Budapesti Hirlap R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 212 oldal
20 cm x 13 cm
Budapest, 1928, Budapesti Hírlap R.-T. (Budapesti Hírlap Nyomdája), 212 p.
Első kiadás. A M. Kir. Földmívelésügyi Ministerium ajándéka. No.: 81. sz. Hajh, - Erdélyország! Vázlatok Erdély közelmúltjából. Írta: Mó'sa József. Herczeg Ferenc előszavával és kötetvégi részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Az előzéklapon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta a Budapesti Hírlap Nyomdája, Budapesten. A borítón a "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomda R. T. felirat szerepel. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratozott címfedéllel és könyvgerinccel, hátlapon ragasztott címke maradványával, hiánytalan állapotban. Mó'sa könyvében "...rajongó szeretettel foglalja össze hazája életének legvonzóbb vonatkozásait. Belevilágít az erdélyi mágnásoknak példás közszellemtől és kötelességérzettől irányított osztályába, megrajzolja hazája vonzó és a mienkénél sokkal kevesebb szakadékot mutató társadalmi életét, foglalkozik egynéhány nagy erdélyi családnak történelmi jelentőségű és áldásos tevékenységével: a Rhédeyekkel, Wesselényiekkel, Bánffyakkal, Keményekkel, Bethlenekkel, Telekiekkel, Mikókkal. Sorra veszi Erdély kitűnő kulturális intézményeit, a múzeumokat, a zenei életet, az erdélyi papság nagyjelentőségű működését, a színi világot és nem feledkezik meg Erdély másik magyar népéről, a székelyekről sem..." - (Napkelet, 1928. október 15./6. évfolyam/20. szám).
A könyv, amelyet az olvasó kezébe adunk, Erdélyről szól... Nem! Súlyosabb szó kívánkozik a tollamra: ez a könyv Erdély. Emlékeket vetít a szívedbe és az emlékezet minden, ami megmaradt elsülyedt országodból.
Forgatom a lapokat és valami fájóan édes honvágyfélét érzek, de bánt is a lelkiismeretem Erdély miatt. Mikor még magyar volt, megemlékeztünk mi akkor a régi igazságról, hogy igazán csak az a miénk, amit napról-napra újból meghódítunk? Meghódítottuk magunknak a Királyhágóntuli tündérkertet? Az autókaravánok, amelyek a Salzkammergut és a Dolomitok közt szaladgáltak, megtalálták-e Erdély kanyargó fehér országutait? A külföldre özönlő magyar turistaseregek látták-e valaha az ősi városokat, a székely havasokat, a gyönyörű erdélyi fürdőhelyeket? Olyan hallatlanul érdekes férfiak, olyan páratlanul szép nők jöttek ki Nagymagyarországba és mi nem voltunk! kíváncsiak a talajra, amelyből kisarjadtak?
Forgatom a könyv lapjait és egy északi legenda jut eszembe. Vinéta! Az aranyban és dicsőségben dús kikötővárost egy viharos éjfélen elnyelte az éhesi tenger.
Herczeg Ferenc előszava. 3
Erdélyország lelke 7
Az erdélyi mágnások 13
Erdélyi társasélet 19
A Bethlenek 28
A nagyenyedit hattyúk dala 36
A Telekiek 41
Az erdélyi nyelvmívelők 51
Erdély Széchenyije 56
Az Erdélyi Múzeum 63
A Wesselényiek 68
Zsuki galopp 75
A gubernátorok nemzetsége 80
A Kolozsvári Zenekonzervatórium 88
A gyalui két platán 96
A Kemények 100
„Utánam fiúk, itt az Isten!" 106
Mailáth püspök 112
A Rhédeyek szíve 117
A szemerjai Szászok 124
Erdélyi vadászélet 131
A kolozsvári színidirektor 140
Erdély roskadozó színpada 146
Egy az Isten! 152
A székely Mécénás 156
A kalapos király egyik uralkodótársa 162
A gorbói földesúr 169
Fuimus Troes 173
Mara László almái 180
Mommsen barátja 184
A fejedelem 191
A művelődés nivellálása 200
A kolozsvári hegedős 207 Vissza
Leütési ár:
50.100 Ft
Licitek száma: 63