Petercsák Tivadar/Veres Gábor : Heves megye népművészete

Császi Irén
Cs. Schwalm Edit
Gy. Gömöri Ilona
Petercsák Tivadar
Veres Gábor
Petercsák Tivadar
Veres Gábor
Matthew Palmer
Ferenc Tamás
Hofer Tamás
Nemes Lajos
Lónyainé Nagy Éva
Heves Megyei Múzeumi Szervezet (Eger) ,
Fűzött keménykötés , 605 oldal
Sorozatcím: Népművészeti örökségünk
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN: 963-722-347-9
2026-01-18 20:30

Jó állapotú példány.
Színes és fekete-fehér illusztrációkkal.
Angol nyelvű összefoglalóval.
A borító kopott.

TÁJ ÉS NÉPESSÉG, GAZDASÁG ÉS TÁRSADALOM

A megye területének alakulása

Heves megye mai területe Szent István államszervezésének idején az Aba Sámuel... Tovább

A megye területének alakulása

Heves megye mai területe Szent István államszervezésének idején az Aba Sámuel uralta vidéken 1010 után létrejött Újvár megyéhez tartozott. Ennek központja Abaújvár földvára volt, s onnan igazgatták a hevesi részeket is. Heves vármegye kialakulása a 13. század első felében kezdődött meg a hevesi földvár mint korai ispáni központ körül. „Hevesújvármegye" királyi ispánságból szerveződött a nemesi önkormányzatú vármegye, amelynek önállóságát 1323-tól számíthatjuk. Korai határai északon átnyúltak a Mátra gerincén, keleten az Eger patak, nyugati irányban a Zagyva választotta el a szomszédos vármegyéktől, s délkeleten a „kemeji részek" eredetileg a Berettyó és a Sebes-Körös mocsarakig húzódtak. A Tisza mentén a megye legdélibb pontja Szolnok környékén volt. A Nagykunság és Jászság jól lehatárolható területe a 15. század végén levált Heves vármegyéről, majd a 16. században következtek be a jelentős területi változások. A török terjeszkedésével az 1569. évi 52. tc. szerint az elfoglalt Külső-Szolnok vármegye magyar közigazgatását és bíráskodását a még meg nem hódolt Heves megye látta el. Eger török kézre kerülése - 1596 - után a megalakult egri vilajet Pest megye kivételével az egész Duna-Tisza közét, a Jászságot, valamint Heves és Külső-Szolnok vármegyék teljes területét felölelte. Eger 1687-es török alóli felszabadulása után a Jászság és a Kunság autonóm terület lett, a kettős megye pedig az 1569. évi állapotnak megfelelően Heves és Külső-Szolnok vármegye néven alkotott egy közigazgatási egységet. Területe 6739,8 km2, lakossága 321 537 fő volt 1868-ban. Vissza

Táj és népesség, gazdagság és társadalom (Petercsák Tivadar)5
Mesteremberek, specialisták, háziiparosok, manufaktúrák (Petercsák Tivadar)47
Település, építkezés (Veres Gábor)73
Lakáskultúra (Veres Gábor)125
A háztartás tárgyai (Gy. Gömöri Ilona)173
Cserép-, keméyncserép- és üvegedények (Gy. Gömöri Ilona)203
A paraszti gazdálkodás tárgyai (Petercsák Tivadar)241
Pásztorfaragások (Cs. Schwalm Edit)279
Szőttesek, hímzések (Cs. Schwalm Edit)311
Viselet (Cs. Schwalm Edit)371
A népszokások tárgyai (Császi Irén)467
A vallásos élet színterei és tárgyai (Császi Irén - Gy. Gömöri Ilona)513
Folk Art in Heves Country577
Irodalom591
A Dobó István Vármúzeum adattárából felhasznált gyűjtések601
Rövidítések603
347

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Aktuális ár:
3.500 Ft Licitek száma: 4