Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 469 oldal
16 cm x 13 cm
963-15-0298-8
2025-05-18 20:00
Budapest, 1975, Szépirodalmi Könyvkiadó (Franklin Nyomda, Bp.), 469 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. József Attila. Írta: Vágó Márta. Sajtó alá rendezte: Takács Márta. Az első előzéken a szerző, Vágó Márta tollal beírt dedikációja olvasható: "Szeretettel M. Vágó Márta" Címlapképen a szerző fekete-fehér fotójával illusztrált kötet. Nyomtatta a Franklin Nyomda, Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, illusztrált, fülszöveges kiadói borítófedélben. "Vágó Márta a húszas évek derekán, majd a költő utolsó éveiben fontos és jelentős szerepet töltött be József Attila életében. Emlékirataiban az évekig tartó mély emberi és szerelmi kapcsolat valamennyi eseményére, apró részletére kitér. A leplezetlen nyíltsággal és emberi őszinteséggel megírt visszaemlékezés József Attila életének két lényeges korszakát eleveníti fel." (részlet a könyv fülszövegéből)
A kötet szerzője Vágó Márta (Budapest, 1903. július 6. – Budapest, 1976. április 22.) író, József Attila költő szerelme és múzsája. 1928-ban ismerkedett meg József Attilával, majd miután Vágó Márta tanulmányai végett az év őszén Londonba utazott, intenzív levelezésbe kezdtek. Egy évvel később Márta Berlinbe került, ahol 1930-ban összeházasodott Strelitzer Hugó zeneakadémiai tanárral. A pár 1933-ban elvált, ekkor Vágó Márta visszatért Magyarországra, és a Szép Szó révén – ahol egyrészt részt vett a szerkesztésben, másrészt publikált is – újra kapcsolatba került a költővel. Az 1940-es években a Magyar Csillag munkatársa volt. József Attilával való kapcsolatát felidéző visszaemlékezéseit 1942-43-ban írta meg, de csak 1975-ben publikálta.
"E kézirat borítólapján ez állt: »Csak halálom után jelenhet meg«. Mégsem tarthatom vissza halálomig, oly sokan, oly sürgetően kérik tőlem. Attila említette a leveleket ennek is, annak is. Sok minden magyarázatra szorult a levelekben. 1942-ben leírtam hozzáfűződő emlékeimet.
Az ilyen halálraszánt írás leleplezi, kiszolgáltatja az emlékezőt, jobban más írásműnél. 1942-ben másképpen is írtam, mint ahogy ma lehetne. Abban az atmoszférában, ebben az írásban külső szempontok nem szerepelhettek. A hős rajza is csak a belső, kényszerítő emlékvíziót követte. A röpke időben elsuhanó alakot igyekezett megrögzíteni és életének egy kis darabját, nem többet és nem kevesebbet.
Az emlékek akkor elevenebbek voltak, mint ma. Utóvégre kötelességem kiszolgáltatni az egészet, úgy ahogy van. Mégis, igen nehéz elhatározás ez. Sokat gondolkoztam. Hagyjak ki belőle? Válasszak álnevet? Tartsam magam elé, mint kis maszkot a betűk jellemeinek jelmezes menetében? Vagy álljak ki - talán vezeklésül is - ily meztelenül közéjük? Szokatlan dolog, magánéletünkből egy-egy villanásra a nyilvánosság elé rántott ismerősöket, magamat is, így, ennyire nyíltan megmutatni. Úgy érzem, mintha csukott szemmel szakadékba lépnék." - Ezzel a bevezetővel bocsátja a közönség elé Vágó Márta József Attiláról szóló emlékiratát.
Leütési ár:
60.000 Ft
Licitek száma: 37