Wertner Mór, Dr.: Negyedik Béla király története

Okirati kútfők nyomán

Dr. Wertner Mór
Csanád-Egyházmegyei Könyvsajtó (Temesvár) ,
Korabeli félbőr kötés , 251 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Temesvár, 1893, Csanád-Egyházmegyei Könyvsajtója, 251 p.

Első kiadás. [Történeti, nép- és földrajzi könyvtár. No.: 55. sz.]
Negyedik Béla király története. Okirati kútfők nyomán írta: Dr. Wertner Mór, a Magyar Heraldikai-Genealogiaia Társaság igazgató-választmányi-, a berlini "Herold" s a bécsi "Adler" című Heraldikai-Genealogiai Társulatok levelező tagja.
Néhány, szöveg közti, fekete-fehér könyvdísszel díszített, valamint függelékkel kiegészített kötet. Nyomatott a Csanád-Egyházmegyei Könyvsajtón, Temesváron.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, gazdagon aranyozott könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Wertner Mór (Ispáca, 1849. július 26. – Párkány, 1921. június 8.) történész, genealógus, orvos. 1874-ig gyakorlóorvosként dolgozott Csicsón. 1890-től Pozsonyban megyei főorvos, 1894-től Muzslán járási orvos volt. 1908-ban Párkányra költözött és élete végéi ott is maradt. Többek között választmányi tagja volt a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaságnak. Kezdetben leginkább orvostörténeti és közegészségügyi dolgozatokat írt, azt követően viszont elsősorban genealógiai tanulmányokkal foglalkozott. Értekezései a Gyógyászatban, a Közegészségi Kalauzban, a Turulban, a Heroldban, az Adlerban, a Századokban, az Erdélyi Múzeumban, a Történelmi Tárban, a Magyar Nyelvben, az Ungarische Revueben, az Ungarische Rundschauban és más lapokban jelentek meg.

Részlet a könyvből: III. Béla királynak első nejével, Chatilloni Annával kötött házasságából több gyermeke született; legidősebb volt közülök Imre s András. Alighogy Imre (1196-ban) a trónra... Tovább

Részlet a könyvből: III. Béla királynak első nejével, Chatilloni Annával kötött házasságából több gyermeke született; legidősebb volt közülök Imre s András. Alighogy Imre (1196-ban) a trónra lépett, közte s öcscse: András között viszálykodás tört ki. András nagybátyja, Géza sorsán, a ki hasonló kívánságaiért hosszú ideig tartó börtönbüntetéssel, ezután meg számkivetéssel lakolt, nem okult s bátyjával szemben azzal a követeléssel lépett fel, hogy Horvátországról és Szlavóniáról javára mondjon le és önálló herczegségként adja át neki. Imre nem volt hajlandó kérését teljesiteni, mire András fegyvert fogott. Az 1199-iki csata rá nézve balul ütött ki: Osztrákországba menekült hát, ott keresve szerencsét. A valószínűség a mellett szól, hogy meráni Gertrudot (Ompud magyar bán fia nejének unokahugát) itt vette nőül. Házassága, a helyett, hogy békén maradt volna, még inkább rávette arra, hogy Imrével szemben újólag fellépjen igényeivel. Vissza
431

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
13.100 Ft Licitek száma: 3