Frisnyák Sándor: Az Alföld történeti földrajza

Vuics Tibor
Somogyi Sándor
Rácz Lajos
Hajdú Zoltán
Antal Emánuel
Keveiné Bárány Ilona
Mucsi László
Timár Beatrix
Lehmann Antal
Biro Marianna
Hovány Lajos
Göőz Lajos
Lóki József
Fodor István
Kováts Zoltán
Kocsis Károly
Sasa Kicosev
Ilyés Zoltán
Beluszky Pál
Süli-Zakar István
Csüllög Gábor
Lóczy Dénes
Dankó Imre
Boros László
Frisnyák Sándor
Nagy Ferenc
Kormány Gyula
Dobány Zoltán
Kókai Sándor
Gál Zoltán
Abonyiné Palotás Jolán
Csajághy Nóra
Golobics Pál
Erdősi Ferenc
Frisnyák Zsuzsa
Becsei József
Lovász György
Pozsár Vilmos
Takács Péter
Novák László
Dám László
Izsák Éva
Szabó Mária
Papp-Váry Árpád
Deák Antal András
Réfi Oszkó Magdolna
Dóka Klára
Pók Judit
Frisnyák Sándor
MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testülete-Nyíregyházi Főiskola Földrajzi Tanszéke (Nyíregyháza) ,
Ragasztott papírkötés , 509 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-9130-656
2026-01-18 20:10

Jó állapotú példány.
Fekete-fehér illusztrációkkal.
Néhány oldalon tulajdonosi pecsét és jelölés található látható. A borító védőfóliája felvált.

KÖSZÖNTJÜK A 60 ÉVES TÓTH JÓZSEF PROFESSZORT

Ismét összegyűlnek az ország neves Alföld-kutató geográfusai, hogy bemutassák új eredményeiket, kutatóintézetek munkatársai, főiskolai és... Tovább

Ismét összegyűlnek az ország neves Alföld-kutató geográfusai, hogy bemutassák új eredményeiket, kutatóintézetek munkatársai, főiskolai és egyetemi oktatók találkoznak, hogy az előadótermekben és a fehér asztal mellett kicseréljék tapasztalataikat és felújítsák a sok évtizedes barátságot. Az Alföld-kutatások iránti érdeklődés régi keletű, hiszen a nagytáj a maga 100 ezer km2-es területével amennyire „nemzeti táj", mivel ebből 52 000 km2 hazánk területére jut, annyira nemzetközi összekötőkapocs is a szomszédos országokkal; erre bizonyíték, hogy megélénkült a határ menti együttműködés közös kutatása a határon túli egyetemekkel és kutatóintézetekkel.
Az Alföld földrajzi kutatása azért is tekinthet hosszú múltra vissza, mert az ország területének 68%-a nem éri el a 200 m-es tengerszint feletti magasságot, így a mezőgazdasági termelés zömmel ezeken a térszíneken folyik, az Alföldről származik a magyar kőolaj- és földgáztermelés 90%-a. A nagytáj sajátos településrendszerének kutatása, kiemelten a tanyarendszeré, földrajzi iskolák megjelenésével járt együtt (Békéscsaba, Debrecen, Kecskemét, Szolnok, Nyíregyháza).
A termékeny kutatógeográfusok közül ezúttal a 60 éves TÓTH JÓZSEF egyetemi tanárt köszöntjük, a mostani Alföld-kötetet a táj szerelmesének, kiváló kutatójának ajánljuk. Tóth József 1940. március 18-án született Cegléden, biológia-földrajz szakos középiskolai tanári diplomáját 1964-ben szerezte, 1966-ban védte meg doktori értekezését, 1973-ban lett kandidátus, akadémiai doktori címet 1986-ban kapott. Egyetemi oktató évei után került a Magyar Tudományos Akadémia békéscsabai kutatócsoportjának élére. 1984-ben az MTA Regionális Kutatások Központjának igazgatóhelyettese. 1993-ban került főállásban a Janus Pannonius Tudományegyetemre, ahol az újonnan alakított Földrajzi Intézet igazgatója lesz. 1994-1997 között a Természettudományi Kar dékánja, 1997-től a JPTE rektora. Vissza

Vuics Tibor: Köszöntjük a 60 éves Tóth József professzort5
Tájváltozások
Somogyi Sándor: A természeti változások és a társadalmi-gazdasági folyamatok kölcsönhatása az Alföldön a honfoglalás előtt7
Rácz Lajos: A Kárpát-medence éghajlatának hosszú távú változásai a 16. századtól napjainkig25
Hajdú Zoltán: A természetátalakítás történelmi szakaszai az Alföldön35
Antal Emánuel: Az alföldi ármentesítések és egyéb vizsgálódási munkálatok hatása az éghajlati potenciálra43
Keveiné Bárány Ilona - Mucsi László - Timár Beatrix: A szegedi Fehér-tó állapotváltozásai53
Lehmann Antal: A vízszabályozás hatása a Dunamenti-síkság déli részének növényzetére67
Biro Marianna: A folyószabályozás hatása a Dévaványai-sík tájátalakulására, tájhasználati és növényzeti változásaira79
Hovány Lajos: A Csík-ér neveinek vízügyi tanulságai93
Göőz Lajos: Az artézi vizek feltárásának jelentősége az Alföld ivővízellátásában101
Lóki József: Alföldi talajok deflációérzékenyéségének vizsgálata szélcsatornában111
Fodor István: A regionális fejlesztések környezetvédelmi vonatkozásai119
Társadalom
Kováts Zoltán: A népességfejlődés vázlata a honfoglalástól 1920-ig129
Kocsis Károly - Kicosev, Sasa: Az etnikai térszerkezet átalakulása a mai Vajdasjág területén (895-1918)143
Ilyés Zoltán: Az etnikai kép változásai a Vingei-járás falvaiban a 18. század elejétől napjainkig153
Gazdaság
Beluszky Pál: Talányos táj - az Alföld185
Süli-Zakar István - Csüllög Gábor: Az alföldi regionalizmus történelmi gyökerei199
Lóczy Dénes: Az alföldi tájak változó hasznosítása és értéke221
Dankó Imre: Az alföldi tájváltozás és a halászat összefüggése (A Bodrog és a bodrogközi kisvizek halászata-csíkászata példáján)229
Boros László: Az Alföld szőlő- és a borgazdasága (18-20. század)243
Frisnyák Sándor: Tájhasználat és tájformálás (A mai Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Árpád-kori földrajzi képe)259
Nagy Ferenc: Ősfoglalkozások a Rétközben269
Kormány Gyula: A Rétköz társadalmi-gazdasági átalakulása a 18-19. században275
Dobány Zoltán: A gazdálkodás sajátosságai és változásai a Taktaközben a 18-19. században289
Kókai Sándor: Adalékok a Marosszög történeti földrajzához303
Gál Zoltán: A pénzintézetek szerepe az alföldi városok modernizációjában321
Abonyiné Palotás Jolán: A gyáripar kialakulásának sajátosságai az Alföldön345
Csajághy Nóra - Golobics Pál - Vuics Tibor: Baja és környékének fejlődése a Trianon előtti Magyarországon351
Erdősi Ferenc: Az Alföld közlekedési hálózatának kialakulása Trianonig - különös tekintettel a vasúti fővonalakra361
Frisnyák Zsuzsa: Közlekedési vámok az Alföldön369
Település
Becsei józsef: A magyarországi településállomány változásai (történeti földrajzi vázlat a reformkorig)377
Lovász György - Pozsár Vilmos: A természeti környezet szerepe a településhálózat kialakulásában ÉK-Magyarország tágabb környezetében391
Csüllög Gábor: 11-14. századi monostorhelyek a Körös-Maros vidéken és a Közép-Tisza mentén397
Takács Péter: Mezőváros-képző kényszerek és lehetőségek Magyarországon a 18. század végén és a 19. század elején407
Novák László: A táj és település-településrendszer változásai az Alföldön (vázlat)415
Dám László: Az Alföld népi építészetének táji tagoltsága, a gazdálkodás építményeinek tükrében431
Izsák Éva - Szabó Mária: Az urbanizáció történeti ökológiai vizsgálata a Pesti-félmedencében441
Tudománytörténet
Papp-Váry Árpád: Az alföldi vízszabályozások térképezési munkái451
Deák Antal András: Széchenyi, Sina és a Tisza-szabályozás457
Réfi Oszkó Magdolna: A 19. századi kataszteri ideiglen és az Alföld-kutatás469
Dóka Klára: A Körös-Berettyó völgy a kéziratos térképeken481
Pók Judit: Szabolcs, Szatmár és Bereg vármegye vázlatos földrajzi képe a 18. század végén495
147

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Aktuális ár:
3.500 Ft Licitek száma: 4