Ráth Mór(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 124 oldal
16 cm x 11 cm
2025-09-21 20:00
Budapest, 1894, Ráth Mór (Prochaska Károly Udvari Könyvnyomda), X p. + 124 p.
Első kiadás. Őszikék. Írta: Arany János. Arany János kéziratának hasonmásával, Gyulai Pál és a szerző előszavával, illetve tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Az előzéklap verzóján ajándékozási bejegyzés és bélyegzés látható. Nyomatott Prochaska Károly Udvari Könyvnyomdájában. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, gazdagon aranyozott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintázott, kiadói előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel. A kötetek szerzője, Arany János (Nagyszalonta, 1817. március 2. – Budapest, 1882. október 22.) költő, az MTA főtitkára, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb, leggazdagabb szókinccsel bíró egyénisége, aki költőként (pl.: Toldi-trilógia, balladák), műfordítóként (pl.: Shakespeare művei) és lapszerkesztőként (Szépirodalmi Figyelő, Koszorú) is óriási hatással volt kora irodalmi életére és művelődésére. Életműve kortársa és barátja, Petőfi Sándor munkásságával együtt a magyar irodalomtörténet legnagyobbjai között foglal helyet.
A kötetet jegyzi A Szüry-gyűjtemény katalógusa (Budapest, 1987, 25. p.) a 174. tételszám alatt.
Arany János költői munkásságában, a hatvanas évek közepe óta, hosszú, véglegesnek látszó szünet állott be. Része lehetett ebben a hazai közviszonyok akkori fordúlatának, s része a saját élete viszontagságainak is. Jöttek - a mint maga nevezi - »a subjectiv szenvedések« évei: betegsége, családi gyásza. Egészségének hanyatlásával akadémiai titkárságának gondjait is évről-évre nehezebben viselte: mintha »a kötelesség vámpyrvádja hált volna folyton vele.« Annak a tizenkét évnek (1865-1877) a mit e hivatalában töltött, költői munkásságban, néhány fordítmányon kívül, nem maradt egyéb nyoma, mint Toldi Szerelmének egy kis része, Bolond Istók második éneke, és egy-két lyrai fölsohajtás.
Előszó 1
Epilógus . 3
Az elkésett 6
Vásárban 7
Tamburás öreg úr 9
A »hazáról« 12
A lepke 13
Honnan és hová? 15
Tengeri-hántás 19
Az ünneprontók 24
Mária! bűneid meg vannak bocsátva . . 27
Mindvégig 28
A régi panasz 31
Rangos koldus 33
Növünk együtt 36
Éjféli párbaj 37
Öreg pinczér 42
A tölgyek alatt 45
Kosmopolita költészet 48
Vándor czipó 51
Meddő órán . 56
Semmi természet 57
Hídavatás 59
Kortársam halálán 64
Hírlap-áruló 66
Duna vizén... . 68
Végpont 70
Még egy 71
Ének a pesti ligetről 72
Plevna 78
Ex tenebris 80
Vörös Rébék 81
Intés 85
Tetemre hívás 86
Almanach 1878-ra 91
Haja, haja 95
Dal fogytán 96
A kép-mutogató 97
Hagyaték 105
Aisthesis. (Megérzés) 106
Formai nyűg 108
A szájasok 108
Ez az élet 109
Endre királyfi 110
Nem kell dér 112
Harmincz év mulva 113
A sors humora 114
Különbség 115
A jóságos özvegynek 115
Csalfa sugár . 118
Melyik talál 119
En philosophe 119
Arany egy költeményének és levelének hasonmása.
Leütési ár:
62.000 Ft
Licitek száma: 14