Asztalos Miklós: A történeti Erdély (Gróf Teleki Pál előszavával.)
Bartha Dénes
Kozocsa Sándor
Gaál István
Tamás Lajos
Fodor Ferenc
Pukánszky Béla
Huszár Lajos
Genthon István
Buday Árpád
Kampis Antal
Szilády Zoltán
gróf Teleki Pál
Némethy Imre
Roska Márton
Gróf Teleki Pál
Asztalos Miklós
Erdélyi Férfiak Egyesülete(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 739 oldal
25 cm x 18 cm
Budapest, 1936, Erdélyi Férfiak Egyesülete (Hungária Nyomdai Rt., Bp.), 737 p. + [3] p. + 64 t., ill.
Első kiadás. A történeti Erdély. Szerkesztette: Asztalos Miklós.
64 számozott, fekete-fehér képtáblával, valamint további számos, szöveg közti, fekete-fehér képpel illusztrált, tartalom- és képjegyzékkel ellátott kötet. A könyv előszavát gróf Teleki Pál írta. Nyomtatta a Hungária Nyomda Rt., Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány kiadói emblémás címfedéllel, feliratos, Erdély címerével illusztrált könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerkesztője Asztalos Miklós (Budapest, 1899. július 28. – Körösladány, 1986. február 23.) író, történész, az OSZK könyvtárosa, a Könyvtári Szemle szerkesztője, a Bartha Miklós Társaság elnöke, az Erdélyi Férfiak Egyesülete Jancsó Benedek Társaságának tagja. "[J]ól is esik látni ezt a könyvet, mert már alapjában véve a megjelenése is azt bizonyítja, hogy „a történeti Erdély nem lezárult múlt,... van köze a jövőhöz is, mert az élet nem szűnik meg, sem az élni akarás" — mint azt előszavában Teleki Pál gr. írja. Ennek az élni akarásnak kézzel fogható bizonysága ez a könyv. Különös örömmel kell üdvözölnünk, mert a mi számunkra összeszedte, egybegyűjtötte mindazt a tudományos anyagot, amit magyar tudósok Erdélyben és Erdélyről kitermeltek és amit mindannyiunknak tudnunk kell." (Földrajzi Közlemények, 1936/8-10. sz., 161.)
A "történeti Erdély" lezárt fogalom, amelyen az idő tartalmilag már nem változtathat. Jelenti az 1918 ősze előtti Erdélyt, azt az Erdélyt, amely mindig szervesen benne élt az egyetemes magyar életben. Az 1918. év őszén ránktámadt politikai változások nyomán ez a szerves egység formailag megszakíttatott.
A "történeti Erdély" nem lezárt mult. Mégis ezidőszerint nem folytatódik. Úgy lehet szemlélni, mint amivel a mának nincs kapcsolata. Tehát befolyások és szenvedélyek nélkül. A mai idők nagyon alkalmasak arra, hogy visszatekintve a "történeti Erdély"-re, elkészítsük róla a beszámolót. A beszámoló magyaráz, tanít, emlékezetbe idéz, figyelmeztet. Van köze mégis a jövőhöz is, mert az élet nem szűnik meg, sem az élni akarás.
A "történeti Erdély" könyve, amelyet a következő gazdag tartalmú lapokon kap az olvasó, beszámoló. Beszámoló a magyar élet Erdélyéről emlékezetbe idézésül, figyelmeztetésül, magyarázatul és tanító célzattal. Egyben pedig útmutató kapunyitás mindannyiunk lelkében az eljövendő új magyar Erdély szent hite, jogos bizodalma felé.
A multban gyökeredzik minden eljövendő s így Erdély jövője is. Vannak örök tényezők, örök adottságok, amelyek igazságunkat a messzi évszázadok mélyébe ágyazzák, viszont igazságunkat előre hirdetik eljövendő századok felé is. Igazságunkat, amely örök tényezők, örök adottságok eredménye, következése.
Leütési ár:
10.300 Ft
Licitek száma: 9