát.
Közelít az idő, midőn, ha isten is úgy akarja, írói pályám ötvenedik évét betöltöm. Egy hosszú élet alkonyán szívesen visszafordúl tekintetünk a múltba, bíráló szemlét tartunk ifjuságunk igyekvésein, férfikorunk munkásságán, s kettős vágy lep meg bennünket leírni emlékezéseinket, ha pályánk a kornak számos és nevezetes tényezőivel sokkép össze volt fonva; és számot adni magunknak arról amit tettünk, s ami által hatni törekedtünk. Ilyenkor, ha írók vagyunk, át-átforgatjuk, amit időnként, részben egy már elhalt ivadéknak, kezibe adtunk, hogy minmagunk is összefüggő képét nyerjük saját működésünknek.
Nem tudom, vajon be nem fejezett munkák s még létesítendő szándékok mellett, elég hosszúra nyúlik-e majd életem arra, hogy emlékezéseimet, melyek tárgyai nem annyira magam, mint egy fél század eseményei és férfiai, egykor leírhassam; de azt talán végrehajthatom, hogy sokfelé elszórt, s ha holmi arra méltónak találtatnék is, a vizsgáló figyelemét nagy részben mégis elkerülő apróbb írásaimat, sok foglalatosságim közt is, összegyűjtsem és kiadjam.
I. Forgách Ferenc. 152?-1577 3
II. Brutus János Mihály. 1517-1592 61
III. Decsi János. 15?-161? 149
IV. Esterházy Miklós. 1582-1645 183
Utóirat Esterházy Életéhez 311
II. KÖTET
V. Mikes Kelemen. 1690-1762 3
VI. Csokonai. 1773-1805 35
VII. Kis János. 1770-1846 187
VIII. Reguly Antal. 1819-1858 269
IX. Széchenyi István. 1791-1860 399
Toldalék Csokonai Életéhez 415
Leütési ár:
24.100 Ft
Licitek száma: 24