A magyar dolgozók pátrja programnyilatkozat (tervezet)/A magyar dolgozók pártja szervezeti szabályzata (tervezet)
A Magyar Kommunista Párt és Szociáldemokrata Párt egyesülési kongresszusára 1948. június 12-14.
Kiadói egészgvászon kötés
, 45 oldal
21 cm x 15 cm
h. n., [1948], k. n. (Kner Izidor Könyvnyomdája, Gyoma), 45 p.
A magyar dolgozók pártja programnyilatkozat (tervezet)/A magyar dolgozók pártja szervezeti szabályzata (tervezet)
"A Magyar Kommunista Párt és Szociáldemokrata Párt egyesülési kongresszusára 1948. június 12-14." kommunista egypártrendszert hazánkban kiépítő Magyar Dolgozók Pártja politikai kiadványa. Nyomtatta Kner Izidor Könyvnyomdája, Gyomán. Az első előzéken ceruzával írt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, több lapon aláhúzásokkal és tollal írt széljegyzetekkel, hiánytalan állapotban.
"Mély hatást váltott ki az ország dolgozó népe körében a Magyar Dolgozók Pártjának nyilvánosságra hozott programnyilatkozata, amely felöleli a politikai és gazdasági élet minden fontosabb kérdését és irányvonalát határozottan megszabja." (Igaz Szó, 1948/19. sz., 3.)
A Magyar Kommunista Párt és a Szociáldemokrata párt közös politikai bizottsága a következő Programnyilatkozat-tervezetet terjeszti az egyesülési kongresszus elé.
I.
A tőkés termelési...
I.
A tőkés termelési rend, amely a hűbéri termelési renddel szemben történelmi haladást jelentett, túlélte magát.
A tőkés társadalomban a döntő termelőeszközök egy szűk réteg magántulajdonában vannak, a népesség egyre növekvő része pedig kizsákmányolt bérmunkásokból áll. Ez az ellentét a tőkés társadalom alap-ellentéte. A termelőerők fejlődése kiélezi az ellentétet a nagytőkések és a kistermelők között is. A nagyüzemek fejlődése egyre inkább függő helyzetbe hozza és kiszorítja a kistermelőt.
A magyar dolgozók pátrja programnyilatkozat (tervezet) 5
A magyar dolgozók pártja szervezeti szabályzata (tervezet) 33