Withers, Harvey J. S.: Kardok és szablyák képes enciklopédiája

Legendás szúró- és vágófegyverek a világ minden tájáról

Harvey J. S. Withers
Eperjessy László
Kőrös László
Kossuth Kiadó (Budapest) ,
Ragasztott kemény papírkötés , 256 oldal
Méret: 31 cm x 24 cm
ISBN: 978-963-09-6080-9
2026-01-18 20:40

Szép állapotú példány.
Fekete-fehér és színes illusztrációkkal.

Amióta az első kovakő lándzsahegyek mintegy 600 ezer éve megjelentek, a pengefegyverek hihetetlenül fontos szerepet játszottak az emberiség történelmének alakításában. A kardokat, szablyákat és... Tovább

Amióta az első kovakő lándzsahegyek mintegy 600 ezer éve megjelentek, a pengefegyverek hihetetlenül fontos szerepet játszottak az emberiség történelmének alakításában. A kardokat, szablyákat és lándzsákat világszerte nemcsak hadakozásra, hanem élelemszerző és ,,sport" -vadászatokon, valamint a ,,dicsőség mezején", párviadalokon is használták. Korántsem meglepő, hogy ezek a sokféleképpen díszített és legendák sokaságától övezett eszközök a történelem legfontosabb státusszimbólumai közé kerültek.
A remek kiállítású kötet egészen a 21. századig követi nyomon a kardok, szablyák és lándzsák históriáját. Az őskőkori kezdetektől és az első európai és mezopotámiai bronzkori kardok megjelenésétől ismerteti a pengefegyverek és katonai taktikák fejlődését, amelyek jelentősek alakították az ókori Egyiptom, Görögország és Róma nagy civilizációit, de foglalkozik a kard fontos szerepével a kelták művészeti és mitikus hagyományaiban. A folytatásban rátér a középkorra, a kard harci fegyverként befutott pályájának csúcspontjára, bevezeti az olvasót a középkori lovagok és keresztes vitézek - és ellenfeleik, a közel-keleti seregek világába.
E mély merítésű munka ezek után a világ legkülönbözőbb fegyvereinek széles körét teszi vizsgálat tárgyává - a szamurájkardtól a szudáni kaszkaráig. Ismerteti a kardkészítés technikájának fejlődését, amely a 20. században e fegyver mint harceszköz ,,nyugállományba helyezésével" ért véget.
Kötetünk törzsanyaga tételről tételre illusztrált fegyverregiszter, amely több mint négyszáz szúró- és vágófegyvert vesz lajstromba. Az egyes ismertetőket - az ókori egyiptomi kardoktól-lándzsáktól a középkori európai pikákig és tornakopjákig, a 17. századi lovassági szabályoktól az Orosz Birodalom kardjaiig - az illető tárgy remek fotója, illetve három kulcsfontosságú adat (gyártási idő, a gyártás helye, illetve a fegyver hossza) egészíti ki.
Jelen mű egyaránt nélkülözhetetlen forrás a fegyverkedvelők és -rajongók, valamint az elszánt gyűjtők számára, a nyolcszáz látványos fotóban gyönyörűséget talál bárki, akit érdekel a történelmünket alakító harcok, fegyverek és a harcosok világa. Vissza

Bevezető6
A kardok és szablyák története8
A pengefegyverek eredete10
Bronzkori fegyverek12
Óegyiptomi fegyverek14
Ókori görög fegyverek16
Ősi kelta fegyverek18
A régi Róma fegyverei20
Szász fegyverek24
Viking fegyverek26
Középkori fegyverek30
Középkori szálfegyverek34
Középkori és reneszánsz lovagi tornák36
A reneszánsz kardjai38
17. és 18. századi kardok44
Skócia kardjai50
A napóleoni idők kardjai54
Az amerikai kard62
Napóleon után66
Tengerészkardok és -pengefegyverek70
A két világháború kardjai76
Japán kardok és szálfegyverek78
Kínai és közép-ázsiai kardok82
Afrikai kardok86
Indiai kardok90
Kardok és szablyák regisztere96
A kardok tipológiája98
Korai kőfegyverek100
Bronzkori fegyverek102
Korai civilizációk fegyverei104
Frank, viking és szász fegyverek106
Középkori kardok108
Késő középkori és reneszánsz kardok114
Tőrkardok118
Alabárdok124
Partizánok és pallos-alabárdok126
Pikák, horgas bárdok, tiszti lándzsák128
Lándzsák, farkaskaszák, bardiche-ok132
Lovagi csatabárdok134
Egyéb szálfegyverek136
Vadászkardok és hangerek138
Az angol polgárháború kardjai142
Pallosok és szablyák146
Lovassági lándzsák150
Hadi- és tornakopják152
17-19. századi lovassági kardok154
17-19. századi gyalogsági kardok162
Kosármarkolatú kardok166
17. és 18. századi spádék172
Észak-amerikai kardok178
Vívókardok és -tőrök180
Tengerészeti szúró-vágó fegyverek182
Napóleon-kori francia kardok186
A napóleoni idők brit kardjai190
A Brit Birodalom kardjai194
Az Orosz Birodalom kardjai200
A Német Birodalom kardjai202
Ausztria-Magyarország kardjai204
Napóleon utáni francia kardok208
Az Oszmán Birodalom kardjai208
Japán kardok210
Japán szálfegyverek214
Kínai és tibeti kardok216
Kínai szálfegyverek220
Afrikai kardok222
Sri Lanka-i és indiai kardok226
Indiai szálfegyverek230
Délkelet-ázsiai fegyverek232
Ajándékkardok234
Civil- és ezredkardok236
Öltözékkiegészítő kardok238
A világháborúk kardjai240
Mesterjegyek és díszítések242
Kislexikon248
Ajánlott irodalom és múzeumok252
Mutató254
459

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Aktuális ár:
10.000 Ft Licitek száma: 7