Szegedi István: A falra festett ördög (Szegedi István szerző és Csillag Erzsi fotográfus által aláírt, számozott példány.)
és egyéb történetek
Szegedi István
Szerző kiadása
Kiadói félbőr kötés
, 95 oldal
16 cm x 13 cm
2025-05-18 20:00
Budapest, 1922, A szerző kiadása (Pallas R.-T. nyomdája, Bp.), 95 p. + [1] p. + [1] t.: ill. (fotó)
Szerző által aláírt példány, a szerzőről készült és a fotográfus által aláírt, beragasztott fényképpel.Első kiadás. A falra festett ördög és egyéb történetek. Írta: Szegedi István. "Ebből a könyvből háromszáz amatőrpéldány készült. Az első tizenöt példány Cserna Juliska bőrkötésében, Csillag Erzsinek a szerzőt ábrázoló brómolajnyomatú fényképével; kétszáznyolcvanöt példány legfinomabb merített papiron jelent meg. A Pallas R.-T. nyomása. Ez a könyv a 26. számú." A számozás alatt a szerző, Szegedi István tollal beírt aláírása látható. Bár a kötet nem az első tizenöt példány egyike, címlapképen mégis tartalmazza Csillag Erzsinek a szerzőt ábrázoló, beragasztott fotóportréját. A fényképen és az alatt a fotográfus, Csillag Erzsi ceruzával írt, jól olvasható aláírásai láthatók. Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Kiadói félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, felül aranyozott lapélekkel, márványmintás kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Szegedi István (1886-1944) jogász, költő, író, újságíró, műfordító. Írói álneve: Timur Lenk. Tóth Árpád ifjúkori barátja volt, akivel az 1910-es évek elején együtt dolgozott a Debreceni Nagy Újság szerkesztőségében. "Szegedi előkelő és finom stiliszta, aki gondosan ügyel a kifejezés tisztaságára, könnyedségére és folyamatosságára. A vezérnovella — A falra festett ördög — kissé hervadt romantikáján győzedelmeskedik a megírás frissessége és sok eleven színe. Erejét sokkal inkább meg tudja mutatni azokban a novelláiban, amelyekben nem ötletekre, vagy elvont szimbólumokra, hanem az élet mozgására, zajaira, halk neszeire fordítja figyelmét, amelyeknek megírásában kitűnő realistának bizonyul." (Pesti Napló, 1922/47. sz., 10.)
Részlet a kötetből:
Részlet a kötetből:
A Verőcében van, hogy egy kocsmában, a nagyivó falán az ördög áll festve. Életnagyságú, szabályszerű ördög, vasvillával, kilógó piros nyelvvel, olyan, hogy mindjárt elvinné a bűnös lelket. Sűrün vetik a keresztet itt a parasztok, sürübben, mint a templom előtt; nem istentelenségből, dehogy is, csak mivelhogy itt mégis csak gyakrabban megfordulnak.
Istentelenek a baráberek. Azok igen. Se házuk, se istenük, se hazájuk. Összeverődtek mindenünnen. Nagymagyarországból kevesen, inkább németek, sok lengyel, oláh nem igen, albán, bolgár akad, meg török, de néha franciául is összesúgnak ketten. A munka, a nehéz kubikus munka idegenlégiója ez. Dús szlavón erdők közt kanyarog Eszéktől, amit itten úgy hívnak: Osiek. De az messze van innen, öt hat órát is elbaktat a kis játékvonat, míg odáig ér. Egy nagy, rendes, felnőtt országban nincsen is olyan távolság, mint innen Eszék.
Leütési ár:
3.600 Ft
Licitek száma: 14