Magyar Szemle Társaság(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 79 oldal
Kincsestár
24
16 cm x 11 cm
Budapest, 1938, Magyar Szemle Társaság (Tipográfiai Műintézet, Budapest), 79 p. + [1] p.
Első kiadás. Kincsestár a Magyar Szemle Társaság kis könyvtára. No.: 24. sz. Finnország. Írta: Papp István. Irodalom- és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Tipográfiai Műintézet, Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratozott, díszes keretezéssel ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, a sorozatban szereplő könyvek jegyzékével ellátott, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A szerző, Papp István (Kisvárda, 1901. szeptember 12. – Debrecen, 1972. április 11.) nyelvész, egyetemi tanár, a nyelvtudományok doktora. Az általános és magyar nyelvészet, valamint a finn-ugrisztika területén fejtett ki tudományos munkásságot. Érdeklődésének középpontjában a mondattan állt. Az egyoldalú logikai felfogással szemben az érzelmi és stilisztikai szempontokat is figyelembe vevő mondatszerkezetet igyekezett kidolgozni.
A FÖLD ÉS A NÉP
1. A finn föld keletkezése.
A FÖLD ÉS A NÉP
1. A finn föld keletkezése.
A finn félsziget a tenger gyermeke. Víz alól emelkedett ki évezredekkel ezelőtt, s még ma is állandóan új területeket kap ajándékba a tengertől. A jégkorban hatalmas jégpáncél nehezedett rá, a nagy nyomás alatt a földkéreg meghajlott, lesüllyedt, s csak a jégpáncél eltávozásával, a nyomás megszűntével kezdett lassan az eredeti magasságra visszaemelkedni. Akár a régi jégtakaró utólagos hatására, akár más földtani erőkre vezetjük is vissza e sajátságos jelenséget, egy bizonyos: az, hogy a finn föld még ma is állandóan emelkedik - a partvidék egyes helyein száz évenként majdnem egy egész méterrel, s ez emelkedés következtében Finnország jelentékeny területeket hódít el békésen - a tengertől.
Finnország már puszta nagyságával a számottevő országok közt foglal helyet. 388.300 Km2 területével az európai országok sorában mindjárt Németország, Svédország és Lengyelország után következik. Ignatius, az első nagy finn földrajztudós mondta: ,,Finnország nagyságában van lakóinak jövője." Ez a mondás igaznak bizonyult: a finn gazdasági életnek és a szellemi művelődésnek, az anyagi jólétnek és az önálló életberendezésnek alapja és formálója valóban az a nagykiterjedésű földdarab, amely megmunkálatlan területeivel az eljövendő évek hosszú sorára új életlehetőségeket rejt, s amely háborús foglalások nélkül - a természet ingyen ajándékából - folyton új területekkel gyarapszik.
Leütési ár:
20.100 Ft
Licitek száma: 21