Diósi Géza, Dr.: A Horváth Cyrill önképzőkör (Olvasó társaság) története 1840-1940. (dedikált példány)
Különlenyomat a Dugonics András gimnázium 1939-40. évi Évkönyvéből
Szerző
Dr. Diósi Géza
(Szeged) ,
, Kiadói tűzött papírkötés
, 45 oldal
Sorozatcím:
Dugonics András Gimnázium Évkönyve
Kötetszám:
Nyelv:
Magyar
Méret:
25 cm x 17 cm
ISBN:
Aukció vége:
2025-07-20 20:00
Aukciós tétel adatai
Szeged, 1940, Juhász István Könyvnyomdája, 45 p. + [1] p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Szerző által dedikált példány. A Szegedi Piarista Diákszövetség "Vademecum" füzeteinek 7. száma. A Horváth Cyrill önképzőkör (Olvasó társaság) története. 1840-1940. Írta: Dr. Diósi Géza kegyesrendi gimn. tanár. A címlapon a szerző, Diósi Géza tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Főtisztelendő Dr. H. L. hittanár úrnak mély tisztelettel és szeretettel Diósi Géza Szeged, 1941. VII. 20.-án." Különlenyomat a Dugonics András gimnázium 1939-40. évi Évkönyvéből. Nyomtatta Juhász István Könyvnyomdája Szegeden. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, hiánytalan állapotban. A szerző, Diósi Géza (Devecser, 1895. január 6. – Budapest, 1963. május 11.) irodalomtörténész, piarista szerzetes. 1919-től a piarista rend nagykanizsai, 1923-tól szegedi, 1941-től kolozsvári, 1943-tól pedig kecskeméti gimnáziumában tanított. 1947-ben kinevezték a rendi növendékek elöljárójának Budapesten, majd 1950-től különböző templomokban mint lelkipásztor működött. Ezenkívül a nagykanizsai Zrínyi Miklós Irodalmi Társaságnak és a szegedi Dugonics Társaságnak a titkári tisztségét is betöltötte. Irodalomtörténeti tanulmányait számos korabeli periodika közölte.
Előszó
Részlet a füzetből:
A magyarság életének örökké dicsőséges és nevezetes ideje lesz történelmünkben az 1825-1848-ig terjedő, u. n. reformkor. Valami csodálatos lelkesedés, mámor szállta meg a...
Tovább
Előszó
Részlet a füzetből:
A magyarság életének örökké dicsőséges és nevezetes ideje lesz történelmünkben az 1825-1848-ig terjedő, u. n. reformkor. Valami csodálatos lelkesedés, mámor szállta meg a jobbérzésű magyarokat, kik a megingott nemzeti lét alapjának megszilárdítására lázas tevékenységgel kezdtek dolgozni minden működési téren, politikában, társadalomban és irodalomban egyaránt.
Ilyen viszonyok között alakultak hazánkban - főleg Széchenyi buzdításaira - a különböző egyesületek, melyek az új időknek új életét öntötték társadalmi életünkbe s fölkarolták a nemzeti művelődés ügyét.
Az általános lelkesedés azonban nemcsak a hazafias érzésű polgárság körében terjedt el, hanem az új időkben új dala behatolt az iskola falai közé is. Az ifjúság, mely minden korban lelkesedett a nemzeti eszmékért, az újításokért, most is nagy nekilendüléssel vállalta a kezdeményezést. Ezt az újítást pedig nem találhatta meg másban, mint olyan irányú társaságok megalapításában, melyekben anyanyelvének művelése közben saját szellemiségét kifejlesztheti, hogy azt később hazája javára minél eredményesebben értékesíthesse.
Vissza
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.
Leütési ár:
- Ft
Licitek száma: 0
Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!
Felhasználási feltételek elfogadása
MINDEN AUKCIÓN VETT TÉTEL UTÁN A LEÜTÉSI ÁR + 15% ÁRVERÉSI JUTALÉK FIZETENDŐ!
Aukciós szabályzatunk módosult! A változást piros színnel jelöltük szabályzatunkban. Kérjük, az első licitálás megkezdése előtt figyelmesen olvassa el az Általános Szerződési Feltételeinket, valamint az Aukciós szabályzatot.
Az Antikvarium.hu aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása.
Az Antikvárium.hu Kft. aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása itt.