Steier Lajos: A tót nemzetiségi mozgalom fejlődésének története. I. A tót kérdés. [Unicus]

A tót kérdés I.

Steier Lajos
(Liptószentmiklós) , , Korabeli egészvászon kötés , 354 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Liptószentmiklós, 1912, Szerzői kiadás (Steier Izidor Könyvnyomdája, Liptószentmiklós), [8] p. + 354 p.

Első, unicus kiadás. A tót kérdés I. A tót nemzetiségi mozgalom fejlődésének története. Írta: Steier Lajos.
Szerzői előszóval, tartalomjegyzékkel és hibaigazításokkal kiegészített kötet. Nyomtatta Steier Izidor Könyvnyomdája, Liptószentmiklóson.
Korabeli egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, mintázott előzéklapokkal, körbevágatlan belívekkel, átlagos, hiánytalan állapotban.
"...A tót nemzetiségi mozgalom fejlődésének története megdönthetetlenül írja meg a való igazságot, világosan és pártatlanul állapítja meg, hogy mi volt és mi van ebben a kérdésben, melyről évtizedeken keresztül hamis és igaztalan vélemények, ferde kombinációk tévesztették meg a nemzetet. A megjelenő munka a tót nemzetiségi mozgalom első nyomaitól kezdve mai állapotáig, minden részletre kiterjeszti figyelmét és a benne felhalmozott tanulságok mindazok rendelkezésére állnak, kik a tót kérdésnek helyes és hazánkra előnyös megoldását óhajtják elősegíteni". - (Tátravidék, 1912. december 15./5. évfolyam/51. szám).
A szerző, Steier Lajos (Liptószentmiklós, 1885. március 2. – Bécs, 1937. december 31.) történész, szakíró. A budapesti műegyetem hallgatója volt. Ezt követően újságíróként tevékenykedett, munkája mellett történelmi tanulmányokat is folytatott. Főként a szlovák-magyar viszonyt kutatta. A Magyar Történelmi Társulat megbízásából az 1848-1849-es évek addig kiadatlan bécsi levéltári anyagának feltárásával foglalkozott. Csehszlovákia létrejötte után a cseh historiográfia fő csapásirányával állt szemben. A Felvidéki Tudományos Társaság elnöke, majd 1937 őszétől kormányfőtanácsos volt.

Ez a munka nem kiván és nem is akar vészkiáltás lenni, mely rikoltva hangzik fel néha-néha a magyar politikai irodalomban és megelégszik azzal, hogy ügyesen tudja variálni és kombinálni ezt a... Tovább

Ez a munka nem kiván és nem is akar vészkiáltás lenni, mely rikoltva hangzik fel néha-néha a magyar politikai irodalomban és megelégszik azzal, hogy ügyesen tudja variálni és kombinálni ezt a valójában megrázó, de a sok szószátyárkodás által minden hitelét vesztett és majdnem már puha frázissá átgyúrt gondolatot: veszélyben a haza, a magyar hegenómia, a nemzeti egység! Ez a munka nem egy riportutazásnak gyümölcse; nem utaztam fel vagy le, ide, a nemzetiségi területre, kapkodva magyar politikai irodalmat gyártani, melynek ilyfajta termékei azok a szegényes brosurák, melyekben nagyon sok van a vészkiáltásból, de kevés a nemzetiségi kérdés anyagából, tartalmából és a melyek a közvélemény irritálására szolgálnak. Hiszen nem az a fontos, ha veszedelem van, hogy kiáltozzunk, hanem hogy a veszedelmet megismerjük, szemébe nézzünk és minden részlettel, mely a veszedelemre vonatkozik, behatóan foglalkozzunk - és azután itélkezzünk és esetleg útnak bocsássuk a vészkiáltást. A Felvidék szülöttje vagyok. Boldogúlt atyám Vasmegyéből került fel Liptóba harminc esztendővel ezelőtt magyar tanitónak és lett belőle itt magyar könyvnyomdász. Vissza

Bevezetés 1
I. fejezet. 1718-1801. (A tót kérdés kezdete. - A nyitrai tót irodalmi egyesület.) 9
II. fejezet. 1801-1846. (A Bernolák iskola. - hurbán és az ev. unió.) 16
III. fejezet. 1846-1850. (Stúr visszatérése. - A Bach-korszak) 25
IV. fejezet. 1850-1880. (A staroslováci. - hurbán Svetozár Vajansky.) 39
V. fejezet. 1880-1890. (A turóczszentmártoni csoport szervezkedése. - Uj csillag prága felől.) 53
VI. fejezet. 1890-1900. (A turóczszentmártoniak elbizottsága. - propaganda az ifjú tótok ellen.) 91
VII. fejezet. 1900-1910. (A Ceskoslovenská jednota első évei. - Válasz Khuennek és csalódások.) 158
VIII. fejezet. (Szakadás a tót pártban. - A jövő.) 344
357

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
11.000 Ft Licitek száma: 2