Schams Ferencz: Magyarország bortermesztését 's készitését tárgyazó folyóirás.

a' szőlőbirtokosok, müvesek, s' mezeigazdák számára

Schams Ferencz
(Buda) , , Könyvkötői félvászon kötés , 143 oldal
Méret: 21 cm x 14 cm
2016-09-25 20:00

Budán, 1836, A Magyar Kir. Egyetem Betűivel, 2 p. + 143 p.

Első Füzet. A' szőlőbirtokosok, művesek, 's mezeigazdák számára Schams Ferencztől, A' lengyel Kir. Sz. Szaniszló rend vitézétől, A' bécsi Cs.Kir. Gazdasági Társaság', A' Gréczi Gazdasági Társaság', A' Brünni Morva-Sziléziai Földművelésre, Természet- és Ország-isméretre Ügyelő Társaság', A' Császári Sz. Pétervári Orosz Szabad Gazdasági Társaság', A' Londoni Kertész, A' Müncheni, és Stutgardi Gazdasági Egyesület' levelező, és A' Sz. Pétervári Orvosszertudományi Egyesület Tiszt. tagjától, s' Szabad Kir. Ruszt, 's Bécs városok tiszteletbeli polgárjától.

1. §. A' folyóirás' czélját, 's tervének eredetét közelebbről ismertető szükséges elővonások. Bévezetés. A' földmüvelés bortermesztés, és állattenyésztés a' honi gazdaságnak leghatalmasabb... Tovább

1. §. A' folyóirás' czélját, 's tervének eredetét közelebbről ismertető szükséges elővonások. Bévezetés. A' földmüvelés bortermesztés, és állattenyésztés a' honi gazdaságnak leghatalmasabb ágai. Hogy pedig a' bortermesztés közöltök a' második helyet legnagyobb igazsággal foglalja el, ama milliónyi ember, ki közvetetlen müvelésében leli élelmét, 's ama számos ezer kereskedő, ki idestova szállításával, adásával, vevésével szerzi tetemes jövedelmét, minden kétséget túl helyez. Ez az: melly a' kültartományokba való hordatása által a' kereskedés' mérlegére olly nyomatékot varázsol, mellynek haszna az egész magyar hazára kiterjed. - Ez az: melly köz, - és egyes pénztárainkat annyi millió forinttal gazdagítva, szinte annyi milliót bocsát a' hazában közforgásra; mellyel a' nemzeti értéket nem kevese magasztalja, gyarapítja. Ez az: melly a' tejjel, 's mézzel folyó Magyarországot bortermesztésére nézve Európának legelső, 's leghitelesebb tartományival párosítván lakosinak, 's tetézett számú vendéginek életerőt, 's derült lelket kölcsönöz. Vissza

Schams Ferencztől, a' lengyel kir. sz. szaniszló rend' vitézétől, a' bécsi cs. kir. gazdasági társaság' valóságos, a' prágai hazafi gazdasági társaság', a' gréczi gazdasági társaság', a' brünni... Tovább

Schams Ferencztől, a' lengyel kir. sz. szaniszló rend' vitézétől, a' bécsi cs. kir. gazdasági társaság' valóságos, a' prágai hazafi gazdasági társaság', a' gréczi gazdasági társaság', a' brünni morva-sziléziai földmüvelésre, természet- és ország-isméretre ügyelő társaság', a' cscsászári sz. pétervári orosz szabad gazdasági társaság', a' londoni kerttész, a' müncheni, és stutgardi gazdasági egyesület' levelező, és a' sz. pétervári orvosszertudományi egyesület tiszt. tagjától, 's szabad kir. ruszt, 's récs városok tiszteletbeli polgárjától. Vissza

A' folyóirás czélja, s' tervének eredetét közelebbről ismeretető szükséges elővonások1
Magyarország szőlőművesének jelenk állapotjáról eszmélkedések18
Néhány, 'a magyar szőlőmüvesekhez intézett nyomatékos szó, a' trágyának, ugymint a' honi gazdaság életerejének czélszerűbb készítéséről, 's használásáról38
Gyakorlati és tapasztaláson épült útmutatás, mikép kell az állnivaló asztali szőlőket kertekben, lugasokra 's házfalak mellé ültetni, azokat foganatosan müvelni64
A' szőlő-oltás körüli tapasztalásaim77
Pincze-gazdaság96
A' jó pinczének tulajdona
Sajtó-ház
Bor-fejtés
Bor-tisztitás (szinezés)
Bor-nyavalyák, 's orvosló szereik
Bor' nyúlóssága
Bor' fekete 's veres törődése
Bor' savanyodása
Az 1834ik bortermő év körülményes leírása. Az ekkor szerzett, 's hason években hasznos tanúságul szolgálható tapasztalások fölosztása113
Az országos Venyige-iskola130
A' térnek fekvése, alakja, nagysága, fölosztása
Jelen állapotja
Jövő rendeltetése
Jegyzéke amaz önkéntes adakozásoknak, mellyek a' venyige-iskola' alapításától kezdve 10 egymásutáni esztendőkre megigértettek138
Számadás azon költségekről, mellyek a' venyige-iskola 1834ik esztendőben történt alapításától kezdve 1835ik esztendő végzetéig szükségképen történtek140
270

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
46.000 Ft Licitek száma: 27