Apponyi Albert/Makoldy, Joseph de [Makoldy József]: Pictures of Transylvania (Makoldy József rajzaival.)
Erdélyi képek
Apponyi Albert
Joseph de Makoldy
Makoldy József
(Budapest) ,
, Kiadói tűzött papírkötés
, 72 oldal
Angol
20 cm x 16 cm
Budapest, 1920, Printing Office Victor Hornyánszky, 6 p. + [2] p. + 72 p., ill.
Első kiadás. Pictures of Transylvania. Preface by Count Albert Apponyi. With pen and pencil by Joseph de Makoldy. / Erdélyi képek. Gróf Apponyi Albert előszavával. Rajzolta: Makoldy József. Makoldy József építész-képzőművész erdélyi nevezetességekről készült, egész oldalas toll- és ceruzarajzait közreadó, angol nyelvű albumkötet. Nyomatott Hornyánszky Viktornál, Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, színes, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által megerősített könyvgerinccel, fekete-fehér emblémával illusztrált hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. "A Hornyánszky Viktor kiadásában megjelent kötet Erdély félszáznál több történelmi, építészeti és művelődéstörténeti emlékét mutatja be. A gróf Apponyi Albert angol nyelvű, gazdagon adatolt előszavával ellátott rajzoskönyv lehet, éppen a trianoni döntéseket remélte helyes irányba terelni." (Hargita Népe, 2005/127. sz., 5.) Makoldy József (1890-1957) építész, grafikus, festőművész. Barátjához, Kós Károlyhoz hasonlóan ő is sokoldalúságáról nevezetes művész. A Műemlékek Országos Bizottsága számára készített műemlékfelvételei mellett ismertek kortársakról készített portréi, akvarelljei és olajfestményei is, de készített könyvjegyeket is. Rajzai rendszeresen megjelentek a Pásztortűzben, a Művészeti Szalonban és a Kós Károly által szerkesztett Vasárnap c. lapban.
Több, mint 90 éve 1920 júliusában jelent meg először Makoldy József festő- és építőművész - bibliofil igénnyel megjelentetett - képzőművészeti-építészettörténeti rajzsorozata, Pictures of Transylvania (Képek Erdélyből) címmel angol nyelven. E jellegzetes erdélyi tájakat és műemlékeket ábrázoló nyolcvan lapos albumhoz Apponyi Albert, az első világháború utáni párizsi magyar békeküldöttség vezetője írt ugyancsak angol nyelvű előszót. Makoldy József ebben a könyvében szűkebb pátriája, a Barcaság központjából, Brassóból kiinduló tanulmányútjának eredményeit adta közre. A látottakat - templomerődöket, kastélyokat, udvarházakat, régi falusi lakóházakat, kapukat, utcaképeket - örökítette meg rajzain, amelyekből ez a kis kötet csupán válogatást közöl.
Leütési ár:
13.000 Ft
Licitek száma: 11