Diesener, H[einrich].: Az oszloprendek (védődobozos példány)
Gyakorlati kézikönyv épitészek számára VII. 1.
Diesener H.
Ritter Ignácz
Keil József Nemzetközi Iparkönyvkereskedése(Budapest)
Korabeli félbőr kötés
, 80 oldal
24 cm x 16 cm
Budapest, 1897, Keil József nemzetközi iparkönyvkereskedése, 61 p. + [19] p., ill.
Első kiadás.Gyakorlati kézikönyv építészek számára. VII. 1. Az oszloprendek. Írta: Diesener H[einrich]., építész, az oldenburgi építőipariskola igazgatója. Fordította és jegyzetekkel ellátta Ritter Ignácz építész. 86 fekete-fehér, szöveg közti ábrával és 10 mintalappal. A mintalapok a kötet végén található kiadói könyvreklámok részei, az ott bemutatott könyvekből mutatnak részleteket.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány aranyozással díszített, márványozott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, bordázott könyvgerinccel, korabeli, márványozott előzéklapokkal, felül aranyozott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, sérült kiadói védődobozban. Ritka!
A kötet a 19. század végén megjelenő Diesener-féle építészeti szakkönyvsorozat része. A gyakorlatias kézikönyvek az építőipar legkülönfélébb szegmenseit segítették: "Épitőiparosoknak a Diesener-féle szakkönyvek szinte pótolhatatlanok s magyar fordításokban is mind kaphatók. Pl. az oszloprendek, polgári lakóházak tervei és gyakorlati költségvetése folyó és köbméter, sőt elszámításban is; középületek, emeletes házak, nyaralók stb. kézikönyve ugyanattól; továbbá famunkálatok, komplikált szerkezetek, valamint vas- és minden építési szakmába vágó kalauz akár magas, akár mély építkezésről van szó." (Kecskemét, 1905/46. sz., 4.)
Nem czélja ezen munkának, hogy ilyen szük keretben az épitészet fejlődésének teljes történetét tárgyalja, csupán csak annyit ölelhet fel, hogy rövid szöveggel, világosan érthető ábrákkal könnyü tanulmányul szolgáljon a gyakorlati épitésznek abból a czélból, hogy jártasságot sajátitson el egyszerü épületek tervezésénél, az épitési formákat és a kivitelt illetőleg. Különösen a renaissance stilus az, a mely az oszloprendek ismeretét elengedhetetlenül megköveteli, azért a rövid szöveg mellett különösen az ábrák készültek nagy gonddal.
Az ókor népei közül kiválóan a görögök és rómaiak épitményeiknek valósággal mintaszerü kiképtést adtak. A görögök müvészete Kr. előtt 450-350-ben állott virágzásának tetőpontján. A Görögországból ismert legszebb épitmények ezen időből származtak, melyek mind, a legapróbb részletekig, tökéletes és arányos formákat mutatnak.
Bevezetés 1
1. A toscán oszloprend 3
Az oszloptörzs és az oromzatok szerkesztése 10
2. A dór rendszer 13
A gerendázat. a) Szarufőkkel 19
b) Fogsoros gerendázat 22
3. A jón rendszer 25
4. A korinthusi rendszer 34
5. A római vagy komposit rendszer 43
6. Egybehasonlitó összeállitás. a) Egymás mellett álló egyszerü- és ives oszlopsorok 49
b) Ives sorok egymás fölött 51
7. Általános rész 59 Vissza
Leütési ár:
16.789 Ft
Licitek száma: 3