László Emőke: Magyar reneszánsz és barokk hímzések

Vászonalapú úrihímzések

László Emőke
Bardoly István
Bodné Bobrovszky Ida
Pásztor Emese
Kolozs Ágnes
Iparművészeti Múzeum (Budapest) ,
Ragasztott papírkötés , 219 oldal
Sorozatcím: Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményei
Kötetszám: 2
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN: 963-709-875-5
2026-01-18 20:20

Jó állapotú példány.
Fekete-fehér és színes illusztrációkkal.

Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeit bemutató szakkatalógusok második kötete a magvar reneszánsz és barokk hímzések közül a legjellemzőbb hazai stílust képviselő vászonalapú úrihímzéseket... Tovább

Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeit bemutató szakkatalógusok második kötete a magvar reneszánsz és barokk hímzések közül a legjellemzőbb hazai stílust képviselő vászonalapú úrihímzéseket tárgyalja. Ezeknek a 16-18. században színes selyem-, arany- és ezüst fonallal készült hímzéseknek a mintakincse az európai és magyar reneszánsz hagyományokból és a másfél évszázados török megszállás során megismert keleti motívumokból ötvöződött jellegzetesen magyar stílussá. A félreismerhetetlenül önálló mintakincset hordozó textíliákat először az Iparművészeti Múzeum 1918-ban rendezett magyar hímzéskiállításának katalógusában nevezték úrihímzésnek, a - sajnos lefordíthatatlan - elnevezés hamarosan elterjedt a hazai szakirodalomban. A név a hímzések eredetére utal, a nemesi kastélyokra és udvarházakra, ahol a ház úri asszonyai és leányai, vagy általuk felfogadott hímzőasszonyok készítették ezeket a színpompás kézimunkákat. Egyúttal meg is különbözteti a többi, hivatásos mesterek által készített és a népművészet körében kialakult mintakincstől. Vissza

Előszó7
Bevezető9
Hímzett vászonneműk10
Hímzők16
Rajzolt vagy hímzett minták, mintakönyvek19
Ornamentika - motívumok, mintaszerkesztés22
Vásznak, fonalak26
Színek, öltések28
Katalógus
Geometrikusan stilizált minták37
Különálló, szimmetrikus virágbokrok és más motívumok41
Indákkal vagy akantuszlevelekkel kapcsolt szimmetrikus virágbokrok és más motívumok72
Középponti virágból eredő, egész felületet behálózó minták91
Árkádsorok, közepükben szimmetrikus virágtővel95
Aszimmetrikus, különálló virágtövek100
Csigavonalban kunkorodó indák135
Indákkal vagy akantuszlevelekkel kapcsolt, váltakozó állású motívumok145
A hímzés felületét szórtan borító motívumok163
Irodalom169
Ritkán használt vagy régi kifejezések, mértékegységek173
A katalógusban szereplő hímzések teljes felvételei175
276

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Aktuális ár:
6.500 Ft Licitek száma: 7