Révai Irodalmi Intézet(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 297 oldal
Cs. Szabó László munkái
19 cm x 14 cm
2025-10-19 20:00
Budapest, 1946, Révai (Révai Irodalmi Intézet nyomdája, Bp.), 297 p. + [3] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Két part. Írta: Cs. Szabó László. A feliratos előlapon a szerző, Cs. Szabó László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "H. A.-nak barátsággal Cs. Szabó László". A szerző munkáinak jegyzékével, előszóval, korabeli könyvreklámmal és tartalomjegyzékkel közzétett kiadás. Nyomtatta Révai Irodalmi Intézet nyomdája Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozással ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban, feliratozott, színes illusztrációval ellátott, fülszöveges kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Cs. Szabó László (Budapest, 1905. november 11. – Budapest, 1984. szeptember 28.) Kossuth-díjas író, kritikus, a Nyugat esszéíró nemzedékének tagja, a Magyar Rádió Irodalmi Osztályának vezetője (1935-1944), 1945-től a Képzőművészeti Főiskola Művelődéstörténeti Tanszékének vezetője. 1948-ban nyugatra emigrált, előbb Olaszországban, majd Nagy-Britanniában telepedett le, a BBC munkatársaként dolgozott. Fő érdeklődési területe az olasz reneszánsz, William Shakespeare munkássága, az angol klasszikus festészet és a magyar irodalom öröksége és kortárs eredményei.
Többféle írás találkozik ebben a könyvben. Vannak benne történetek mindennapi életünkről ostrom előtt és ostrom után az utolsó három esztendőben. Ezért hívják Két Partnak. Van benne néhány beszélgetés valószínű rangunkról a népek közt. Van néhány vallomás két öreg dadámról, Erdélyről és Latin-Európáról. Van benne írás, amely képeslapnak kezdődött s titkos naplóként végződött. Van benne krónika nyitott fiókból és titkos rekeszből. S van közben mese is bátyáimról, az országutakról, nénémről, Párisról s húgaimról, a vizekről. Mesék, villitáncok közjátéknak a gőzölgő színpadon, mialatt a vérittas főszereplők kifújják magukat az öltözőben, s elszívnak egy cigarettát. Amíg Macbeth öli a királyt, odalenn a színen pár percig gyanútlanul mókázik a kapus.
Ez a sokféle, sokféle tekintő írás mégis összetartozik egy közös érzésben. Közös bennük a reménység: remény a jóakaratban és remény az emberségben. Bármilyen borzalomra nyílt reggelenként az ablakon, estére mindig beszőtte szép rajzával a pók.
Az utolsó rész - Hades a címe - a halottaké. "Sangue! sangue!" kiáltotta a haldokló Sziénai Szent Katalin. Talán ezek voltak utolsó szavai. Én ezekkel kezdem. Sokáig csak ezt láttam magam körül: vért, vért, vért.
1946 május
A francia irodalom legizgalmasabb eseményei azok a könyvek, azok a „változatok", amelyekben egy-egy kitűnő író jegyzeteit, krónikáit, vallomásait gyűjti egybe, s amelyek a kaleidoszkóp gazdagságával és színességével mutatják meg egyrészt alkotójuk minden műfajban egyformán otthonos tehetségét, másrészt a kort és a társadalmat, amelyben az író él és amelyről véleményét elmondja. Nálunk ennek a gazdag és értékes műfajnak Cs. Szabó László a legkitűnőbb mestere. Új könyvének „Két part" a címe; az egyik part a mult: életünk az ostrom előtt; a másik: a ma, új életünk az ostrom után. S maga a mű olyan, mint egy négytételes, nagy, modern szimfónia, melyben sorra villannak föl Latin-Európa, Erdély, emlékek s élmények motívumai; a zenekar hol teli hangszerekkel zengi sorsunknak s Európa sorsának apokaliptikus orkánjait,hol meg szelídebb hangszerelésben vall az írói műhely titkairól, a szellem örömeiről s az igazi emberségről. S ami, túl a könyv magas irodalmi értékein, talán a legtöbbet nyújt a mai olvasónak, az a mű alaphangulata: a remény, a férfias, tiszta és tettrekész hit az ember, a magyarság és Európa örök, építő, alkotó hivatásában.
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 4